Aihe: Rumpujen triggaus?
1
Mättöpiiska
10.07.2003 09:32:32
Kokeilin jo hakua, muttei ainakaan silmään osunut hyvää vastausta.
 
Eli siis, voiskos joku viksu selvittää koko tapahtuman vaiheet? Miten triggaus tehdään? Itelläni ei oo varmaan edes tarvittavia laitteita mutta haluaisin silti tietää.
 
Pystyykö sen tekemään ohjelmallisesti esim. Cubasella tai Sound forgella? Toivottavasti ei ole kovin tyhmä kysymys.. :)
"Lyhyt tukka on helppohoitoisempi, vaikka naistenlehti on samaa mieltä." - Tommi Liimatta
Virhan sivut
askomiko
10.07.2003 12:32:50 (muokattu 10.07.2003 12:38:11)
Cubasessa onnistuu, kun imutat demoversion ohjelmasta Drumagog.
 
www.drumagog.com
 
Eli ohjelma kuuntelemaan rumpuraitaa, ja säätelet säädöt siitä löytyvillä mainioilla filttereillä semmoiseksi, että se reagoi vain siihen äänen mihin pitää. Kun se on kohdallaan, niin joka kerta kun ääniraidalta tulee piikki (rummun isku, tai purukumiviritelmässä vaikkapa sormen isku pöydänreunaan..;) niin ohjelma täräyttää ilmoille haluamasi samplen. Tuo drumagog on siitä mainio, että se osaa símppelisti käyttää isoa valikoimaa sampleja, eli saa luonnollisen kuuloista jälkeä helposti.
 
Tuossa äänipätkädemonstraatiot:
http://koti.mbnet.fi/~fisq/mp3/kitarademot/Testi-OriginaaliRummut.mp3
 
http://koti.mbnet.fi/~fisq/mp3/kitarademot/TestiDrumagog-Rummut.mp3
 
Nimi kertoo mitä missäkin tapahtuu... Eli sama pätkä drumagogin läpi ajettuna. Basarin ja virvelin lähimikit on korvattu drumagogin ulosannilla. Minusta parannus on varsin oleellinen, mutta silti kuulostaa luonnolliselta. Kuuntele erityisesti lopun virvelifilli. Jos sample olisi koko ajan sama, niin saisit sen hevibändi-efektin, jossa virveli on koko levyn ajan tismalleen sama (vaikkapa Type o negative), eli tuollainen filli olisi pakko pitää täysin poissa kuvioista. Jos vastaasi on sattunut joku em. metodilla tehty teos niin tiedät mitä meinaan. Mutta tuo kuulostaa minusta ihan aidolta. Tietysti siihen vaikuttaa paljon sekin, että alkuperäiset rummutkin kuuluvat vielä overheadeista läpi.. Pelkästään drumagogin sampleilla ei kyllä viisasta jälkeä saa, mutta tuolla tavalla tukena toimii hyvin.
fox
10.07.2003 14:10:12
 
 
Ei ole tyhmä kysymys ei. Ohjelmallisista vekkuleista vehkeistä en tiedä mutta "oikeitten" rumpujen triggauksesta kyllä - muuten, kyllä pitäis jotain haullakin löytyä, aina välillä niistä on jotain ollut. Enivei, asiaan..
Rumpusetin ohella tarvitaan tietysti triggeri joka on lyhykäisyydessään pietsoelementti kiinnitettynä johonkin solukumimötikkään ja runkoon jolla sen saa kiinnitettyä esim. kalvon kiristimeen tahi vanteeseen. Siitä johto varsinaiseen rumpuaivoon eli moduliin joka huomattuaan triggeristä iskun tuottaman signaalin liipaisee viiveettä ko. rummun oikeankuuloisen samplen taikka mitä muuta perkussioääntä hyvänsä moduulista on ko. triggerille valittu. Moduulista ulostulopiuhat esim. mikseriin tai mihin hyvänsä linjatuloon. Triggerit voivat olla jossain kumilevyn allakin, jolloin puhutaan padeista, esmes Rolandin SPD:t taikka Octapadit. Etuina ehkä tarkempi erottelu ja tuo modulista riippuva perkussio-tai rumpusoundivalikoima sekä eri efektit - ei tarv esim. studioon roudata aitoja patarumpuja. :)
Hanok
16.07.2003 14:53:01

Rumpusetin ohella tarvitaan tietysti triggeri joka on lyhykäisyydessään pietsoelementti kiinnitettynä johonkin solukumimötikkään ja runkoon jolla sen saa kiinnitettyä esim. kalvon kiristimeen tahi vanteeseen.

 
"Oikeiden" piezotriggereiden käyttö on jokseenkin välttämätöntä ainakin jos halutaan trigata rummut liveolosuhteissa. Lisäksi tarvitaan sitten rumpumoduuli joka kuuntelee triggereiltä tulevia signaaleja ja pulauttaa ulos halutun audiosamplen aina tarvittaessa. Samplet toistetaan PA:lla. Pienemmissä paikoissa rummut kuuluvat yleisölle myös akustisesti. Isoilla lavoilla PA:han ajetaan varmaankin triggerisignaalin lisäksi myös ainakin overheadeista luonnollisempaa soundia, jottei kuulostettaisi liian discolta. Ja täytyyhän ne pellitkin saada yleisölle kuulumaan.
 
