Aihe: Jelppikerho goes Kitarakamat uudelleen
1 2 3 4 535 36 37 38 3947 48 49 50 51
ankkiz
09.07.2023 13:57:54
 
 
Yhteen stratocastereistani on yön aikana ilmestynyt pieni phaser/chorus -efekti akustisesti soittaessa.
 
Joskus on vähän vastaavaa tullu muissa kitaroissa tallajousien tai mikkien korkeussäätöjousien resonoinnista, mutta molemmat jo dempattu.
 
Voisko seuraava syyllinen olla kaularauta vai mistähän pitäis lähtee jäljittää?
 
Kaularaudan säätö bodyn sisällä piilossa, nii en oo vielä ruvennu kokeilee kaulan irrottamista, ennen konsultointia.
https://www.youtube.com/watch?v=8_VRyOMiKzI
Cancun
22.07.2023 18:48:09 (muokattu 22.07.2023 19:44:41)
Milläs kannattaisi puhdistaa Marshallin vaaleanruskeaa basketweave-etukangasta? Kankaan takana tuntuisi olevan neljä ruuvia tai vastaavaa, jotka ovat varmaankin ruostuneet ja saaneet aikaan pienehköt läikät muutoin siistiin pintaan.
Lego
23.07.2023 16:48:28
Cancun: Milläs kannattaisi puhdistaa Marshallin vaaleanruskeaa basketweave-etukangasta? Kankaan takana tuntuisi olevan neljä ruuvia tai vastaavaa, jotka ovat varmaankin ruostuneet ja saaneet aikaan pienehköt läikät muutoin siistiin pintaan.
 
https://www.s-kaupat.fi/tuote/rainb … -puhdistuspyyhe-72kpl/6415711561100
 
Lähtisin koittamaan näillä. On onnistuneesti putsattu uuden veroiseksi yhtä sun toista. Vaikeisiin väleihin sitten mielikuvitusta, pumpulipuikon kera yms.
Pepe-13
25.07.2023 04:55:01
Pikaviesti Varoita Linkitä kirjoitukseen Tulosta Merkitse muistiin Muokkaa Vastaa lainaten
 
Olen aloittanut äänityshommat omaksi huvikseni, mitä varten hommasin Universal Audion Volt 2 interfacen sen ios yhteensopivuuden takia. Olen kuitenkin törmännyt ongelmaan, johon en vain löytänyt vastausta.

Olen nauhoittanut kokeiluksi video-tiedostoja IPad Airia käyttäen (riittävän uusi, USB bus power jne). Interfaceen tulee signaali kitaravahvistimeni (Tone Master Princeton) XLR out liitännästä vahvistimen oma cab sim päällä XLR-TRS kaapelilla. Monitoreidessa kuulokkeilla kaikki toimii normaalisti, ääni kuuluu molemmissa kuulokkeissa ja laatu on pikatesteihin ollut riittävä (en ole jaksanut vahvistimen lähtötehoa optimoida). Kuitenkin nauhoitetussa videosta ääni kuuluu vain vasemmasta kuulokkeesta! Tarkoitus olisi nimenomaan matalalla kynnyksellä lyhyitä videoita, kuten instagramin Storyja puuhailla, omien tekeleiden Garagebandilla tmv softalla tallentelun lisäksi tehdä. Helppouden takia juurikin tämän interfacen valitsin ios toiminta huomioiden.

Mitä ihmettä tässä tapahtuu ja mitä voisi tehdä? Ajatus on tarvittavien lisäpiuhojen jälkeen iPhonea käyttää ja sama käyttis huomioon ottaen ongelmat lienevät samat.

Volt 2 on kahden sisääntulon interface, joten pitäisikö signaali jakaa Y splitterillä molempiin niistä, että saisi kahden kuulokkeen monoraidan. Stereokamoja minulla ei ole käytössä. En ymmärrä, minkä takia kaupan apua. Arvostaisin kovasti neuvoja videosisällön audion normaalina pysymiseen ja nimenomaan ios näkökulmasta, mitä pitäisi kokeilla? Äänenlaatu on jeppis, pedaalin nyanssit toistuvat hyvin ja muutenkin itse kitarakamat skulaavat hyvin, kunnes onkin äänen talteenotto videolle
And hold on for tomorrow, singing
Arkka
25.07.2023 11:15:12
 
 
Cancun
25.07.2023 11:45:56
Lego: https://www.s-kaupat.fi/tuote/rainb … -puhdistuspyyhe-72kpl/6415711561100
 
Lähtisin koittamaan näillä. On onnistuneesti putsattu uuden veroiseksi yhtä sun toista. Vaikeisiin väleihin sitten mielikuvitusta, pumpulipuikon kera yms.

