Aihe: mikserin cascade out? valaiskaa vähän.
1
lobotomi
28.04.2008 09:26:12
sain tollasen vanahan sonyn mx-p21 mikserin ja mietin saisko siitä tavaraa ulos tonne koneen äänikortille (8-in). muut lähöt ei siinä riitä ja aloin pähkäileen että minkälaista tavaraa tuosta (kai linkitykseen tarkotetusta) "cascade out"-liittimestä tulee.
 
tuohan on tollanen 8-pinninen DIN-liitin. onko siitä mahollista vetää kaheksan balansoimatonta ulostuloo äänikortille vai oonko nyt aivan hakoteillä? google ei mua valaissu pätkääkään eikä manuaaliakaan oo. toivottavasti jollain tietoo.
 
tuossa pari kuvaaki.. liittimen kuva pirun huono, mutta kai se asian ajaa.
 
http://lobotomi.org/muutkuvat/cascade1.jpg
 
http://lobotomi.org/muutkuvat/cascade2.jpg
 
ei oikein onnistunu kuvien lisäys tähän viestiin.. tiiä sitte mikä mätti.
 
,Tomi
Torniojaws
28.04.2008 09:44:40 (muokattu 28.04.2008 09:46:23)
 
 
Tässä sellaisen järjestelmän patentti ja toimintakuvaus:
 
http://www.patentstorm.us/patents/6218971-description.html
 
Eli pikaisesti sanottuna cascadella saa yhdistettyä kaksi mikseriä yhdeksi isommaksi.
Relativity [Grindcore] | Vortech [Industrial Metal]
lobotomi
28.04.2008 10:00:22
nojoo.. sen tiesinkin, että kahen mikserin linkitykseen tuo cascade on tarkotettu. mutta ei tuo linkin teksti oikein valaissu mua, että tuleeko noista kaheksasta pinnistä joka kanava erikseen ulos (jolloin mun logiikan mukaan siitä sais ulostulot äänikortille). pitänee kai tavata sitä vielä uudestaan.
 
kiitti kumminki vastauksesta. jos ei muuten selviä niin kokeilemalla ainaki.. se vaan tietää melko ähellystä pikku pinnien kanssa.
 
,Tomi
Torniojaws
28.04.2008 10:51:38 (muokattu 28.04.2008 10:53:18)
 
 
Multipleksattuna näkyy tulevan kanavat tuon patentin mukaan, mutta tiedä sitten sinun laitteesta. Voihan ne tulla pinni per kanavakin.
Relativity [Grindcore] | Vortech [Industrial Metal]
ile.pop
29.04.2008 23:17:34
Ihan mun raakana arvauksena tossa cascade-hommassa liikkuu soolobussi, jotain masterinfoa ja ehkä soolon clear tai muuta hömpötystä.
On guuluu...
lobotomi
30.04.2008 15:17:09
joo jotain haistapaskaahan sieltä tod.näk. tulee, mutta sellasia hienouksia kuten soolo ei tuosta vehkeestä löydy.. auxitki on monoja. mutta etuset vaikuttaa ihan päteviltä. ois treenisstudioon ihan käypänen peli, jos sais vaan tavarat ulos sieltä (raita kerrallaan).
 
ei mutta pitää testata jahka kerkee tuommosen DIN-liittimen hankkimaan/löytämään.
 
asiasta toiseen..
 
samalla tuon mikserin kanssa sain sodanaikasen AKG D14-mikin.. pitää vaan nykyaikasempi XLR vaihtaa siihen.. jännityksellä ootan mimmomen saundi sillä irtoo.
ihan asialliselta näyttää ainaki.. vaikkaki elämää nähneeltä.
 
,Tomi
studiokekkonen
01.05.2008 00:49:29
 
 
Ihan mun raakana arvauksena tossa cascade-hommassa liikkuu soolobussi, jotain masterinfoa ja ehkä soolon clear tai muuta hömpötystä.
 
Tässä tapauksessa siis PFL, masteri ja auxit.
 
Juttuhan on kuitenkin se että tällaisessa yksinkertaisessa analogisessa pikkumikserissä idea on että sieltä slave-mikseristä saadaan kaikki kanavat (L-R bussi ja auxit) suoraan varsinaisen mikserin masterbussiin ja että solo kuuluu sen varsinaisen tiskin luurilähdöstä.
 
Mitä suurimmalla todennäköisyydellä et saa tuolla cascadella sieltä yksittäisiä raitoja ulos. Sen voi päätellä jo siitä että ei tuollaisella liittimellä siirrellä diskreetisti balansoituna kahdeksaa kanavaa tällä planeetalla.
 
Eikö tossa vehkeessä ole inserttejä? Niistä saisit näppärästi äänikortille sisäänmenot, muuten joutuu olemaan luova ja käyttämään masteria, auxeja ja vaikka luurilähtöä (pfl pohjassa, don't try this at home-osastoa...) johonkin lofisteluhommaan. :P
Jucciz
04.05.2008 02:06:02 (muokattu 04.05.2008 02:09:38)
samalla tuon mikserin kanssa sain sodanaikasen AKG D14-mikin.. pitää vaan nykyaikasempi XLR vaihtaa siihen.. jännityksellä ootan mimmomen saundi sillä irtoo.
ihan asialliselta näyttää ainaki.. vaikkaki elämää nähneeltä.

 
Tämmönen vai?
 
http://jucciz.com/kuvia/g3/AKG_D14.jpg
 
Tolta mikiltä on turha odottaa mitään "hifiä", kristallinkirkasta yläpäätä tai maailman tukevinta alaäpäätä (lue: omalla tavallaan hauska vanhan ajan keskiäänivoittoinen soundi). Kalvo on tuossa mikissä hervottoman iso, joten se on vähän "hidas" reagoimaan, mikä tuo vielä oman lisänsä soundiin.
Chade Fallstar
05.05.2008 16:06:51
Olisi hauska saada käsiinsä tuollaisilla vanhoilla mikeillä tehtyjä impulsseja.
Tietääkö kukaan mistä voisi löytyä?
God is one of the leading causes of death
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)