Studiossa tietokoneen kanssa äänittäessä triggaus voidaan hoitaa ihan mikeillä + softalla. Kuten Askomikon esimerkissä mainittiinkin, voidaan (ja kannattaakin) käyttää triggerisignaalin lisäksi vaikkapa overheadeista sitä luonnollisempaa soundia. Tekee kokonaisvaikutelmasta huomattavasti vähemmän koneellisen kuuloisen. Mikeillä äänitettyjä raitoja joutuu luultavasti jonkin verran siistimään, koska mikkeihin kuitenkin vuotaa ääntä myös muista rummuista. Eihän tavoitteena tietenkään ole että bassarin sample kuuluu myös snaren iskuilla tms.
 
Tässä juuri on käytännön ero triggeri- ja mikkisignaalin välillä: triggerin signaali sisältää lähestulkoon pelkästään oikeat iskut, kun taas mikkisignaali sisältää myös vuotoa vääristä instrumenteista. Juuri tämä on syy siihen ettei mikeillä oikein voi trigata keikoilla.
OSTETAAN: SansAmp Classic, GT-2, Tri-A.C. tms. Tarjoa!
qfleax
16.07.2003 19:00:47

Tässä juuri on käytännön ero triggeri- ja mikkisignaalin välillä: triggerin signaali sisältää lähestulkoon pelkästään oikeat iskut, kun taas mikkisignaali sisältää myös vuotoa vääristä instrumenteista. Juuri tämä on syy siihen ettei mikeillä oikein voi trigata keikoilla.

 
Eikö nuo kuuntelevat rumpumoduulit ole niin fiksuja jo nykyään, että pystyvät tasoeroista ja aiemmin määriteltyjen filttereiden avulla löytämään "oikean" kaman vuotanutta signaalia sisältävän materiaalin seasta? En omaa mitään käytännön livekokemusta, mutta kiinnostaisi vaan tietää kun kuitenkin DSP tekniikka muilla saroilla on sangen pitkällä.
accoboy
11.08.2003 14:51:54
Itse olen käyttänyt niin studiossa kuin livenäkin Alesiksen DM5:sta. Vermeessä on yli 500 valmista saundia ja varsinkin bassarisaundeista löytyy tosi hyviä. Triggaukseen olen käyttänyt Ddrumin triggereitä tai normaalia dynaamista mikkiä jonka olen ajanut ensin gaten ja kompuran läpi aika jyrkällä kompressiolla. Esim basaarisaundin saa tosi luonnolliseksi kun sekoittaa mikki- ja triggerisaundia sopivassa suhteessa. Saman tekniikan olen huomannut monella alan ammattilaisella,(esim. peer gynt). Monelle "jääräpäiselle" rumpalille saa vääntää rautalangasta triggerien etuja kun äijät ei kuulema konesaundia halua mut lähes kaikki on ollu jälkeen tyytyväisiä. Varsinkin vaihtelevalla voimalla soittavan pelimannin saundin saa tarkaksi. Myös cubasen kanssa DM5 toimii midinä hienosti.
noteride
12.08.2003 23:04:10
Onkos muita vastaavia ohjelmia, kuin tuo drumagog, kun en saanu lopputulosta ihan kohdalleen(tosin alkuperäinen rumpuraita oli huonosti geitattu ja äänitetty) Onko softalla mitään väliä, kokeilin nimittäin cool edit proolla...
Daunt
13.08.2003 09:01:30
Onkos muita vastaavia ohjelmia, kuin tuo drumagog, kun en saanu lopputulosta ihan kohdalleen(tosin alkuperäinen rumpuraita oli huonosti geitattu ja äänitetty) Onko softalla mitään väliä, kokeilin nimittäin cool edit proolla...
 
Ei taida löytyä ainakaan parempia. Kannattaa vielä siivota raitaa ylimääräisistä kolinoista ja koittaa uudelleen. Softalla ei pitäisi olla merkitystä.
Wincent
19.08.2003 12:09:47
 
 
Kirjoitan nyt tännekkin kun vastaavaa kyselin tuolta RUMMUT puolelta. Lukekaa jos joku jaksaa mutta asiaan, eli jos hankin itselleni rumpumodulin esim se dm-5 niin saanko siinä muutettua midiksi iskut jotka tulevat padeilta ? Eli haluaisin soittaa cubase sx:ään padeilta kamaa niin miten onnistun käyttämään VST instrumentteja padien kanssa?
Mikael
19.08.2003 12:59:14 (muokattu 19.08.2003 13:00:14)
 
 
saanko siinä muutettua midiksi iskut jotka tulevat padeilta ?
 
