Aihe: Miten saan tämän saundin?
1 2 3 4
TheMusiikkmies
13.01.2013 18:50:58
Exhausted: Soitatko Podia kitaravahvistimen, kuulokkeiden, studiokaiuttimien vai minkä kautta?
 
Kitaravahvistimen kautta soittelen samalla äänittäen. Sitten äänitteen kuuntelen kuulokkeilla. Audacityllä nauhotan.
Laiskaksi haukkuvat, vaikka mitään en ole tehnyt.
Jormaz
13.01.2013 18:52:52
TheMusiikkmies: Kitaravahvistimen kautta soittelen samalla äänittäen. Sitten äänitteen kuuntelen kuulokkeilla. Audacityllä nauhotan.
 
Treenaatko kaiku/delay päällä ja äänität kuivana? Se kuulostaa masentavalta.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
TheMusiikkmies
13.01.2013 18:55:16
Jormaz: Treenaatko kaiku/delay päällä ja äänität kuivana? Se kuulostaa masentavalta.
 
Samoilla säädöillä mennään.
Laiskaksi haukkuvat, vaikka mitään en ole tehnyt.
Exhausted
13.01.2013 18:57:50
 
 
TheMusiikkmies: Kitaravahvistimen kautta soittelen samalla äänittäen. Sitten äänitteen kuuntelen kuulokkeilla. Audacityllä nauhotan.
 
Äänitätkö kitaravahvistimen mikrofonilla vai meneekö Podista tai vahvarista piuha suoraan tietokoneeseen?
TheMusiikkmies
13.01.2013 19:01:36
Exhausted: Äänitätkö kitaravahvistimen mikrofonilla vai meneekö Podista tai vahvarista piuha suoraan tietokoneeseen?
 
Podista lähtee usbilla kiinni tietokoneeseen.
Laiskaksi haukkuvat, vaikka mitään en ole tehnyt.
Exhausted
13.01.2013 19:10:15 (muokattu 13.01.2013 19:10:30)
 
 
Tämä selittää sen, miksi kuulostaa nauhoitettuna erilaiselta. Kitaravahvistimesi ja etenkin sen kaiutin muokkaa saundia korvan mieleen, mutta Podi ei tiedä tästä muokkauksesta mitään. Kokeile pistää luurit suoraan Podiin kiinni ja säädä saundi sopivaksi niille. Varmista myös, että Output Modesta on Studio/Direct valittuna.
Krice
13.01.2013 22:13:20
 
 
Exhausted: Varmista myös, että Output Modesta on Studio/Direct valittuna.
 
Erilaisia output-moodeja kannattaa kokeilla. Ainakin omat kokemukset on sellaisia, että soundi kuulostaa usein liian ohuelta, ikäänkuin siihen tarvitsisi vielä kaappimallinnuksen efektinä päälle (sitäkin voi kokeilla). Tonelabissa asia korjaantui hieman kun kokeilin laitteen takana olevia output-tyypin säätimiä eri vahvistintyypeille, joista yksi kuulosti selkeästi paremmalta kuin muut nauhoitettuna.
 
Sitten pitää myös muistaa, että välttämättä digipedaalilla vain ei saa tarpeeksi munakasta soundia ulos, vaan tarvitaan oikea vahvistin.
Exhausted
13.01.2013 22:38:02
 
 
Krice:
Sitten pitää myös muistaa, että välttämättä digipedaalilla vain ei saa tarpeeksi munakasta soundia ulos, vaan tarvitaan oikea vahvistin.

 
Kyllä, mutta kylmiltään vahvarin mikittäminen kotioloissa voi olla hankalaa, ja kelvollisempaan lopputulokseen pääsee mallintavalla.
Krice
14.01.2013 00:18:45
 
 
Exhausted: Kyllä, mutta kylmiltään vahvarin mikittäminen kotioloissa voi olla hankalaa
 
Mikki vahvistimen eteen ja nauhoittamaan. Ei ole kovin vaikeaa.
MarkoA
14.01.2013 00:38:33
Ja tähän vielä lisämakua. Vahvari ja mikki vaikkapa vaatekomeroon, pahvilaatikkoon, tyynykasan sisään, pesuhuoneeseen jne. Näin kun leikkii ja vielä lisäksi suuntailee mikkiä eri kotiin vahvarin edessä erilaisin kulmin niin saakin saman soundin kuulostamaan yllättävän monenlaiselta.
Positiivista sen olla pitää!!!
vilpor79
14.01.2013 08:05:50
Kyllä mä kanssa suosin tuota mikitystä myös koti äänittelyissä, eikä mulla ainakaan sen kanssa mitään vaikeuksia ole ollut. Aiemmin kokeilin line6:n mallinnuksia ja en ainakaan itse osannut niistä mieleistä kaivaa ulos. cleanit vielä oli ihan jees mut heti kun tööttäsi säröä niihin niin meni ihme sihinäksi. sittemmin ostin m-audion interfacen ja ihan sama homma. Nyt ihan vaan kylmästi Shuren 57 vahvarin eteen, m-audion läpi pc:lle ja pro toolssilla nauhotan, ei mitään ongelmia
Skeletor_
22.01.2025 18:53:26
 
 
Vähän tuntuu haastavalta etsiä jumalaista Nirvana-soundia.
 
https://www.youtube.com/watch?v=gQ9aVcJVPxE
Skeletor_. Matalien vireiden fanittaja. Joskin välillä pitää ottaa maisteluja muustakin musasta.
mpekkanen
22.01.2025 19:19:20
Skeletor_: Vähän tuntuu haastavalta etsiä jumalaista Nirvana-soundia.
 
