Aihe: Vähän äänieristyksestä kysyisin
1
Wilhelmi
22.01.2009 22:06:17
Olen hieman tuumaillut sijoittaa soitto- ja äänitysharrastustilani tällä hetkellä tyhjillään olevaan piharakennukseen. Rakennuksessa on kaksi huonetta, entinen sauna, josta on kiukaat ja lauteet purettu pois ja sitten jonkinlainen tuvan tapainen. Pienellä nikkaroinnilla ajattelin, että näistä voisi saada sellaisen kivan puuhastelutilan.
 
Hiukan seiniä ja ehkä lattiaakin joudun varmaan jo ihan lämmöneristyksen takia koolailemaan. Samalla voisi sitten myös miettiä hieman mahdollista äänieristystä näiden kahden huoneen välille. Kuinka paljon yleensä vaaditaan tai suositellaan seinän eristävän sanotaan nyt vaikka sitten desibeleissä, jotta sitä voi pitää kohtuullisena? Olen ymmärtänyt, että noin 20cm paksu kellutettu seinä noin 10 cm ilmatilalla eristäisi jotain 40 dB luokkaa. Onko tämä riittävä? Huoneiden välissä oleva seinä on hirttä ja ajattelin tehdä toiselle puolelle koolauksen, ja koolingin ja seinän väliin jättää hiiren juostavan ilmatilan. Täytteeksi kivivillaa.
 
Olisi kiva kuulla kokeneempien mielipiteitä aiheesta.
Hevitys on peffasta, mutta niin olen minäkin.
hape
23.01.2009 10:08:19
 
 
Ei jaksa vanha kirjottaa, mutta kipaseppa kirjastosta Gyproc Äänikirja, siinä kerrotaan erilaisten seinärakenteiden äänieristävyydet hyvin.
 
Se 40dB eristyksen riittävyys on aika suhteellista. Mitä meinaat siellä huoneessa soitella, huuliharppua vai rumpuja? Ja mitä viereisessä huoneessa tehdään? Pitääkö siellä voida esim. vauvan nukkua? :D Mutta jos oikeasti haluaa että se eristää niin kyllä mä tähtäisin jonnekki yli 60dB eristykseen.
 
Ja lue Riffi-lehden numeron 3/99 juttu Rakennetaanpa studio. Siinä on myös kerrottu äänieristyksen perusasiat selkeästi.
 
Haullakin varmasti löytyy aiheesta tältä palstalta, onhan noita juttuja pyöritelty aikaisemminkin.
 
No prkl, tuli sitte kirjotettua näinki paljon...
Remember: Don't eat the deadly yellow snow!
mhelin
23.01.2009 11:04:29
Periaatteena pitää olla "huone huoneen sisään", ja erittäin tärkeätä on tiiviys. Nuo mitat ovat varmaan riittäviä, vähempikin voisi riittää, hirsi on kai sinällään aika hyvin ääntä eristävä rakenne (jos siis tiivis). Lattiakin siis pitää kelluttaa, ja ovi rakentaa tietty sen kellutetun huoneen seinään. Ilmanvaihto pitää ratkaista myös jotenkin (pitkä vaimennettu kanava tms). Lopputuloksena alkuperäinen tila pienenee hurjasti, joten kannattaisiko tuossa kuitenkin yhdistää nämä kaksi tilaa yhdeksi saman tien?
hape
23.01.2009 11:25:48
 
 
ja ovi rakentaa tietty sen kellutetun huoneen seinään.
 
Ja oven/ovien tulee tietysti olla asianmukaisia äänieristysovia. Ei ole paljon iloa hyvin eristävästä seinästä jos siihen laitetaan tavallinen ovi.
Remember: Don't eat the deadly yellow snow!
Wilhelmi
23.01.2009 11:51:09
Ja oven/ovien tulee tietysti olla asianmukaisia äänieristysovia. Ei ole paljon iloa hyvin eristävästä seinästä jos siihen laitetaan tavallinen ovi.
 