 
Tämähän se ratkaisu oli, kiitoksia. Hyvin lähti puhtaaksi. Ei tullut moinen edes mieleen, joten tästä muillekin vinkkiä vastaaviin ongelmiin.
chinaski79
04.08.2023 12:07:19
Onkohan kitaran yliliikkuvaiselle volumesäätimelle tehtävissä mitään?
 
EVH:n ainokainen potikka liikkuu jotakuinkin omia aikojaan etenkin floikkaa kammetessa, mikä ketuttaa varsinkin pelkällä putkisäröllä luukuttaessa, kun vola yhtäkkiä putoaa pykälän ja kaikki gain katoaa. Ilmeisesti on tarkoituksella mitä on, kun Eetvartti tykkäsi vedellä niitä swellejään, mutta rajansa kaikella.
 
Tietysti voisi siirtää ongelman naapureille ja vääntää nupit kaakkoon, niin jäisi ko. potikallekin liikkumavaraa
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead. Charles Bukowski
fox
04.08.2023 13:27:11
 
 
Voithan kokeilla kieputtaa siihen potikan akselin tyveen pientä kumirenksua että tulis pikkuisen "kitkaa" siihen kanteen nähden.Joskus auttaa myös, jos koittaa tunkea jotain paksua vaseliinia tikulla sinne juureen. Muuten on kyllä noitten kanssa kikkakolmoset siinä. Toki ainahan on vaihtomahdollisuus.. ;)
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Hammer Of The Gods
11.08.2023 02:18:39
Moro,
Kertokaahan, jos olis tämmöstä letkua ja päissä 7-pinniset XLR:t...
 
https://www.thomann.de/fi/sommer_cable_sc_octave_tube.htm
 
Niin saisinko sinne kulkemaan
- 9vDC parille pedaalille
- Midi
- Kitarasignaali sinne ja takaisin
 
Jos ei, niin onko mitään tyyliin alle sentin paksuista letkua olemassa jolla se onnistuisi?
 
Kiitos, tack.
Noin, mutta paremmin...
ituvirtanen
11.08.2023 09:06:03 (muokattu 11.08.2023 09:06:40)
 
 
9 VDC vaatii yhden karvan (riittääkö neliöt, riippuu virran tarpeesta), miinuksen voisi kuljettaa sukassa.
 
Sama sukka käy signaalille mutta menolle ja paluulle omat karvat. (Periaatteessa jännitteen voisi panna ratsastamaan samaan johtoon vaikka inputin kanssa mutta ne pitää erottaa konkilla molemmissa päädyissä.)
 
MIDI vaatii standardissa 5 karvaa. Erilaisia vajaita olen nähnyt aika monta, laitteesi määrittää vaatimukset.
 
Idea tällaiselle kombojohdolle on kiva: vähemmän erillisiä johtoja, helpompi käsitellä. Ongelmat alkavat jos ja kun jokin hurisee, murisee, tai menee muuten vain vikaan. Paketti pitäisi pystyä ohittamaan edes siedettävän helposti. Se taas lisää kuljetettavan romun määrää, kun rinnakkaisen vaihtoehdon kaapelit sun muut olisi hyvä pitää mukana.
 
Jos setti pysyy samassa autotallissa/treenikämpässä, tuo on ihan hyvä, kunhan hurinoita tai erikoisia häiriöitä (MIDIn toiminta?) ei tule.
Hammer Of The Gods
11.08.2023 11:43:35
ituvirtanen: 9 VDC vaatii yhden karvan (riittääkö neliöt, riippuu virran tarpeesta), miinuksen voisi kuljettaa sukassa.
 
Sama sukka käy signaalille mutta menolle ja paluulle omat karvat. (Periaatteessa jännitteen voisi panna ratsastamaan samaan johtoon vaikka inputin kanssa mutta ne pitää erottaa konkilla molemmissa päädyissä.)
 
MIDI vaatii standardissa 5 karvaa. Erilaisia vajaita olen nähnyt aika monta, laitteesi määrittää vaatimukset.
 
Idea tällaiselle kombojohdolle on kiva: vähemmän erillisiä johtoja, helpompi käsitellä. Ongelmat alkavat jos ja kun jokin hurisee, murisee, tai menee muuten vain vikaan. Paketti pitäisi pystyä ohittamaan edes siedettävän helposti. Se taas lisää kuljetettavan romun määrää, kun rinnakkaisen vaihtoehdon kaapelit sun muut olisi hyvä pitää mukana.
 
Jos setti pysyy samassa autotallissa/treenikämpässä, tuo on ihan hyvä, kunhan hurinoita tai erikoisia häiriöitä (MIDIn toiminta?) ei tule.

