Aihe: Elektreettimikrofoni / 48 V
1
riniti
19.08.2009 18:30:33
Voiko elektreettimikrofonin kytkeä mikserin phantom-jännitteellä varustettuun mikkikanavaan?
 
Mikissä (Sony ECM-MS907) on patteri (1,5 V) virtalähteenä.
 
En viitsisi kylmiltään kokeilla ja räjäyttää mikkiä taivaan tuuliin.
Aika ei ole lukujärjestys. Mahdottomat asiat on alettava heti. (Paavo Haavikko)
Kalmo
20.08.2009 11:29:48
Mikserin phantom-kanava lienee mono, ja tuo mikki on stereo. En tiedä miten toimii. Eikö mikseristä saa phantomia pois päältä? Luulisi saavan. Sitten hankit jakoadapterin, jolla saat mikistä kaksi 6 mm monoplugia. Luulen, että aika harvoissa äänityskäyttöön tarkoitetuissa, vakavastiotettavissa äänikorteissa ja miksereissä on stereosisäänmenoja. Itse en ole nähnyt yhtään.
 
Jos plugiyhteensopivuus ratkeaa, niin ei phantom ymmärtääkseni mikkiä riko, kun ei riko dynaamisiakaan mikkejä. Nauhamikrofonit ovat arimpia.
Asus P5B, E6600 Core 2, E-MU 1820, 2 G RAM, GF 7300 Keski-ikäisellä amatöörillä on se etu, että edessä olevia turhautumisen vuosia on vähemmän.
riniti
24.08.2009 12:32:53
Astia selvä.
 
Mikserin pitäisi pudota tällä viikolla postiin. Muusikoiden.netissä joku suositteli Soundcraft Compact 4:sta halvimpana kelpo pikkumikserinä kotistudiokäyttöön. T-kauppa ei enää myy sitä, joten laitoin silmät kiinni ja valitsin hiukan kalliimman (LEM RDX82U; 98 e).
 
Sitten kokeillaan.
Aika ei ole lukujärjestys. Mahdottomat asiat on alettava heti. (Paavo Haavikko)
anapena
25.08.2009 18:44:17 (muokattu 25.08.2009 18:54:05)
No en mä kyllä phantomia tolle tarjois...voi tulla itku. Eikös tuo ole tarkoitettu esim minidisc-käyttöön? Jotkin videokamerat taikka nauhurit tarjoaa jotain 5 volttia tuollaisille pikkumikeille. 48 volttia on 10 x enemmän...eli patteri mikkiin + jonkinlainen adapterihässäkkä mikrofoniliitäntään ilman phantomia. Eli 3,5millin stereonaarasplugi-liitin, joka haarautuu kahdeksi uros-xlr-liittimeksi. Tällöin mikistä lähtevä signaali pysyy stereona.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)