Aihe: Uusi säröpedaali mietoon menoon
1 2 3 4 5 6 7
Artist
12.01.2008 20:50:31 (muokattu 12.01.2008 20:51:10)
Lisätään vielä, että mä soitan pedaali koko ajan päällä, volumella ja tatsilla säädetään puhtaan ja roson välillä. Toi tubescreamer on sooloihin hyvä, mutta komppiin aika kelvoton juuri ton middlepiikin takia.
 
Tsekkaa esim. Barber LTD ja Direct Drive, miksei myös Mad Professor Little Green Wonder. Fulldrive 2 on toki pätevä myös.
"Sometimes good guys don't wear white"
tuluppa
12.01.2008 21:13:54
 
 
Meikä kävisi kyllä läpi ensin vahvistimen, putket ja kaapin elementin tai elementit ja miettisin, oisko sieltä päästä mitään tehtävissä.
heville
12.01.2008 21:33:47
Itse löysin tänään Jekyll & Hydestäni erinomaisen pikkuroson. Jekyll-puolihan on kai aika TS-tyyppinen middlepiikkeineen kaikkineen (ihan sama kuin Route 66). Tuo middlekkyys häiritsi vaan kovin, mielestäni kuulostaa kuin puhelimen läpi soittelisi. Itse käytän spedua nimenomaan säröttimenä puhtaan putkivahvarin päällä enkä boostina.
 
Keksinpä siinä, että voisin käyttää Hyde-puolta ihan vain leikkaamaan middlejä Jekyllistä pois. Eli Hyden gain melkein nolliin, EQ-potikka reilusti middlescoopin puolelle, tone keskelle ja level passattuna sopivaksi. kun molemmat ovat yhtä aikaa päällä, saan oikein miellyttävää kevyttä rupea ilman liiallista middleä.
Kaksoispiste iso dee. Äks dee. Kaksoispiste iso pee.
Tigerstedt
12.01.2008 21:37:17 (muokattu 12.01.2008 21:38:07)
 
 
----------------------
Summer nights are colder now, they've taken down the fair, and all the lights have died somehow, or were they ever there?
Tigerstedt
12.01.2008 21:37:49 (muokattu 12.01.2008 21:38:41)
 
 
edit: eipäs mitään sittenkään :) kännin piikkiin.
Summer nights are colder now, they've taken down the fair, and all the lights have died somehow, or were they ever there?
N33m0
12.01.2008 23:26:35 (muokattu 12.01.2008 23:27:19)
 
 
"Distortion always starts with the amp. Pedals just sit on top of the sound. They don't feel like a full part of it, just some fuzz on top."
- James Hetfield
Tomtom
12.01.2008 23:36:55
multa löytyy route66. Tuota meinasin ehdotella itse, tosin oma käyttö on ollut suhteellisen vähäistä..
"Jos tämä jatkuu pahasti, joudutaan menemään instanssiin." - Lasse Mårtensson
takape
13.01.2008 01:05:31
jos jostain löydät vanhan marshallin bluesbrakerin, mustan alkuperäisen, niin se. Siinä säröt taysillä ollan vielä miedossa särössä. Ja muutakin säätömahdollisuutta löytyy. Kannattaa kokeilla.
 
pekka
Varjo1
13.01.2008 08:22:44
T-Rex Alberta. Siinä on juuri tuo middle-osasto rauhallisempi,mutta silti läsnä, sekä alapäätä on enemmän, verrattuna TS:ään.
En ole hullu, mutta pidän lentävistä eläimistä.
TamuT
13.01.2008 15:12:12
+1 Barberin LTD Silver (tai SR). Mieto ja pehmeä särö, josta löytyy sisäiset trimmipotikat bass:lle ja presence:lle. Ei honota ja puhdistuu kivasti skeban volasta. Eikä oo hinnalla pilattu.
 
Toi silveri senkun vaan pysyy mun laudassa... OCD, FD2 ja monet muut haastajat on lähtenyt sittemmin vaihtoon :)
d'oh
Alpertti
13.01.2008 15:32:10
4-T
14.01.2008 13:57:39
+1 Barberin LTD Silver (tai SR). Mieto ja pehmeä särö, josta löytyy sisäiset trimmipotikat bass:lle ja presence:lle. Ei honota ja puhdistuu kivasti skeban volasta. Eikä oo hinnalla pilattu.
 
Toi silveri senkun vaan pysyy mun laudassa... OCD, FD2 ja monet muut haastajat on lähtenyt sittemmin vaihtoon :)

 
Hmmm... Tuo OCD on kummitellut mielessä, mutta hinta on vielä estänyt hankkimasta. Taidampa siirtyä katselemaan Barberia. Siis tuo puhdistuu volasta yhtä hyvästi kuin OCD?
PJS
14.01.2008 14:30:40
 
 
Koitappa huviksesi voodoo labsin sparkle drivea. Tube Screamer johdannainen sekin mutta kenties aaviostuksen miedompi ja varustettu blend-potikalla jolla saa säädettyä ihan cleania saundia joukkoon niin paljon kuin haluaa. Siitä hieno pedaali, että kun cleania on sopivasti mukana niin saundia ei tukkiudu missään vaiheessa vaikka olis gain täysilläkin. Erottelevuuus, selkeys ja dynamiikka on ehdoton.
Hyvää joulua, beibi!
wilo
14.01.2008 14:52:42
Nyt piuhojen välissä Ibanez TS-9, suunnilleen pari vuotta vanha, mutta sävy on vähän liian ylämiddle-voittoinen. Leikkaa kyllä hyvin läpi bändin kanssa, mutta sellaisissa rauhallisissa vedoissa harmittaa turha honotus. Lisäksi säröä on pikkuisen liikaa jo drive 0-asennossa.
 
