Aihe: KEMPER ; MIKÄ SIINÄ ON HUONOA VAIKO AINOASTAAN HYVÄÄ..?
1 2 3 4 5
mattim
25.04.2015 11:19:57 (muokattu 25.04.2015 11:21:39)
 
 
Skebaristi:
Itse en välttämättä kaipaisi editorisoftaa, koska tykkään enemmän potikoiden pyörittelystä, mutta tuohon performance-moden muokkaamiseen tarvittaisiin jotain kättä pidempää. Huhuja liikkuu Kemperin forumilla, että tähän perfomence-moden hallintaan olisi tulossa jokin työkalu. Nykyisellään tuo performanssien ja niiden eri slottien nimeäminen datapyörän avulla on sen verran raskasta, että jokin PC-softa olisi ihan paikallaan.

 
Tätä samaa kaipaan, tietty vielä olisi kiva browse modenkin soundien midi IDeet kiva laittaa tietskalla. Ohjaan soundien vaihtoa midillä.
.
Dropped C
25.04.2015 13:48:53
fenkkuvanhus: Jep.
 
http://www.musicradar.com/news/guit … -features-bass-amp-profiles-609786/

 
Hyvä tietää ja tehoakin näyttäisi olevan jopa 600W. Harmi, että on noin todella ruman näköinen laitos.
jhlamm
26.04.2015 19:17:46
Dropped C: Toimiiko tälläinen Kempperi bassolla?
 
Toimii erittäin mahtavasti. Noita profiileja on tietysti vähemmän kuin kitaralle, mutta loistavasti pelittelevät käytössä. Ongelmana itsellä on pienempien monitoreiden bassontoisto sillen muhevasti. Treeniksellä ja kuulokkeilla puskee kyllä hunajaa.
 
Ziggy Bubba: Olikohan tämä pätkä? Muistini mukaan tämä testaaja on Jussi Jaakonaho, kova kitaristi joka on mm. Ismo Alangon livebändistä tuttu:
https://www.youtube.com/watch?v=QwDXJDZfKnQ

 
Juurikin tämä pätkä kyseessä. Omaan korvaani soundit olivat silti omassa lajissaan hyviä, vaikkeivat sitä mallinnettua vastanneetkaan. Tosin soitan aivan toisenlaista musaa, joten mielipiteeni voi tunkea tunkiolle.
"Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination to do so."
Hatfairy
26.04.2015 19:26:28
Tossa jaakonahon videolla Kemperiltä jää saavuttamatta ne soundit jossa ilmeisesti putkivahvarin virranantokyky loppuu kesken ja vahvari piereskelee. Mikä siis tarkoittaa, että vahvistin on jotakuinkin täysillä ja noikin soundit on oikeissa paikoissa oikein ihania. Mut kiusaako se kemper profiloidessaan vahvaria tollaiseen "kipupisteeseen"? Ja tekeekö kemper ne profiilit aina yhdellä volatasolla ja sit siitä gainin lisäys tai kitaran volan tiputus on semmonen valistunut arvaus siitä miten vahvari käyttäytyisi moisessa tilanteessa?
steelduck
26.04.2015 19:32:44 (muokattu 26.04.2015 19:35:40)
 
 
Hatfairy: Ja tekeekö kemper ne profiilit aina yhdellä volatasolla ja sit siitä gainin lisäys tai kitaran volan tiputus on semmonen valistunut arvaus siitä miten vahvari käyttäytyisi moisessa tilanteessa?
 
Ei. Voit tehdä vahvistimesta useita profiileja eri asetuksilla. Amp Factoryn profiileissa on yleensä esimerkiksi viidestä kymmeneen profiilia samasta vahvistimista - Clean, Crunch, Full, Cranked jne. ja sitten saattaa olla samat ryyditettynä Tubescreamerilla, eri kaapeilla, eri mikeillä mikitettynä jne.
 
Tuo profiilien teko on mennyt aika taiteen lajiksi ja en viitsi itse edes yrittää, kun nuo ammattilaisten tekemät on niin hyviä.
Hatfairy
26.04.2015 20:37:04
steelduck: Ei. Voit tehdä vahvistimesta useita profiileja eri asetuksilla.
 
Mut tuo sit tietenkin vaatii aina presetin vaihdon? Miten hyvin Kemper reagoi kitaran volapotikan kääntelyyn? Saako särön määrää kontrolloitua järkevästi sillä keinoin?
steelduck
26.04.2015 20:39:03
 
 
Hatfairy: Mut tuo sit tietenkin vaatii aina presetin vaihdon? Miten hyvin Kemper reagoi kitaran volapotikan kääntelyyn? Saako särön määrää kontrolloitua järkevästi sillä keinoin?
 