 
Kiitos! Oli sen verran selkeä vastaus, että humanistikin tajusi. :)
 
Kolme midi-karvaa riittää tohon mun systeemiin, niin silloinhan tuo kyseinen kaapeli riittäisi. Täytyypä ottaa kokeiluun.
 
Olet ihan oikeassa tuossa, että toimiessaan tuommonen yhdistelmäkaapeli on aika helpotus. Mutta sit jos ei toimikaan, niin on aikamoinen v-mäinen. Aattelin että teen samanlaisen mutta lyhyemmän piuhan varakaapeliksi mukaan. Uskoisin että se itse piuha ja sen kolvaukset varmaankin heikoin lenkki. Jos jotain menee totaalisen kaput, niin pärjään tarvittaessa ilmankin tuota letkun päähän tulevaa settiä.
 
Onko letkun pituudelle jotain rajoitteita, lähinnä tuota 9vDC:tä miettien? Kun ei varsinaisesti virtakaapelia ole tuo piuha.
Noin, mutta paremmin...
ituvirtanen
11.08.2023 13:45:55
 
 
DC tuohon 2 x 0.50 mm2 tai toiseen ja sukkaan. Paperilla tuosta voi työntää jopa 3 A läpi mutta todellinen on mieluummin 2 A tai alle.
 
Jännitteen alenema (0.5 ampeerilla) on karkeasti arvioiden 5 metrillä 0.5 volttia ja kymmenellä vajaan voltin. Tässä huomioin liitokset, jotka aiheuttavat lisähäviöitä kaapelin päälle. 5 m toiminee vielä ihan siedettävästi.
 
MIDI saattaa raksuttaa äänen taustalle, kun nuo 5 ohuempaa ovat keskenään suojaamattomia.
chinaski79
21.08.2023 10:39:05
Epin SG:n kaulamikki päätti kuolla kesken soittelun. Keppiin joku edellinen omistaja vaihtanut muinoin Toneriderin P-ysikymppiset, jos sillä nyt on mitään merkitystä. Luonnollisesti tsekkasin juotokset, siivosin pölyt ja ruuvasin vielä mikkivalitsimen ja jakinkin rungosta, mutta maallikkona en mitään hälyttävää huomannut.
Mitkä kaikki voivat olla mahdollisia syitä mikin yhtäkkiseen omaan lomaan? Ammattilaiselle en heti viitsisi roudata halvahkoa soitinta, kun muutenkin alkaa olla useampi edullisemman hintaluokan keppi jonkinmoisen säädön ja/tai tohtoroinnin tarpeessa.
Tulipahan huomattua, etten tajua tämän(kään) vehkeen johdotuksesta tuon taivaallista, mutta juotokset ainakin (puu)silmämääräisesti kunnossa.
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead. Charles Bukowski
Arkka
21.08.2023 11:08:26
 
 
chinaski79: Mitkä kaikki voivat olla mahdollisia syitä mikin yhtäkkiseen omaan lomaan?
 
Volapotikan juotokset varmaan tsekkaisin ekana. Se kuitenkin joskus pääsee vähän liikkumaan. Seuraavaks tsekkaisin varmaan kytkimen juotokset.
 
Voi tietty olla käämilankakin poikki, mutta harvemmin ne menee.
chinaski79
21.08.2023 13:05:20
Arkka: Volapotikan juotokset varmaan tsekkaisin ekana. Se kuitenkin joskus pääsee vähän liikkumaan. Seuraavaks tsekkaisin varmaan kytkimen juotokset.
 
Voi tietty olla käämilankakin poikki, mutta harvemmin ne menee.

 
Ok, kiitos. Sen verran vielä että SG vaikenee täysin myös kun mikkikytkin keskiasennossa.
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead. Charles Bukowski
Arkka
21.08.2023 15:25:20
 
 
chinaski79: Ok, kiitos. Sen verran vielä että SG vaikenee täysin myös kun mikkikytkin keskiasennossa.
 
Onko siinä sellanen "avoin" kytkin? Tsekkaa sekin tosiaan, ks.
https://www.youtube.com/watch?v=0IIoFCw8izk
https://www.youtube.com/watch?v=QAyMQFQG2Ng
 
Jälkimmäisessä videossa on ehkä parempi konsti, eli että vääntää kieltä kytkimen ollessa sellasessa asennossa, että on enempi tilaa vääntää sitä. Toi oikosulku ruuvimeissellä -kikka kertoo, onko vika kytkimessä.
Kylyma
22.08.2023 07:24:07
 
 
Mulla on blackstar amped 3 pedaalilautavahvain, jossa on kaksi 9v ulostuloa pedaaleille, tarkoitus ois liittää lautaan viritin, delay ja tuommonen pitch shifteri. Voinko tehdä silleen että toisesta blackstarin ulostulosta otan virran virittimelle, jossa on myös 9v ulostulo ja tästä ulostulosta delaylle? Nuita pedaaleita en käytä samaan aikaan.
Arkka
22.08.2023 12:47:42
 
 
Kylyma: Mulla on blackstar amped 3 pedaalilautavahvain, jossa on kaksi 9v ulostuloa pedaaleille, tarkoitus ois liittää lautaan viritin, delay ja tuommonen pitch shifteri. Voinko tehdä silleen että toisesta blackstarin ulostulosta otan virran virittimelle, jossa on myös 9v ulostulo ja tästä ulostulosta delaylle? Nuita pedaaleita en käytä samaan aikaan.
 
