Aihe: Vahvistinta hankkimassa
1 2 3 4
Guitaristi
29.06.2005 14:56:29
 
 
Joo olen menossa testaamaan noita vahvistimia tässä joku päivä, niin saa hieman käsitystä, miltä ne kuullostaa ja mikä on itselle paras. Mites tuo Thunder(nuppi) toimiiko tuo kaikkessa musiikissa hevistä humppaan? Noita muita voin testata, paitsi randalleja, joten ne voidaan unohtaa.
 
Thunder comboa pikaisesti testanneena sanoisin, että taipuu kyllä lähes mihin vaan pienen säädön jälkeen (uskoisin että sama pätee nuppiin). Ainakin itse sain siitä todella monipuoliset soundit puhtaasta kevytrosoon ja rokkirähinästä kissantapposäröön.
Älä itke ruma lapsi, ota Pastilli?
McNulty
29.06.2005 15:07:25
Ajattelin tänne kirjoitella kun en uutta threadia viitsi bygätä.
 
Siis... itselläni on kanssa hieman vahvistin hakusessa. Tällä hetkellä cleanit tulevat Peavey Classic 30:stä + 2x12" kaapista ja säröosasto ja muu Marshall JCM800 50W nupista + 4x12" kaapista. Tarkoitus olisi päästä yhteen härveliin, oli se sitten 2x12" combo, nuppi + kaappi tahi räkkirojua.
 
Hakusessa siis ainakin seuraavia meininkejä:
- Foo Fighters (Mesa/Boogie Rectifier osasto)
- Kingston Wall, Led Zeppelin, Hendrix, Jefferson Airplane (Marshall JMP osasto)
- Heleät, lämpimät mutta erottelevat cleanit (Voxit ja Roland Jazz Chorus)
- Pantera (Lähinnä sellainen Solid State tyyppinen särinämurina ultra hi-gain häsäkköihin)
 
Eli siis sellainen takuuvarma työkalu niin blues/jazz kuin vintage rock ja 80's heavy, sekä myös modernimpaa osastoa olevat crunchit ja distortionit. Tuo moderni-osasto ei ole absoluuttinen pakko, sillä revin tuosta MXR DD-11:sta murinat ulos.
 
Olen tässä hieman pähkäillyt tuota ENGL-etusta ja sille kaveriksi sitten joku 2x20W tai 2x50W pääte. Tavoite olisi se että pääsisi eroon tuosta multiefektistä lopullisesti ja voisi rakentaa sen saundin lähes 100% varmasti vahvistimen niskaan. Nupitkin toki kelpaavat, Powerball ei kuitenkaan miellyttänyt, eikä Peaveyn 5150, Line6:t saa kanssa jäädä laskuista tällä kertaa... mielellään tietysti putkikoneita, mutta kyllä tuosta Rocktron Chameleon 2000:sta sai ulos jos jonkinlaista saundia myöskin. Ehdotuksia tuollaiseen monialaiseen musiikkiin???
"I have tried so fuckin' many tubeamps and they all sound like some fuckin' AC/DC... except Krank" - Darrell Lance Abbott
J.Hollström
29.06.2005 15:28:25
Tavoite olisi se että pääsisi eroon tuosta multiefektistä lopullisesti ja voisi rakentaa sen saundin lähes 100% varmasti vahvistimen niskaan.
 
Oletko kokenut herätyksen? Luulin että olet vannoutunut pedaalimies ;o). Huom. hymiö!
McNulty
29.06.2005 15:42:11
Oletko kokenut herätyksen? Luulin että olet vannoutunut pedaalimies ;o). Huom. hymiö!
 
Suuntaus on ollut kokoajan minimalismiin :)
Tällä hetkellä lattialla on jonkun verran roinaa, johtuen tuosta että käyttää paria vahvistinta.
 
Kitaralta piuha Wahin kautta a/b/y-kytkimelle josta sitten kahteen ketjuun:
1. Classic 30:n edessä on TS808 Re-Issue ja C30:n FX-loopissa Digitechiltä Digidelay että Digiverb.
2. JCM:n edessä on tuo multipaavo ja multipaavon ext.dist. liitännässä tuo mxr dd-11
 
Nyt olisi tavoite päästä siihen että lattialla olisi korkeintaan kanavanvaihtopedaali (tai pieni midipedaali jos midiohjattava räkkietunen ilmestyy), Wah ja kenties tuo DD-11. Tosiasiassa se päätavoite on päästä eroon tuosta "kokonaisuudesta", on meinaan puuduttavaa roudata parit kaapit ja parit vahvistimet edes takas. Sen jälkeen viritellä piuhahelvettiä ja kytkeä speduja... pomppulinnasta puhumattakaan.
 
Tuo pedaalien määrä myös selittyy sillä että tulee soiteltua vähän kaikkea. Totuus on kuitenkin se että todella harvoin tarvitsen jotain phaseria tai harmonizeria :)
"I have tried so fuckin' many tubeamps and they all sound like some fuckin' AC/DC... except Krank" - Darrell Lance Abbott
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)