Aihe: Koch StudioTone
1 2 3 4
dropD
11.11.2017 09:47:01 (muokattu 11.11.2017 10:16:38)
 
 
Tomtom: Kokeilinpa tunkaista välipiuhaa efektilenkkiin ja sillä rutina ja ulina loppui, eli hyvin todennäköisesti vika on siellä.
 
Laiskana tekisi ehkä mieli jättää asia toistaiseksi sikseen mutta pahaksi onneksi löysin haulla allaolevan Hallun aloittaman efektilenkkikeskustelun ja en kyllä pysty pitämään lenkissä välipiuhaa jos on pienikään mahdollisuus että se "syö" osan mun muutenkin vajavaisesta soundista!
 
https://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=15&t=234764&o=0
 
Edelleenkin kummeksuttaa se että aparaatti toimii kylmänä normaalisti ja rätinä alkaa vasta lämmettyä mutta lenkki se on, siitä ei pääse yli eikä ympäri.

 
Studiotonessa efektilenkki on aina signaalitiellä, joten ei pitäisi olla juuri eroa onko lenkissä lyhyt piuha vai meneekö suoraan kytkimien kautta. Paitsi tietysti jos kytkimien kontakti pätkii. Jakkien vaihto ei tuohon koneeseen ole ihan helppo toimenpide.
 
Edit: jakkien kontaktit pääsee kyllä helposti puhdistamaan, mikäli se riittää.
Virhe! Tyhmä tai liian lyhyt kirjoitus
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)