Arvaisin, että ellei sulla ole jotain tosi virtanälkäisiä pedaaleita, niin virtojen osalta toimii, mutta mahdolliset häiriöt selviää yleensä varmaksi vasta kokeilemalla missä vaan systeemissä.
 
En tunne vehjestä, mutta olisko ne lähdöt siinä ihan vaan rinnan kuten daisy chainissä. Tää lienee tosiaan pienempi ongelma mikäli eivät ole yhtä aikaa päällä. Virtaa saanee pedaaleille yhteensä tuon siihen merkityn 500 mA.
 
Virittimestä sun kannattaa tsekata erikseen paljonko virittimen DC-outista saa ottaa virtaa. Esim. Bossin TU-2:ssa itse virittimen ja siihen kytketyn toisen pedaalin virrankulutus saa olla yhteensä max 200 mA, josta viritin itsessään haukkaa 55 mA. Esim. Bossin DD-3 virrankulutus on 35 mA, eli pitäis toimia virran puolesta hyvin. Rajoitus liittynee varmaan Bossin komponentteihin, eli kai se alkaa käymään liian kuumana yli kahden markan.
 
"Current draw" ja "mA" on hyviä hakusanoja googlailla pedaalien virtavaatimuksia, mikäli ei ole jostain pedaalista tiedossa.
Kylyma
22.08.2023 13:24:11
 
 
Arkka: Arvaisin, että ellei sulla ole jotain tosi virtanälkäisiä pedaaleita, niin virtojen osalta toimii, mutta mahdolliset häiriöt selviää yleensä varmaksi vasta kokeilemalla missä vaan systeemissä.
 
En tunne vehjestä, mutta olisko ne lähdöt siinä ihan vaan rinnan kuten daisy chainissä. Tää lienee tosiaan pienempi ongelma mikäli eivät ole yhtä aikaa päällä. Virtaa saanee pedaaleille yhteensä tuon siihen merkityn 500 mA.
 
Virittimestä sun kannattaa tsekata erikseen paljonko virittimen DC-outista saa ottaa virtaa. Esim. Bossin TU-2:ssa itse virittimen ja siihen kytketyn toisen pedaalin virrankulutus saa olla yhteensä max 200 mA, josta viritin itsessään haukkaa 55 mA. Esim. Bossin DD-3 virrankulutus on 35 mA, eli pitäis toimia virran puolesta hyvin. Rajoitus liittynee varmaan Bossin komponentteihin, eli kai se alkaa käymään liian kuumana yli kahden markan.
 
"Current draw" ja "mA" on hyviä hakusanoja googlailla pedaalien virtavaatimuksia, mikäli ei ole jostain pedaalista tiedossa.

 
Kiitän! Tuossa blackstarissa lukee ulostulojen vieressä että 500mA total. Tuon digitech drop pedaalin manuaalista löytyi tämmönen lausunto: Power Consumption: 2.3 Watts (< 250 mA @ 9 VDC)
 
Joten jos tuo viritin ottais sen 55mA, kyseessä olikin se bossin tu-joku, melko varmasti 2 kun ei ole kovin uusi. Niin tästähän vois käsittää että kokeilemaan vaan, toki tuo delay on sitte joku kiinapurkki suoraan aliexpressin katalogista, joten jos näyttää siltä että moinen purkki jää lautaan niin jotain laadukkaampaa hankkimaan.
 
Mutta joo, luulen että vastauksesi selkeytti tätä mulle vähän, kiitos!
elon arska
06.09.2023 08:00:08
Täytyy sanoa, että vasta reilun 20 vuoden soittelun jälkeen tuli mieleen seuraava:
 
Onko kitaracomboissa lisäkaiutinliitännällä sama vaikutus tehoihin kuin bassovahvistimissa, eli mätsäävällä lisäkaapilla tehot kaksinkertaistuu? Esim. Fenderin Hot Rod Deluxe/DeVille? Vai onko putkivahvistin ronkelimpi tämän suhteen?
My friend asked me if I wanted a frozen banana. I said 'No, but I want a regular banana later, so... yes!' -Mitch Hedberg
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)