Aihe: BIAS X
1
Kenkuru
23.09.2025 11:14:47 (muokattu 23.09.2025 11:17:49)
Positive Grid julkaisi seuraajan Bias FX2:lle
Ostin jo päivityksen tai eihän se päivitys ole, mutta sai ale hintaan jos omistaa FX2:en ja mielenkiinnolla odotan iltaa, että pääsee testailemaan.
Olen soittanut pääasiassa viime aikoina FX2:lla vallan, kun siihen tuli noita uusia vahvistinmalleja joku aika sitten.
 
Tähän voi laitella kokemuksia X:tä jos kiinnostaa.
Kenkuru
23.09.2025 16:12:57 (muokattu 23.09.2025 18:56:03)
Ensi tyypit otettu ja jämähdin soittelemaan käytännössä ensimmäisellä vahvistimelle mitä kokeilin, Ecstasy tai jotain ja hyvältä kuulostaa.
Tietysti vaatii päivien / viikkojen soittoa, että ensi ihastus häipyy ja täähän on nyt ihan pinta raapaisu, myös BE-101 kuulosti paljon paremmalta kuin FX 2:saa.
 
Viimeinkin saa ton kaapin ja vahvasti linkin poistettua halutessaan, eli jos vaihtaa vahvaria, niin se ei vaihda sovitettua kaappia samalla.
 
Softan käyttöliittymä on vähintäänkin yhtä hyvä kuin aiemminkin, mistä IK multimedia voisi ottaa oppia.
 
Sitten vähän miinuksia joita tuli eteen..
Rewind toimintoa ei ole, mutta voisin veikata, että lisätään myöhemmin.
Viritin on paljon huonompi kuin ennen.
 
Nyt high gain osastolla... VH-4 on valovuosia paremman kuuloinen kuin edeltäjänsä. Tykkään myös visuaalisesti piikkilangasta vähän kuin vinkkinä, ettei tässä nyt ole tarkoituskaan kuulostaa millin tarkasti aidolta.
 
Pitää varmaan leputella sormia välillä, mutta olen kyllä todella positiivisesti yllättynyt tästä julkaisusta näin makkarisoittelijan näkökulmasta kuka vain haluaa rokkailla yksinään kitaralla.
tsi
Sunnuntaina 22:05:47 (muokattu tiistaina 22:23:23)
Hankin kanssa tämän.
 
Biasin AI-työkalu saundien tekemiseen on yllättävän toimiva. Kappaleen/artistin nimi sisään ja vähän muuta kuvailua päälle, niin käkätin kokoaa ketjuun efektit ja vahvistimet ja vie suoraan oikealle tontille. Sitten vähän omaa hienosäätöä päälle ja pääsee soittamaan.
 
Mulla ei oikein ole aikaa a intoa ruuvailla ja kokeilla kaikkia vaihtoehtoja, niin tämä kyllä helpottaa elämää merkittävästi.
 
Mallinnukset ja efektit on myös omaan makuun varsin ok.
Bugsy Boy
Torstaina 23:20:32
Eipä nyt olisi varsinaisesti tarvinnut...mutta kun Spark 2:n omistajana sai tämänkin kolmasosan halvemmalla, niin pakkohan se oli hommata.
 
Aika nopeasti kyllä pääsee maaliin AI:n avulla, vähän tviikkausta päälle ja homma purkissa. Varmaan jossain välissä tälläkin loppuu se innostus tehdä uusia soundeja, ja tulee käytettyä hyväksi havaittuja (omia) presettejä. Mutta enpä heti keksi millaisia soundeja olisi jäänyt kaipaamaan.
 
Bassosounditkin toimi aika kivasti Fleasta Lemmyyn. Envelope filter tosin ei ainakaan noissa AI-mallinnuksissa hirveästi vakuuttanut, mutta ehkä sitä pitää väännellä lisää. No, löytyypä noita pedaaleinakin laudasta onneksi. Vähän jännästi myös bassosoundeissa on aika paljon delayta ja reverbiä, piti väännellä näitä pienemmälle.
"Why can't bass players tell jokes?timing."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)