Aihe: Hei! Ostin taas kitarakamaa.
1 2 3 4 537 38 39 40 41419 420 421 422 423
Gabe
07.09.2015 18:11:23
sustain65: No onhan tuo tietty outo tuotevalikoimaa koskeva päätös, en minäkään ymmärrä Gibsonia tuolta osin.
 
Olisivat päivittäneet Standardin noihin uusiin spekseihin ja pitäneet Traditionalin ennallaan, olisi ehkä ollut loogisempi veto. Nyt vedettiin koko malliston linjaukset uusiksi ja sitten ne poistetaan puolen vuoden jälkeen kauhealla kiireellä ja palataan täysin vanhaan.. :)
askomiko
07.09.2015 18:44:41
Laitoin ranttaliksi ja ostin ihan uuven 1,5m piuhan.
On vaikeaa olla heviuskottava kun on niin hemmetin söpö. -Shemhamforash
mpekkanen
07.09.2015 21:01:39
Tuli hommattua elämäni ensimmäinen 7-kielinen sähkökitara. Akustisia 7-kielisiä on jo kaksi, joista olen tehnyt slidekanteleita. Toinen on ns. normaali ja toinen matalammalla baritonivirityksellä.
 
Minulla on ollut 5 Jacksonin kitaraa elämäni aikana. 4 Custom Shop kitaraa ja yksi USA Series malli.
Tämä seiska on ilmeisesti Intiassa, Kiinassa tai jossain aasiassa tehty. Kitarassa on TOM talla ja siinä on vain yksi Dimarzion humbucker. Alkujaan on ollut mikki myös kaulassa, mutta se on peitetty ja maalattu, ulkoasu on muutoinkin aika "relic".
Kitaraan on vaihdettu luinen satula ja kaula on ihan hyvän tuntuinen, ruusupuu otelauta ja reverse hainhammas otelautamerkeillä+plus jumbo nauhat. Myöskin lapa on reverse ja missään ei lue valmistusmaata, eikä Jackson logoa ole virityskoneistoissa eikä myöskään kaulalätkässä.
Kielet ovat satulassa hieman lähempänä toisiaan kuin 6-kielisissä yleensä. Tämäkin voi hieman muuttua kun vaihdan ohkaisemmat kielet. Itsellä ei ole tarvetta matalle H-kielelle.
 
Koko kitara maksoi kovan laukun kanssa 70 euroa. Tähän päälle tietysti hieman kuluja kun hain tämän Tampereelta.
 
Kitara on kuitenkin tarkoitus laittaa avoimeen blues viritykseen ja tuo ylimääräinen seiska kieli tulisi tavallaan sinne ohkaisempaan päähän. Tässä on nyt sellaiset kielet, ettei tuollainen vire aivan kunnolla toimi, mutta hommaan tähän touhuun sopivammat.
Ainakaan soitin ei ollut kallis, koska jo pelkkä mikki maksaa Thomannilla 99 euroa. Ei siis tule kauheita tappioita, vaikka soitin ei olisikaan aivan meikäläisen "juttu".
Siinäkin tapauksessa tosin tästä saa ihan hyvän sähköisen slidekanteleen ja uskoisin, että tämä oli ihan hyvä ostos. Myyjä oli mukava ja asiallinen ja reissukin oli ihan mukava.
 
Näin on taas kitarat lisääntyneet, vaikka niitä on jo ennestäänkin liikaa :)
steelduck
08.09.2015 00:45:36
 
 
Les Paul Junior 2009... onpas hauska peli...
Janster
08.09.2015 02:34:34
Ostin Jackson rr24:sen! seuraavaks tartttis englin powerball nupille englin kaapin kaveriksi.
Funkkari
08.09.2015 10:23:35
Kemper tilattu o/
Torniojaws
08.09.2015 14:06:25
 
 
Ostin Saksasta 1000 kpl CD-levyjä.
Vortech Industrial Death Metal
PIM
08.09.2015 15:48:49 (muokattu 08.09.2015 15:49:41)
Kävin naapuritalosta hakemassa Washburn X200 pron. 160 egee ei ollut paha hinta liki uudenkarheasta "superstratosta" kahdella splitattavalla Seymour Duncanin humpparilla (59 ja Custom Custom) ja gigbagillä.
 
