Aihe: Bassarimikit
1
Souleye
04.10.2005 13:30:04
Eli en nyt löytänyt varsinaista keskustelua aiheesta joten törkeästi tein uuden aiheen.
 
Pitäisi hommata bassarimikkiä studio ja miksei livekäyttöön ja tietenkin aluksi mielessä oli se tuttu ja turvallinen akg:n perusnuija D112. Sitten rupesin miettimään että millälailla esim sennheisserin E902 eroaa tuosta, ja millä lailla bassarimikit toisistaa ylipäätään eroava.
 
Tutkin erilaisia vaihtoehtoja ja sitten osui nokan eteen tuommoiset konkka bassarimikit, kuten sennheisserin E901 ja shuren beta91.. Mitäs ihmettä kertokaa miten nuo tuollaiset ihmeet toimivat, ja toimivatko hyvin vai huonosti ja millaisiin oloihin nuo on suunniteltu.
 
Muutenkin heittäkää kaikkea juttua bassarimikeistä sekä sitten niitten käytöstä.
 
ps. jos tälläinen keskustelu jo jossain on niin laittakaa linkki sinne
"free your mind and ass will follow"
Dumb
05.10.2005 01:01:36
 
 
Tutkin erilaisia vaihtoehtoja ja sitten osui nokan eteen tuommoiset konkka bassarimikit, kuten sennheisserin E901 ja shuren beta91.. Mitäs ihmettä kertokaa miten nuo tuollaiset ihmeet toimivat, ja toimivatko hyvin vai huonosti ja millaisiin oloihin nuo on suunniteltu.
 
Varoitan heti kättelyssä, että en ole yhtään pro ja puhun vain mutu-pohjalta.
 
Nuohan ovat molemmat sellaisia "lättämikkejä"? Eli ne on tarkoitettu laitettavaksi bassorummun pohjalle. Lätke ja atakki noilla on kai hivenen helpompi taltioida, mutta alapää ei ehkä potkaise ihan yhtä voimalla. Monesti näkee yhdistelmiä noista, eli esim beta52:lla kalvolta botne ja vaikka beta91:llä rummun sisältä atakki.
 
Viisaammat korjatkoon.
Mikael
05.10.2005 09:26:21
 
 
"melkein puoliammattilainen"
Danko
06.10.2005 09:57:55
 
 
Nuohan ovat molemmat sellaisia "lättämikkejä"? Eli ne on tarkoitettu laitettavaksi bassorummun pohjalle. Lätke ja atakki noilla on kai hivenen helpompi taltioida, mutta alapää ei ehkä potkaise ihan yhtä voimalla. Monesti näkee yhdistelmiä noista, eli esim beta52:lla kalvolta botne ja vaikka beta91:llä rummun sisältä atakki.
 
Eli levymikkejä. (: Parilla soittokeikalla äänimies on tollasen Beta 91:n tunkenut bassarin sisään ja kivaltahan se on kuulostanut. Beta 52 on tullut mun suosikiks, siinä on jotenkin valmiimpi (=vääristetympi) soundi kuin e602:ssa. Muista Senkusta ei oo kokemusta. Ja D112 on taajuusvasteeltaan tasaisin, onhan se noista mikeistä vanhinkin. Tässä vielä käppyrät:
 
AKG D112:
http://www.akg.com/products/powersl … d,261,_language,EN,_view,specs.html
 
Sennheiser e602:
http://www.sennheiser.com/sennheiser/icm_eng.nsf/root/04521#
 
Shure Beta52:
http://www.shure.com/images/response/fBeta52_large.gif
 
Shure Beta91:
http://www.shure.com/images/response/fBeta91_large.gif
Your fantasies are unlikely. But beautiful.
aimotuska
06.10.2005 16:20:55
Monesti näkee yhdistelmiä noista, eli esim beta52:lla kalvolta botne ja vaikka beta91:llä rummun sisältä atakki.
 
Joo, toinen gaten taakse silleen, että se lähtee tuomaan jytkettä vasta lujemmilla polkaisuilla. Toiminee livejutuissa vähän paremmin kuin tsudiossa -- mene ja tiedä.
 
