Aihe: Laatikko kitaravahvistimen mikitystä varten
1
Tranquility
26.12.2004 14:49:08
Tämä kysymys saattaisi kuulua soitinrakennuksen puolelle, mutta kokeilen onneani ensin täältä. Elikkäs, joskus muinoin oli torilla myynnissä laatikko joka oli rakennettu kitaravahvistimen mikitystä varten. Sisälle siis meni vahvistin mikrofonin kanssa ja poksi oli vuorattu sisältä niin että nauhoitetusta äänestä saatiin hyvä.
 
Saavutetaanko tälläisen laatikon käytöllä merkittävää etua kun kitaraa nauhoitetaan kotistudiossa? Ja sitten jos joku vielä osaisi antaa hyviä vinkkejä moisen rakennukseen niin olisin kiitollinen. Lähinnä kaipaisin tietoa siitä millaisella materiaalilla poksi kannattaisi sisustaa jne.
Terok
26.12.2004 15:10:59
 
 
kiiski
26.12.2004 15:11:11
Muistaakseni kyseisen boksin tarkoitus oli eristää vahvistin ja mikki muusta ympäristöstä. Näin oli mahdollista nauhoitella kerrostaloasunnossa kitaraa myöhemminkin illalla, sillä vahvistimen ääni ei kantautunut naapureille.
SaBer
26.12.2004 23:15:46
 
 
Muistaakseni kyseisen boksin tarkoitus oli eristää vahvistin ja mikki muusta ympäristöstä. Näin oli mahdollista nauhoitella kerrostaloasunnossa kitaraa myöhemminkin illalla, sillä vahvistimen ääni ei kantautunut naapureille.
 
Yleensä ideana on, että putkivahvistimia voidaan luukuttaa rauhassa ilman että korvat menevät. Kyllä näitä isot pojatkin käyttävät. Ei vain kerrostaloäänittelijät.
"En ainakaan kokeilematta testaisi." ..."Tarkoitin tietysti että en ostamatta testaisi." -Niskamies
Dumb
27.12.2004 21:09:28
 
 
Kyllä näitä isot pojatkin käyttävät. Ei vain kerrostaloäänittelijät.
 
Ainakin KoRn-yhtyeen kitaristit käyttävät tuollaisia bokseja. Jokaista vahvistinta kohden on kaksi 4x12":n kaappia, joista toinen on lavamonitorointia varten ja toinen roudauslaatikon sisällä (joka tod. näk. on eristetty ym.), joka on sitten mikitetty (käsittääkseni jollain konkkamikillä).
 
Tässä esimerkkinä Munkyn setuppi:
http://www.bossus.com/bugonline/features.asp?art=korn_rig
 
Tiedä sitten, millaisia nuo ovat oikeasti, mutta oletettavasti kohtuullisen isoja ja aivan helvetin painavia, sillä tuskin sinne sisälle huvikseen on 4x12":n kaappia tungettu. Itse epäilen, että kaapit on lähimikitetty ja lisäksi konkkamikki ottaa koko kaapin tuottamaa soundia hieman kauempaa, tai jotain. Mielenkiintoinen aihe. Olisi hienoa nähdä jotain kuvia (ja/tai juttua) juuri noista "isojen poikien" laatikko-systeemeistä.
Jäärä
29.12.2004 15:29:48 (muokattu 29.12.2004 15:43:56)
Eikös Holdsworthilla ollut sellasia ruumisarkun muotoisia virityksiä, missä ei ollut mitään varsinaista "kaappia" sisällä, vaan ämyri oli kiinni levyssä, jota hän siirteli ees'taas tämän arkun sisällä (siinä arkussa oli tasaisin välein sitten tämmösiä uria, mihin se levy kiinitettiin) saadakseen omaa korvaa miellyttävän soundin. Tästä oli joskus 80-luvulla guitarplayerissä juttua.
 
Lisättäköön (uhalla), jotta mun mielestä se soundi ei niin ihmeellisen hieno ollut.
Suomen Hiihtoliiton luvalla.
lardie
29.12.2004 15:33:30
 
 
Demeter valmistaa tollasta eristettyä 1x12" kaappia, mallimerkki SSC-1. http://www.demeteramps.com/
GAS vaivaa, ostakaa päättäri: Marshall 9200, hp. 750 eur.
samic
29.12.2004 17:42:43
 
 
niin tai joku vanha pakastin toimis hyvin....
kalaman
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)