Aihe: Huonot merkit?
1 2 3 4 5
riffi-rotta
29.03.2005 09:41:21
M.netin hengen mukaisesti.. Kaikki muu on paskaa paitsi mun omat kitarakamat. Totuus.
 
selvä sitten:)
RIP Joey, Johnny ja Dee Dee Ramone, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, Hillel Slovak.
wrshredder
29.03.2005 10:11:02
Phillipson.
"Syö pullia se kasvattaa ...)
Kossu
29.03.2005 15:39:48
Tämä on nyt tällaista tyhjää vääntämistä, mutta koettakaa nyt tajuta etteivät saman valmistajan kaikki tuotteet ole samanlaisia,
 
Ja se etteivät kaikki valmistajan tuotteet ole hyviä ei suinkaa tarkoita sitä etteikö valmistaja osaisi tehdä myös hyviä tuotteita.
 
Itseasiassa ylllättävän usein huomaa että hyvin laadukkaiden ns: up-market ammattilaislaiteiden valmistaja ei osaa edes osaa hintalaatu suhteeltaan hyviä halpoja tuotteita.
 
Näin erityisesti vahvistimien osalla.
 
Sitten on monia ns: yhden idean valmistajia joiden koko osaaminen on siinä legendaarisen hyvässä halpis vehkeessä (tai vehkeissä) joka myy kuin häkä, mutta se onkin kaikki mihin firma pystyy.
ChuckJimiJeffThundersJohnyBoHooker
Jäärä
29.03.2005 16:21:43
Tämä on nyt tällaista tyhjää vääntämistä, mutta koettakaa nyt tajuta etteivät saman valmistajan kaikki tuotteet ole samanlaisia,
 
Ja se etteivät kaikki valmistajan tuotteet ole hyviä ei suinkaa tarkoita sitä etteikö valmistaja osaisi tehdä myös hyviä tuotteita.

 
Tää on totta, mutta kyllä ne jotenkin profiloituu omassa päässäni sen testatun laitteen mukaan.
 
Nöösinä 80-luvulla kun tuli aktiivisesti koluttua noita musaliikkeitä ja testattua kaikkea silloiseen budjettiin mahtuvaa (kalliimpia en edes uskaltanut kokeilla kun myyjäsetä tuli yleensä kurkkimaan ja murisemaan selän taakse). Niiltä ajoilta on jäänyt vieläkin epäilyksiä ja suoranaista kammoa joitain merkkejä kohtaan.
 
Tommosia helvetinkoneita ovat olleet mm. Carlsbro-vahvistimet, Peaveyn transistorivahvistimet (justiinsa nää Banditit ja TNT:t ) ja mikserit, Yamahan vahvistimet, Aria- ja Cort-kitarat, Landolat ym. Landola ja Peavey on jo vapautuneet osittain pannasta.
 
Välillä on vaikea ymmärtää, miksi tietyt valmistajat puskevat tiettyjä malleja markkinoille. Ne ei ole hyviä, pelkästään halpoja. Eivät kilpailukykyisiä kuitenkaan, kun kaupan hyllystä vierestä löytyy samanhintainen parempisoundinen peli. Jää vain turhaan mielikuvia huonoista laitteista tahraamaan brandin imagoa.
Suomen Hiihtoliiton luvalla. Kaikki tekstissä mainitut henkilöt ovat fiktiivisiä ja kaikki yhtäläisyydet eläviin tai kuolleisiin henkilöihin ovat puhtaasti sattumanvaraisia. Laaditun tekstin valmistuksessa ei ole vahingoitettu eläimiä.
Solex
29.03.2005 17:56:31
Siis ei helvetti mikä keskustelu... Hyvin harvoin tulee soitettua suorastaan huonoa kitaraa, sen sijaan keskinkertaisia varsin usein. Kannattaa muistaa ettei vinkuintian pojilla ole hirveästi intoa säätää niitä kamppeitaan hyvään kuosiin, monesta halvemmasta kitarasta kun tulee varsin mukava peli kunhan pistää ruosteisien siimojen tilalle kunnon kielet ja säätää huolellisesti kitaran niille.
 
Niin, ja vähän pöhköä haukkua Koreassa tehtyä Les Paulia kun se nyt sittenkään ollut yhtä hyvä kun kaverin tuhansia maksanut Gibson. Ei myöskään liene yllättävää ettei jatsikitarasta irronnut tr00 megadeath rölölöö -sirkkelisäröä.
 
Ja sen verran täytyy sanoa vielä että Muusikoiden.netin kitarapalsta on siinä mielessä käsittämättömyydessään jotain ainutlaatuista koska täällä huono saundi johtuu aina kamoista. Vähänkään fiksummissa piireissä ensimmäiseksi pilkataan omia nakkisormiaan =)
On vaikeaa olla nöyrä kun on niin vitun hyvä!
slopez
02.04.2005 20:14:56 (muokattu 02.04.2005 20:19:42)
 
 
Jos mallintavia tekis vaan yksi merkki niin sanoisin sen. Niitä kuitenkiin tekee joka ikinen firma joten en voi sanoa että Line6, Fender, Vox, Laney jne. kun noilla merkeillä on kuitenkin erittäin hyviäkin laitteita niin en voi niistä mitään tähän mainita. Mallintavaa vahvistinta en kyllä tule koskaan ostamaan. Jotenki vaa tommoset tietokonehärpättimet ei lämmitä. Emmä oo montaa mallintavaa testannu,mutta kuitenkin jos joku tulee sanoon että "tässä onkin hyvä soundi tässä uudessa esim. Line6 mallintavassa" niin vastaan siihen että:"en usko." Kai mulla on sitte suuret ennakkoluulot. Mä sanon vaa että: ne on ihan perseestä.
Meni joo offtopic:ksi,mutta näytti menevän aiemmin jo jollain muulla. Hmm, emmä oikee voi sanoa että Harley Benton on paska kun en oo koskaa semmosta kokeellu, sattumoisista syistä. Miksi edes vastasin tähän? Noo kaippa Jumala sen sitten tietää.
 