Kyllä saa. Ohjeet täältä:
http://www.alesis.com/downloads/manuals/DM5_Manual.pdf
 
Näytti olevan sivulla 24 kerrottu mikä triggerin sisäänmeno on mikäkin MIDI-nuottinumero. Tämä tieto lähtee siis MIDI-out liitännästä matkaan kun padia soitteleepi. Tätä infoa sitten lykätään sille Cubaselle äänikortin MIDI-in reiästä sisään ja märitellään Cubasesta oikea MIDI-kanava (channel - joka monasti rumpuhommissa on oletusarvona numero 10) ja kullekin nuottinumerolle haluttu rumpuääni...
miten käy Kekkoselta rock'n'roll?
Crackis
24.03.2004 13:55:15
Pitää nyt nostaa tämä topicci ylös kun ei kehtaa uuttakaan elottaa samasta aiheesta.
Kertokaas nyt onnettomalle kitaristille, että miten onnistuu saada triggerien signaali suoraan midinä koneelle?
Eli siis varsinaista modulia ei olis tarkotus hommata vaan rakkine millä sais triggerien raidat koneelle. Tuohan onnistus varmaan ihan tavan "mikkitulon" kauttakin, mutta ongelmana tuossakin on se, että millä saada koneelle yhtäaikaa 8 raitaa pelkästään triggereitä varten plus siihen lisäksi overheadit ja ehkä vielä haikallekkin oma mikki.
"Ei se siitä..."
theelekrep
24.03.2004 15:14:36 (muokattu 24.03.2004 15:20:36)
http://jens.org/stuff/jtrig/readme.htm
 
Update: there IS at least another trigger VST plug now, and it's also freeware! It's written by Tobias Fleischer of Tobybear fame (www.tobybear.de) and it's called PeakFreak. It looks interesting because it has a band pass function built in, and the user interface is like 5 billion times nicer than my shitty low-budget generic VST host parameter knobs. :) Unfortunately I couldn't get PeakFreak to work 100% reliably timing wise. Also the MIDI output gets shut off when I close the editor window (this is still in QBVST 5 as I'm reluctant to upgrade to SX). But future versions of PeakFreak might well have these issues fixed.
 
Here is a screen shot of captured MIDI events from both Jtrig and PeakFreak.. it's from a bass drum track (i.e., an acoustic track played on an actual physical drum by a human foot and recorded with an AKG D112) and I ran both plugs two passes over the same track and recorded the MIDI output. As you can see Jtrig's output is a lot more accurate (Jtrig's events fell on exactly the same ticks in both recording passes.) I suspect it's because my plug makes a list of events for each sample block that gets passed back to the host with sendVstEventsToHost(), and Peakfreak probably instead sends completely separate events (no EventList.deltaFrames to set?) and/or the events take the "long way" around that UI and back into the host, I don't know what's going on, but the timing is too far off for METAL! :D
 
Given the apparent level of professionalism of these two plugs and the authors... well I was as surprised as anyone! :) ) (Hmmmm.. one has an great animated designer UI and is written by is a engineering student with shitloads of published plugs.. and the other is an ugly-as-fuck UI with generic VST host knobs, and is written a half-deaf heavy metal veteran whose brain has been degenerated by stage bombs, millions of miles of bus travel and too much vodka.. which plug would you think worked better!?)
 
En kyllä ole kokeillut noista vielä kumpaakaan!!!!
eleeton
24.03.2004 19:23:33
Kertokaas nyt onnettomalle kitaristille, että miten onnistuu saada triggerien signaali suoraan midinä koneelle?.
 
http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_artikel-152076.html
roland tmc-6 löyty kun aikoinaan asiaa tutkin. Siis netistä, en ole kokeillu.
 
Tuohon triggerit tai mikit kiinni, säädetään, ja sitten midiä äänikorttiin. Voi tietenkin käyttää triggereitä ja mikkejä sekaisin, olettaisin.
 
6 inputtia.
 
Ihmettelen tässä että miten saat 8 triggerikanavaa menemään, kun 5 riittää perussettiin tuplapedaalilla. Tietty kun on kaikkea härpätintä, mutta ne voisi äänittää mikeillä ihan akustisesti.
 
Jos jollain kokemusta tuosta roland:in vehkeestä, esim. miten käyttäytyy tavallisten mikkien kanssa?
Crackis
24.03.2004 21:19:38
Ihmettelen tässä että miten saat 8 triggerikanavaa menemään, kun 5 riittää perussettiin tuplapedaalilla. Tietty kun on kaikkea härpätintä, mutta ne voisi äänittää mikeillä ihan akustisesti.
 
Tossa rumpalisankarin setissä kun on 6 tomia ja pitäs vielä saada basari ja virvelikin trigattua.
 
Pakko varmaan tyytyä triggaamaan pelkästään basari ja virveli, loput sitten pitäisi saada overhedeillä narulle jos ei löydy mitään muuta (halpaa) ratkasua tuohon ongelmaan.
"Ei se siitä..."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)