Volapotikka toimii yllättävän hyvin - snadia "porrasmaisuutta" huomaan, mutta oikeilla profiileilla volapotikkaa tulee käytettyä paljon.
Skebaristi
26.04.2015 20:42:28
 
 
Hatfairy: Mut tuo sit tietenkin vaatii aina presetin vaihdon? Miten hyvin Kemper reagoi kitaran volapotikan kääntelyyn? Saako särön määrää kontrolloitua järkevästi sillä keinoin?
 
Eri profiilien käyttö vaatii toki presetin vaihtoa. Yleisesti Kemper reagoi todella hienosti volapotikan käyttöön. Toki on tullut vastaan jotain kökköjä profiileja, joissa ei oikein dynamiikka pelitä.
 
Mikäli hyvät profiilit vähän perinteisempään meininkiin on hakusessa, niin suosittelen tsekkaamaan Michael Brittin profiilit. Yleisestä linjasta poiketen nämä on tehty varta vasten live-käyttöön. Todella isoa soundia hyvällä dynaamiikalla. Itse en käytä juuri muita profiileja enää.
 
http://www.mbrittprofiles.com/
Skebaristi
26.04.2015 21:26:56 (muokattu 26.04.2015 21:27:27)
 
 
Tässäpä pikainen näyte tuosta volumepotikan toimivuudesta:
 
https://www.dropbox.com/s/glczhc14im2tgyj/Volume%20pot%20test.mp3?dl=0
 
Alussa potikka lähellä nollaa, straton kaulamikki (Texas special), lopussa tallamikki (SD Pearly Gates) täysillä.
steelduck
27.04.2015 09:09:55
 
 
Skebaristi: Tässäpä pikainen näyte tuosta volumepotikan toimivuudesta:
 
https://www.dropbox.com/s/glczhc14im2tgyj/Volume%20pot%20test.mp3?dl=0
 
Alussa potikka lähellä nollaa, straton kaulamikki (Texas special), lopussa tallamikki (SD Pearly Gates) täysillä.

 
Mikä profiilituo oli?
Hatfairy
27.04.2015 09:17:16
Tää nyt ei oo mikään kritiikki Kemperiä kohtaan, oon sinänsä erittäin vakuuttunu noista clipeistä mitä oon kuunnellu. Mutta silti luonteva kehityskohde olisi edelleen tuo profilointi niin, että profiloidessa myös ainakin gain- ja volumepotikat pyöriteltäisi ääriasennoista toiseen, miksei kenties myös kaikki toneen liittyvät säätimetkin. Silloin se profiili vastaisi vielä enemmän sitä alkuperäistä vahvistinta, eikä vain sitä vahvistinta tietyillä asetuksilla.
Skebaristi
27.04.2015 10:18:28
 
 
steelduck: Mikä profiilituo oli?
 
EVH 5150 III kanava 2
 
Löytyy Michael Brittin Profile Pack ykkösestä.
steelduck
27.04.2015 11:04:24 (muokattu 27.04.2015 11:04:55)
 
 
Joo, tuo gain potikan pyörittely profiloitaessa, olisi varmaan hyvä, mutta ne potikat toimivat siis nytkin todella hyvin, mutta käsittääkseni ovat siis ns "educated guess" alkuperäisten potikoiden toiminnasta. Toisaalta jossain vahvistimissa missä ei alunperin ollutkaan mitään säätöjä Kemperillä saat kaikki säädöt, joten jostain hyvästä perussoundista voit monipuolisilla säädöillä tehdä "oman vahvistimen".
 
Tässä video noiden säätöjen toiminnasta:
https://www.youtube.com/watch?v=332dKop8gCw
 
Täältä löytyy muut "koulutusvideot":
https://www.youtube.com/playlist?li … =PLNMu1z8kydORdd_jGuOuXNBN5sGJuZynl
Ruutukunkku
27.04.2015 11:36:29 (muokattu 27.04.2015 11:39:06)
Hatfairy: Tää nyt ei oo mikään kritiikki Kemperiä kohtaan, oon sinänsä erittäin vakuuttunu noista clipeistä mitä oon kuunnellu. Mutta silti luonteva kehityskohde olisi edelleen tuo profilointi niin, että profiloidessa myös ainakin gain- ja volumepotikat pyöriteltäisi ääriasennoista toiseen, miksei kenties myös kaikki toneen liittyvät säätimetkin. Silloin se profiili vastaisi vielä enemmän sitä alkuperäistä vahvistinta, eikä vain sitä vahvistinta tietyillä asetuksilla.
 