EDIT: Olis muuten varmaa v*tun kova kun ostas jonkun uber Line6:n ja siihen vielä joku infernaalinen bossin multiefekti ja PODi ja kaikki joo joo v*ttu olis kova, 160 eri vahvistinta ja 1400 eri efektiä ja 2000 eri kaappisimulaatiota joo, niin joo ja sitte soittais vielä Line6:n Variaxilla niin olis vielä monta kitaraa. Miksei ne tee saman tien muuten semmosta missä on basso ja kitara samas. Voi sitte sanoa että mulla on tässä 20 eri bassoa ja 40 eri kitaraa. Joo vois mennä nukkumaan. Eka kerta kun uhoan täällä,uhoan itselleni.
 
EDIT: Okei on se Harley Benton paska.
This road is unclear but it feels like I'm almost home
Finest Our - Will Haven
Swan
02.04.2005 20:25:47
Älähän nyt. Omistin aikoinaan Crate GX-15 (sama kuin 15R mutta ei kaikua) ja jahka soittokokemusta oli karttunut sain siitä revittyä irti ihan hyvän "köyhän miehen Santana" soundin.
 
Rautalankasaundeja kovemmilla säröillä tuo laite menee pahasti tuhnuksi. Silloin volapotikan ruuvaus ei toimi säröjen pienentämiseksi, eli not good. Yksikelaisten mikkien kanssa kyllä koti-indierokkari pärjää tuollakin.
kalamies#26 >-)))>
Ziggy Bubba
02.04.2005 20:29:48
 
 
Falcon on vähäisen kokeilu perusteella aivan karsea merkki. Firma on todennäköisesti välillisesti vastuussa monen kitaraharrastuksen päättymisestä. DLX:ssä oli yks vasuri-strato joka oli kyllä kaikin puolin todella huono kitara. Ihan ekana huomasin säädöt joista ei ollut tietoakaan ja nauhat jotka OIKEASTI meinasi raapia käden rikki. Soundihan oli vielä ponnettomista ponnettomin ja kierto oli äänekkäämpää kuin soiton aiheuttama sirinä...
 
Aivan käsittämätöntä että tuollaista sontaa myydään noinkin asiallisessa liikkeessä. Oli vielä ainoa vasuri (siksihän sitä tulikin käytettyä vahvarin testaamiseen) Jos tuon on joku ostanut, niin sääliksi käy.
www.mikseri.net/sigkk Fattest shit on the planet!
Carpenter
02.04.2005 23:06:05
Älähän nyt. Omistin aikoinaan Crate GX-15 (sama kuin 15R mutta ei kaikua) ja jahka soittokokemusta oli karttunut sain siitä revittyä irti ihan hyvän "köyhän miehen Santana" soundin.
 
Minusta tuosta saa ihan hyvän soolosaundin näillä asetuksilla(asteikko 1-10)
bass:5 middle:10 treble:6 gain:10
Eihän tuo mitenkään putkivahvarilleni pärjää, mutta kyllä tuokin ihan Ok saundi on. Eli ei mikään sirkkelisärö.
Sovittele puheesi kukkarosi mukaan.
Kossu
04.04.2005 13:19:20 (muokattu 04.04.2005 13:44:52)
EDIT teki jostain syystä uuden viestin ?
ChuckJimiJeffThundersJohnyBoHooker
Kossu
04.04.2005 13:43:17
Ja sen verran täytyy sanoa vielä että Muusikoiden.netin kitarapalsta on siinä mielessä käsittämättömyydessään jotain ainutlaatuista koska täällä huono saundi johtuu aina kamoista. Vähänkään fiksummissa piireissä ensimmäiseksi pilkataan omia nakkisormiaan =)
 
OFF Topic: Kitarakama keskustelussa keskustellaan kitarakamoista ja hevosenharjaus keskustelussa keskustellaan hevosen harjaamisesta.
 
Siksi kitarakeskustelu on jaettu soittamiseen ja kamoihin.
 
Olen harras sen ajatuksen kannattaja että hyvä soundi syntyy
sormista, mutta joku tolkku siinäkin - kyllä kamoilla on paljon väliä - ajatushan että vain soittaja vaikuttaa on täysin älytön.
 
IMO: SRV ja Jeff Beck ovat minulle kaikkien aikojen paras tatsisimmat kitaristit, silti molemmat ovat erittäin tarkkoja siitä millä kitaroilla ja vahvistimilla soittavat ja miten kitarat säädetään.
 
Kitarakamojen vaikutus on kuin jos laujala saisi valita lauluäänensä - jos se olis laulajille mahdollista niin kiinostusta löytyisi varmasti.
ChuckJimiJeffThundersJohnyBoHooker
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)