Tarkemmat speksit fellow kamarunkkarien iloksi löytyy täältä.
http://www.gak.co.uk/en/washburn-x200-pro/7527
Kamaahan on sopivasti, tilaa vaan liian vähän.
Speedking
08.09.2015 22:13:12
MoVallin Phase sekä Höfnerin Analog Delay tuli eilissä päivänä posti-paten tuomana. Ihan hyvä sijotus oli.
"If you sautee the scallops in a non-stick pan, they won't stick! That's why it's called fucking non-stick!" https://soundcloud.com/detonatorfin-1
arijuki
08.09.2015 22:15:52
Huomasin yllätyksekseni, että Custom Soundsissa oli Analogman Prince of Tone hyllyssä! Pakkohan se oli kotiuttaa.
The beautiful thing about learning is nobody can take it away from you. - B.B. King
Gabe
08.09.2015 22:28:00
arijuki: Huomasin yllätyksekseni, että Custom Soundsissa oli Analogman Prince of Tone hyllyssä! Pakkohan se oli kotiuttaa.
 
Tuollainen voisi kyllä kiinnostaa. Pistähän mietteitä? Onko se muuten kiinassa, japanissa vai jenkeissä kasattu?
arijuki
08.09.2015 22:35:13
Gabe: Tuollainen voisi kyllä kiinnostaa. Pistähän mietteitä? Onko se muuten kiinassa, japanissa vai jenkeissä kasattu?
 
Kiinassa käsin kasattu, mutta samoista komponenteista kuin King of Tone. Lyhyen testin perusteella tykkään kyllä, mutta en ehtinyt sen kummemmin vielä säätelemään ja kokeilemaan.
The beautiful thing about learning is nobody can take it away from you. - B.B. King
DireZ
09.09.2015 05:25:21
Navigatoriin tuli hankittua BKP:n The Mule - setti. Jo nopean kokeilun jälkeen huomasin, että olivat juuri sitä mitä olin hakemassa. Kiitokset kauppakumppanille :)
PIM
09.09.2015 09:45:59
Eilen tuli postissa Vuorensakulta Twin Coil Kamiina -mikki esquireen ja Half Kamiina setti teleen. Twin Coil Kamiinassa on Alnico 5 napapalojen ympärille käämitty kaksi erillistä käämiä, toinen paksua 40AWG lankaa 2.2 kOhmin verran ja toinen ohuempaa 43AWG lankaa 2 kOhmin verran. Half Kamiina setissä Alinco 5 napapalojen ympärille on tallamikissä käämitty paksua 40AWG lankaa 3 kOhmin verran ja kaulamikissä ohutta 42AWG lankaa .4 kOhmin verran. Nyt sitten vaan miettimään, että miten ton Twin Coilin kytkis. Ideoita?
Kamaahan on sopivasti, tilaa vaan liian vähän.
ibnz
09.09.2015 10:00:21
Ostin mustan Appelsiiniterroristin ex tempore. No oli mulla tarkoitus saada tymäkkää runtua pienessä koossa. Näin kävikin, ihan pirun hieno laite on! Yksi veivi saundin säätöön, mutta tosi tehokas sellainen. Ei mikään kovin hiljainen, mut riittävä kotikäyttöön. Pitäis vielä hankkia 1x12 komootti - tuo 4x12 olkkarissa alkaa jo vähän säröttää hellaa.
Mieluummin ei
metlica
09.09.2015 15:19:01
 
 
Banditti vaihtui Blackstarin HT1 putkicomboon kotona, oikein hjuva..
Get it fucking done.
Shredator
09.09.2015 16:51:37
 
 
Eventide H9. Taitaa tulla kenkää yksittäispurkeille. Tämä on vaan niin hyvä.
If everyone is thinking alike, then somebody isn't thinking.
Gabe
09.09.2015 17:36:16
DireZ: Navigatoriin tuli hankittua BKP:n The Mule - setti. Jo nopean kokeilun jälkeen huomasin, että olivat juuri sitä mitä olin hakemassa. Kiitokset kauppakumppanille :)
 
Mullakin on The Mule setti Navigatorissa. Kaulamikki on ainakin ihan jetsulleen, tallamikin kanssa pitää kokeilla vielä eri säätöjä.
sustain65
09.09.2015 17:41:02
Shredator: Eventide H9. Taitaa tulla kenkää yksittäispurkeille. Tämä on vaan niin hyvä.
 
Onhan se! Itse en vaan vielä tiedä kuin murto-osan sen mahdollisuuksista. Tarkoitus on kuitenkin ottaa se vihdoin viimein tehokkaaseen käyttöön.
313
09.09.2015 18:40:08
metlica: Banditti vaihtui Blackstarin HT1 putkicomboon kotona, oikein hjuva..
 
Mulla taas vaihtui Blackstar Bandittiin ;) Särökanava meinas alkuun jättää kylmäksi mutta juutas mitkä sludgepörinät sieltä löytyi kun vähän ruuvaili. On snadisti jytky laitos olohuonekäyttöön mutta just saa riittävän hiljaiselle.
Two wrongs don't make a right, but three lefts do.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)