Yhden mikin variaatio on myös semmonen, että jaetaan se mikin signaali kahteen kanavaan, joista toisella tehdään jytke ja toisella lätinä. Huomattavasti helpompaa sitten kontrolloida sitä napseen ja jytkeen välistä eroa kun ei tarvi olla jatkuvasti equa ruuvaamassa.
I cna tpye 300 wrods a mniute.
Mikael
06.10.2005 19:08:37
 
 
Toisaalta taas jos ei oo paljoa mikkejä, niin ehkäs joku yleiskäyttöisempi olis paikallaan. Sennheiser MD421 on mun suosikki myös bassarissa, vaikka ei varsinainen bassarimikki olekaan. Varsinkin studiossa diggaan enempi siitä että mikissä itessään ei oo sillain se soundi. Livehommissa noi varsinaiset bassarimikit on käteviä ja nopsia, mut studiossa rummun oma soundi on kivempi lähtökohta kun jonkun mikin valmiiksi ruuvattu rajuhko eq. Toi MD421 on siitä kiva että se toimii sit vähän missä vaan... (siis muuallakin kuin bassarissa).
"melkein puoliammattilainen"
Aki
07.10.2005 03:29:14
 
 
Mun suosikki on useiden mikkitestien jälkeen Audio-Techinca ATM25. Siinä on hieman basarivääristystä, muttei ollenkaan niin rajusti kuin e604:ssa tai Beta52:ssa. D112 on aika epäselvän kuulonen AT:hen verrattuna.
 
Jos jossain sattuu törmäämään, ni Zeck ZM21 näyttää, tuntuu, kuulostaa, ja maistuu aika samalta kuin ATM25.
 
Oma järjestys:
ATM25
---
Beta52
D112
---
---
e604
Ostakaa mun Ibanez Roadstar II RG200 '86!!
KaljaMaha
07.10.2005 11:07:07
Toi MD421 on siitä kiva että se toimii sit vähän missä vaan... (siis muuallakin kuin bassarissa).
 
Vieläkös tuota myydään uutena?
Jos ei toimi ni ei toimi. Ei se sillä parane että sä pistät puol kämppää matalaks.
Mikael
07.10.2005 11:28:37
 
 
Vieläkös tuota myydään uutena?
 
Jep! Täältä samaan hintaan kuin Thomannilta:
http://www.stpaulssound.fi/mikrofonit.html
 
T-kaupan sivu:
http://www.thomann.de/thoiw3_sennhe … sn=e19abb3696d8b4d41a81c3bf478a69a4
"melkein puoliammattilainen"
Einherjar
07.10.2005 19:42:31
Huomautampa vaan, että e602:n kapseli on vain matalemmalle viritetty MD421-kapseli.
PeteHon
11.10.2005 00:36:33
Itse käytän beta 52-mikkiä. Varsinkin livetilanteessa hyvä. Ei välttämättä toimisi jatsikeikoilla korostetun alapäänsä ansiosta mutta rokki- ja humppakeikoilla on puolustanut paikkaansa.
cozmo
11.10.2005 10:43:09
 
 
Onkos kokemuksia Shuren Pg52sta?
Esp
11.10.2005 11:55:16
 
 
Itse olen siirtynyt livenä pelkästään Audixin D6:een. Toimii aivan perkeleen hyvin näillä heavy metal bändeillä joita pääasiassa miksaan. Toisaalta Shuren Beta 52 ja Sennheiserin e602 ovat myös käyttökelpoisia livenä. AKG:n D112:ta joutuu ruuvamaan hieman enemmän eq:lla, tosin voi olla monikäyttöisempi, kun tuo Shure ja Audix voivat olla hieman turhan napsekkaita jazziin...
 
Studiopuolella käytän pääasiassa AKG:n D112:sta, tarkoituksena on tosin testata tuota Audixia studio-olosuhteissa ihan lähiaikoina. Tosin mikitän studiossa bassarin miltei aina vähintään kahdella mikillä, eli katsotaan nyt miten tuo mikin vaihto vaikuttaa asiaan. Tarvii pistää tänne vaikka samplea, kunhan saan tuon äänityksen aikaiseksi.
Täh?!?
Mikael
12.10.2005 23:23:55
 
 
Huomautampa vaan, että e602:n kapseli on vain matalemmalle viritetty MD421-kapseli.
 
Toi on usein kuultu väite, mutta teknisiltä tiedoiltaan (ja soundiltaan) noi kaksi mikkiä eroavat toisistaan aika paljon.
"melkein puoliammattilainen"
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)