Mikäs olisi passeli purkki, kun toivoisin että särö ei hukkaisi kitaran ja vahvarin omaa sävyä? Toi tubescreamer leikkaa ihan korkeet ja ihan matalat pois ja korostaa tota ylä-middleä mun makuun turhan paljon. Lisäksi särö on vähän turhan "karkea-karvaista" tai sellaista moottorisahamaista. Pitäisi siis löytää pehmeä, hienokarvainen särö jossa kuitenkin olisi vähän särmää ja leikkavuutta. Lisäksi siinä saisi olla bass ja treble, ei pelkkää tonea. Olisko ehdotuksia?

 
Mä suosittelen tutustumista MI Audion Blue Boy Deluxeen: http://www.miaudio.com/BBD1.htm .
 
Hankin ton itselle ihan mielenkiinnosta ja kokeilematta. Nyt parin viikon testien jälkeen täytyy sanoa, että on toistaiseksi paras säröspedu, mitä olen käyttänyt. Säädettävyys on huippuluokkaa ja lisäksi potikoiden jokaisessa asennossa saundi on hyvä. Middlelle on oma säädin ja samoin bassolle, lisäksi aktiivitone sekä normaali treble cut -säädin. Kitaran ominaissaundi todella hyvin kaiuttimesta ulos ja pedaali reagoi hienosti kitaran säätimiin.
 
Miinukset ovat suht kevyt paino ja patteriluukun puute, mitkä eivät toki haittaa kun käytetään pedaalilaudassa ja virtalähteen kanssa.
Spedu toimii jopa 25V jännitteillä, mutta toistaiseksi en ole kokeillut 9V suurempaa.
 
Jos paypalilla ostaminen ei hierrä, löytyy edullinen kauppa tuolta: http://www.theguitarstoreonline.com/stockfx.html .
 
Ville
masterhat
14.01.2008 15:48:04
BJF:ää kehiin
Snails against humanity
StevieRayVehkakoski
14.01.2008 22:51:04
Hyviä ehdotuksia tulee, mutta jos vielä painottais sitä, että säröä ei todellakaan tarvita paljoa. Maksimimäärä mitä mä tarvitsen, on suunnilleen sellainen Stevie Rayn soolosoundi tai sitten Setzerin soolot. Etsin nimenomaan sellaista jolla saa alueen clean-boostista kevyeen säröön ja haluaisin että kitaran ja vahvarin oma soundi ei huku. Ts-9:ssä ehkä eniten nimenomaan häiritsi se, että vaikka siitä vääntää tonen täysille niin se ylin helinä hukkui tyystin.
You can't spend what you ain't got, you can't lose what you ain't never had
TamuT
14.01.2008 23:29:19 (muokattu 14.01.2008 23:44:33)
Hmmm... Tuo OCD on kummitellut mielessä, mutta hinta on vielä estänyt hankkimasta. Taidampa siirtyä katselemaan Barberia. Siis tuo puhdistuu volasta yhtä hyvästi kuin OCD?
 
Monipuolista ja dyynaamista ehkä hieman "marsu"-tyylistä säröä hakevalle OCD... Ja Barberin pedaalit oon todennut ainakin hyviksi Fenderien kavereiksi.
 
Boosteriksi RC Boosteri :)
 
BJF:n Honey Bee... gas gas -> $$$$.
d'oh
TamuT
14.01.2008 23:51:39
btw Onko kellään kokemuksia Menatonen Red Snapper:stä?
d'oh
PLO
15.01.2008 09:50:00 (muokattu 15.01.2008 09:50:46)
Voisin suositella kyseiseen tarkoitukseen kanssa tuota VoodooLab Sparkle Drivea. Käytin sellaista yhen aikasemman vahvistimen kanssa koko ajan päällä tuomassa lämpöä ja läheisyyttä komppisoundiin. Kannattaa testata, jos mahdollista. On käytettynä vielä suht asiallisen hintainenkin. Nykykokoonpanossa mulla on OCD. Loistava laite, mut en minä sellaista tuohon käyttöön laittaisi.
PeeJii
15.01.2008 15:01:48 (muokattu 15.01.2008 15:07:47)
Hot Cake olisi oma ehdotukseni testattavaksi.
 
Sitäpä minäkin ehdotan.
Vahvistimen luonne säilyy ja varsinkin pieniin säröihin saa todellakin eri vivahteita. Sävynsäätöihin on kuitenkin vaan yksi namiska.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)