https://www.youtube.com/watch?v=gQ9aVcJVPxE

 
Mä en edes tajua, miksi kukaan häntä haluaisi apinoida, kun ei ollut edes kovinkaan kaksinen kitaristi.
Ehkä joku offset Fender jossa super distortion mikki, Boss DS-1 ja Fender Bassman tai Twin on tarpeeksi lähelle samaa soundia.
Skeletor_
23.01.2025 14:23:05
 
 
mpekkanen: Mä en edes tajua, miksi kukaan häntä haluaisi apinoida, kun ei ollut edes kovinkaan kaksinen kitaristi.
Ehkä joku offset Fender jossa super distortion mikki, Boss DS-1 ja Fender Bassman tai Twin on tarpeeksi lähelle samaa soundia.

 
Jep, Kurt ei ole teknisin "paganini-mainen" kitaristi.
Hyvän musiikin ei tarvitse olla monimutkaista.
 
Varmaankin uudistaja, kun on kyse Nirvanan yleisestä tunnelmasta ja soundista.
Hemmetin toimivaa settiä edelleen.
Skeletor_. Matalien vireiden fanittaja. Joskin välillä pitää ottaa maisteluja muustakin musasta.
Kefiiri
23.01.2025 15:16:58
Uudeksi Cobainiksi tultaisiin kehittämällä jotain uutta, eikä matkimalla vanhaa :D
En tiedä oliko Kurtilla esikuvia kitarasoinnin puolesta?
 
Mutta onhan tuollainen soundin jäljitys teoriassa hauskaa pähkäilyä. Itse en jaksaisi.
En ole musiikin asiantuntija.
Kontiak
23.01.2025 19:10:07
Skeletor_: Jep, Kurt ei ole teknisin "paganini-mainen" kitaristi.
Hyvän musiikin ei tarvitse olla monimutkaista.

 
Tarvitseeko olla muusikkoja?
 
https://www.youtube.com/watch?v=5ncVcVX9vgM
"Improvisation is a genesis of composition" - YJM
Skeletor_
24.01.2025 00:09:41
 
 
Kontiak: Tarvitseeko olla muusikkoja?
 
Siinäpä raadille perkaamista.
Skeletor_. Matalien vireiden fanittaja. Joskin välillä pitää ottaa maisteluja muustakin musasta.
Skeletor_
24.01.2025 00:15:03 (muokattu 24.01.2025 00:19:11)
 
 
ChatGPT
 
Kyllä, muusikoita tarvitaan monista syistä! Musiikki on tärkeä osa kulttuuria ja yhteiskuntaa, ja se tuo iloa, lohtua ja inspiraatiota monille ihmisille. Muusikot luovat ja esittävät musiikkia eri genreissä, mikä rikastuttaa elämäämme ja tuo ihmisiä yhteen. Musiikilla on myös terapeuttisia vaikutuksia, ja se voi auttaa ihmisiä käsittelemään tunteitaan ja kokemuksiaan. Lisäksi muusikot voivat vaikuttaa yhteiskuntaan ja herättää keskustelua tärkeistä aiheista. Joten kyllä, muusikoita tarvitaan ehdottomasti!
Skeletor_. Matalien vireiden fanittaja. Joskin välillä pitää ottaa maisteluja muustakin musasta.
mpekkanen
24.01.2025 05:45:05 (muokattu 24.01.2025 06:43:42)
Kefiiri: Uudeksi Cobainiksi tultaisiin kehittämällä jotain uutta, eikä matkimalla vanhaa :D
En tiedä oliko Kurtilla esikuvia kitarasoinnin puolesta?
 
Mutta onhan tuollainen soundin jäljitys teoriassa hauskaa pähkäilyä. Itse en jaksaisi.

 
Joo, pitäisi kehittää joku uudenlainen musatyyli, niin sitten voisi päästä suureksi staraksi. Enkä usko, että sillä pääsee pinnalle, että on omanlainen tai jotenkin uusi kitarasoundi. Kyllä se suosio tulee sillä, että on hyviä biisejä tai sitten täytyy kehittää joku täysin uusi genre.
 
Ei musta Nirvanakaan luonut mitään varsinaista uutta soundia. Muutama ihan hyvä ja tarttuva biisi ja se oli siinä plus se, että Cobain oli koko grungeilmiölle jonkinlaiset kasvot.
Minusta kuitenkin sen ajan grunge bändeistä on Alice In Chains huomattavasti paljon parempi kuin Nirvana. Hyviä levyjä on tullut ysärin grungevuosien jälkeenkin.
Kefiiri
24.01.2025 07:49:26
mpekkanen: Enkä usko, että sillä pääsee pinnalle, että on omanlainen tai jotenkin uusi kitarasoundi. Kyllä se suosio tulee sillä, että on hyviä biisejä tai sitten täytyy kehittää joku täysin uusi genre.
 
Kyllä suosio vaatii hyvät biisit, tai ainakin sellaiset joita ihmiset haluavat kuunnella. Oma soundi sitten syntyy siinä sivussa. Perässähiihtäjät keskittyvät matkimaan sitä, kun eivät saa aikaiseksi yhtä pätevää musaa :D
 
Ei olisi kyllä varaa naureskella, on minullakin esikuvia joiden soundia tavoittelen :)
En ole musiikin asiantuntija.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)