Huoneiden välissä on osan matkaa pieni tampuuri tai tuulikaappi, joka toimii ymmärtääkseni vähän kuin ilmalukko. Ovet ovat kunnollisia paksuja puuovia, enkä usko ihan heti näiden tuotavan ongelmia. No, jos pitää vaihtaa, niin vaihdan sitten tietenkin. Huoneita en viitsi yhdistää, koska osa seinästä on palomuuria plus hormia. Molemmat huoneet ovat aika tilavia, koska saunakin on vanha kunnon väensauna, jossa on ollut iso kiuas patoineen ja pestäkin siellä on mahtunut. Kokoa on varmaan likemmäksi neljä metriä kanttiinsa. Lattia on tuvan puolella kunnollista lankkua trossipohjalla, saunan puolella valettu. Tuohon saunan lattiaan pitää varmaan jonkinlainen kellutus tehdä, samalla kun sitä eristän.
 
Niin se mitä sitten olisi aikomuksena tuolla tilassa tehdä, niin lähinnä omaa bändiä kaiketi siellä voisi äänitellä. Lähinnä ehkä ajattelisin, että kuinka paljon tuota vuotoa/eristystä voi olla, että pystyy monitoroimaan ilman suurempaa häiriötä? Luonnollisesti kai basso vaatii vähän enemmän eristystä kuin muut soittimet, mutta sitäkin voi soittaa linjaan. Kitarat ja sen semmoiset keskiäänisoittimet kai tulevat vähemmälläkin eristyksellä tarkkailluksi?
Hevitys on peffasta, mutta niin olen minäkin.
ejhfi
23.01.2009 11:59:31
 
 
Ovet ovat kunnollisia paksuja puuovia, enkä usko ihan heti näiden tuotavan ongelmia. No, jos pitää vaihtaa, niin vaihdan sitten tietenkin.
 
Tuota oviasiaa kantsisi kyllä mielestäni miettiä jo ihan turvallisuuden vuoksi. Hyvät jykevät ovet ja niihin kunnon lukot ovat aina vakuutus kamoille ja hidaste pitkäkyntisille. Omaa projektia tehdessäni oli vaikeuksia löytää varsinaisia äänieristysovia, mutta jykeviä paloturvaovia löytyi kyllä ihan kohtuulliseen hintaan. Näissäkin vaimennus oli useampi kymmenen desibeliä.
En mit'n kuule - on meny zoppaa gorfaan
hape
23.01.2009 12:23:42
 
 
Ovet ovat kunnollisia paksuja puuovia, enkä usko ihan heti näiden tuotavan ongelmia.
 
Ei se pelkkä paksuus riitä, pitää olla myös tiivis.
Remember: Don't eat the deadly yellow snow!
varakeef
23.01.2009 12:56:35 (muokattu 23.01.2009 14:27:27)
Niin se mitä sitten olisi aikomuksena tuolla tilassa tehdä, niin lähinnä omaa bändiä kaiketi siellä voisi äänitellä. Lähinnä ehkä ajattelisin, että kuinka paljon tuota vuotoa/eristystä voi olla, että pystyy monitoroimaan ilman suurempaa häiriötä?
 
Jos äänität omaa bändiäsi lähinnä soitat etkä silloin monitoroi. Kyse on äänittämisestä ja sen jälkeen tuloksen kuuntelemisesta ja käsittelemisestä.
 
En lähtisi rakentamaan erillistä tarkkaamoa vaan tekisin yhden suuremman, hyvin akustoidun tilan, jossa voi äänittää. Hyvä suuri tarkkaamo on myös hyvä soittotila.
 
EDIT: vaikka yleisesti ottaen olenkin sitä mieltä kuten yllä kirjoitin, lukematta jäänyt kuvauksesi tilojen rakenteesta ja yhdistämisen hankaluudesta saa minut ns. perumaan puheeni...
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
ejhfi
23.01.2009 14:11:25
 
 
Jos äänität omaa bändiäsi lähinnä soitat etkä silloin monitoroi. Kyse on äänittämisestä ja sen jälkeen tuloksen kuuntelemisesta ja käsittelemisestä.
 
Tätä en lähtisi ihan yksisanaisesti alleviivaamaan. Itsekin rakensin puuhatilat lähinnä omille terpeille ja aika paljon siellä tarkkaamossa tulee istuskeltua, vaikka soittaisinkin samalla. Jotenkin siinä on vain näppärää handlata koko hoitoa. Tietysti tilanne voi olla toisenlainen, jos ei koskaan milloinkaan tee äänityksiä toiselle siten, että vain on äänitarkkailijan osassa. Ja on niitä pienempiäkin tarkkaamoita olemassa kuin 20 neliötä. Loppusijoittelusta on sitten kiinni kuinka toimiva siitä tulee, onko seisovia aaltoja jne.
En mit'n kuule - on meny zoppaa gorfaan
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)