Tuohon varmasti pyritään, mutta siinä vaihessa kun nappuloita on vaikka 5 kpl, niin niiden erilaisia kombinaatioita on n 100000. Joten kun profiloidaan vaan hyviä soundeja, niin työmäärä on jokseenkin pienempi. Aikamoinen graalin malja olisikin laite, jossa olisi "täydellisesti" profiloitu 100 eri vahvistinta.
 
E: toki sen vois alottaa vaikka profiloimalla sen gain nupin 0-10 (tai 11 :) )
Oletan näköjään tässä kokoajan, että nupit menee 0-10
You are number six
penatuna
27.04.2015 14:00:53
toki sen vois alottaa vaikka profiloimalla sen gain nupin 0-10 (tai 11 :) )
 
Tämä olisikin musta täysin riittävää, sillä equtukset teen melkein mieluummin niin, että säädöt vaikuttavat aina samoin. Eihän se vastaa aitoja vahvareita, mutta nopeuttaa ainakin meikäläisen työskentelyä.
askomiko
27.04.2015 16:54:58
Ruutukunkku: Tuohon varmasti pyritään, mutta siinä vaihessa kun nappuloita on vaikka 5 kpl, niin niiden erilaisia kombinaatioita on n 100000. Joten kun profiloidaan vaan hyviä soundeja, niin työmäärä on jokseenkin pienempi. Aikamoinen graalin malja olisikin laite, jossa olisi "täydellisesti" profiloitu 100 eri vahvistinta.

 
Sellainenhan jo on (tai no, 200...). Kemperiinkin on miljardi profiilia.
On vaikeaa olla heviuskottava kun on niin hemmetin söpö. -Shemhamforash
Ruutukunkku
28.04.2015 09:43:37 (muokattu 28.04.2015 09:45:29)
askomiko: Sellainenhan jo on (tai no, 200...). Kemperiinkin on miljardi profiilia.
 
Tarkoitinkin täydellisellä profiloinnilla sitä, että jokaisen 100 tai 200 tai 300, whatevö vahvistimen kaikki nupikat ja karaktäärit olisi tuonne profiloitu niin, että nuppeja vääntelemällä laite käyttäytyisi just niinkuin esikuvansa. Tällöin niitä muuttujia on yhtä vahvistinprofiilia kohden jo mittava määrä.
 
Nythän tuonne on käsittääkseni (omaa laitetta ei ole, vielä) profiloitu "vain" yksittäisiä soundeja, näin olen ymmärtänyt. Nehän toimivat vallan mainiosti, ei siinä mitään. Joku vaan tuossa edellä unelmoi täydellisistä vahvistinprofiileista ja siksi lähdin pohtimaan, jotta voisiko olla mahdollista.
 
Mutta kuiteskinnii taitaa olla Kemper seuraavana ostoslistalla. Kuumottaa..
 
E: Munkin puolesta Kemperkeskustelu voitais siirtää tuohon toiseen ketjuun, jossa on maltillisempi otsikko ;)
You are number six
Hatfairy
28.04.2015 12:28:47
Ruutukunkku: Tarkoitinkin täydellisellä profiloinnilla sitä, että jokaisen 100 tai 200 tai 300, whatevö vahvistimen kaikki nupikat ja karaktäärit olisi tuonne profiloitu niin, että nuppeja vääntelemällä laite käyttäytyisi just niinkuin esikuvansa. Tällöin niitä muuttujia on yhtä vahvistinprofiilia kohden jo mittava määrä.
 
Onhan niissä malleissa nytkin mallinnettu jokaisen potikan käyttäytyminen, se ei vaan perustu siihen esikuvaan vaan (ilmeisen hyvin toimivaan) arvaukseen. Joten sikäli eihän tuo varmasti mahdotonta ole, lisää vaan ennenkaikkea haastetta siihen profilointivaiheeseen. Muistihan on kuitenkin halpaa näinä päivinä.
askomiko
28.04.2015 15:23:15
Niimmutta tarkoitin Axea.
On vaikeaa olla heviuskottava kun on niin hemmetin söpö. -Shemhamforash
mattim
28.04.2015 20:31:38
 
 
askomiko: Niimmutta tarkoitin Axea.
 
Axe yrittää arvata kaikkien komposanttien käytöksen ja niiden yhteisvaikutuksen.
.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)