Aihe: Alesis ADAT -> digitaalimuunnin
1
Pestilence
20.05.2008 23:25:11
Otsikko ehkä vähän hämäävä, mutta tarkoitus on siis kysyä:
 
Itselläni on käytössä Alesis ADAT Blackface ja siinä Tascamin 8-raitainen M-208 mikseri, ongelma on se että Tascamista saa vain 4-raitaa kerralla nauhalle kun pitäisi saada enemmän. En kuitenkaan haluaisi luopua siitä koska muuten on erittäin passeli vehje VU-mittareineen miksaukseen, joten olenko ihan hakoteillä jos ajaisi mikrofonit esim. tähän:
http://www.thomann.de/fi/behringer_ultragain_pro8_digital_ada8000.htm
ja tästä sitten Alesiksen sisääntuloihin?
 
Vai olenko ihan hakuteillä? ;)
anapena
21.05.2008 12:07:09
Kyllä se varmaan toimii. Mutta saisiko Tascamista vähän kikkailemalla enemmän ulostuloja? Esimerkiksi auxeista, inserteistä, onkohan nuo 4 bussia erilliset left/right/master-ulostulosta?
Pestilence
21.05.2008 14:07:35
Kyllä se varmaan toimii. Mutta saisiko Tascamista vähän kikkailemalla enemmän ulostuloja? Esimerkiksi auxeista, inserteistä, onkohan nuo 4 bussia erilliset left/right/master-ulostulosta?
 
Master on jaettu kahteen alaryhmään, eli 2 stereoryhmää (eli 4 raitaa). Subout lähdöistä ilmeisesti saa 2 raitaa lisää, mutta muuten mun kikkailuideat loppuu siihen.
anapena
21.05.2008 23:06:02
No onko siinä jotain aux- tai efektilähtöjä? Inserttejä? Niistähän sitä saa ääntä ohjattua myöskin ulospäin. Toisaalta tuo Beerinkeri on todella simppeli ratkaisu...käyttää Tascamia sitten vaikka kuuntelupuolella Alesiksen outputtien perässä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)