Aihe: äänenkäsittelykikkoja!!
1
lion
07.04.2004 09:08:21
Tuli tässä mieleen, että tänne voisi kerätä käyttäjien kehittämiä äänenkäsittelykikkoja, millä saa soundia phatimman kuuloseks! Siis ei mitään sellasta, et "osta tää vitun hyvä plugari ja sit siin on tällanen presetti", vaan, että tällasta meininkiä mitä voi tehä melkeen missä tahansa äänitys/editointiympäristössä.
 
Nää mun kikat on kyllä aika peruskamaa, mutta toimii aina:
 
stereoäänen laajennus:
-perus kitaroitten tuplaus ja kahden raidan pannaus eri puolille stereokuvaa
-käytössä vain yksi nauhotus: tuplaa raita ja aseta kummatkin eri puolille stereokuvaa ja lisää toiseen viivettä minimaalisesti. Jos lisää enemmän, alkaa kuulostaa aika freakyltä.
 
flanger-tyyppinen efekti: Tuplaa raita ja lisää toiseen minimaalisesti viivettä. Kuulostaa.. mielenkiintoiselta.
 
Pelottava kaikuhomma: toimii varsinkin puhesampleissa. eli käännä sample väärinpäin, lisää siihen kaikua ja renderöi uudeksi raidaksi kaiun kanssa. Käännä sample takaisin oikeinpäin, niin saat reverse-reverbin, joka kuulostaa todella hienolta.
 
Nojuu, nämä nyt tuli heti mieleen.. Postaan lisää kun tulee mieleen lisää tällasia juttuja. Varsinkin noi stereokuvan laajennuskikat olis mielenkiintosia.
 
- Li'oN
lion
07.04.2004 09:16:47
tuli tässä vielä mieleen:
 
Toimii varsinkin rumpuloopeissa aika makeena efektinä: timestretchaa sample ainakin tuplanopeudelle, renderöi raidaksi ja timestretchaa takaisin originaalitempoon. Tulee robottimaisen kuuloista..
 
No kaikki varmaan tiesi tämän jo, mutta ajattelin kuitenkin jakaa tämän tiedon teidän iloksenne.
 
- Li'oN
kivi
07.04.2004 10:18:59
Olisko nää Studiotyöskentelyssä kumminkin enemmän paikoillaan?
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
KaljaMaha
07.04.2004 10:55:39
Kyllä tää kuuluu studiotyöskentelyn puolelle, mutta lisäänpä silti!
 
Rumpuihin voi kokeilla n. 40-100ms stereodelayta koko settiin. Sit miksaa sen juuri ja juuri kuultavaksi. Tulee sellasta live-meinikiä. AC/DC live at Donington on hyvä kuunnella. Tosin se on oikea live.
Näihin kuviin
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)