Aihe: Telecaster vol. 2
1 2 3 4 5179 180 181 182 183202 203 204 205 206
Kefiiri
09.08.2017 10:46:03 (muokattu 09.08.2017 14:39:59)
Senköhän takia sitä lakkaa olikin niin paksusti, että mänty ei puuna ole niitä kovimpia? Mutta kun sitä (lakkaa) oli kaulassakin yhtä lailla.
En ole musiikin asiantuntija.
tuskiz
09.08.2017 13:49:39
Eipä tainnu oikean tuotannon telet olla mäntyä, liian lössö puu. Etsintä siis jatkuu.
Ylläolevan kirjoituksen sisällöstä vastuu on aina lukijalla.
erty
09.08.2017 14:24:14
Nääkin on sit varmaan testaamatta paskoja, kun on kerta mäntyä. https://www.kitarapaja.com/novo-serus-t
 
Aiheeseen: Muutama vuosi sitten omistamani Squier CV 50's Tele soi ihan kuten Telecaster. Hyvä kitara etenkin tuossa hintaluokassa.
tuskiz
09.08.2017 15:50:21
erty: Nääkin on sit varmaan testaamatta paskoja, kun on kerta mäntyä. https://www.kitarapaja.com/novo-serus-t
 
Aiheeseen: Muutama vuosi sitten omistamani Squier CV 50's Tele soi ihan kuten Telecaster. Hyvä kitara etenkin tuossa hintaluokassa.

 
Joo paskojahan nuo, kerro sitten kun löydät kriteereitä vastaavia.
Ylläolevan kirjoituksen sisällöstä vastuu on aina lukijalla.
Kousi
09.08.2017 20:10:12
erty: Nääkin on sit varmaan testaamatta paskoja, kun on kerta mäntyä. https://www.kitarapaja.com/novo-serus-t
 
Aiheeseen: Muutama vuosi sitten omistamani Squier CV 50's Tele soi ihan kuten Telecaster. Hyvä kitara etenkin tuossa hintaluokassa.

 
Joo ei CV -telejä bodymateriaalin takia kannata sivuuttaa, pärjää hyvinkin vertailussa saundin puolesta meksikofenkuille, pidin jopa enemmän kuin monesta kalliimmasta japsi-/jenkkiversiosta. Toki joskus omistamani ja sittemmin myymäni CV -tele oli silloisen ostajankin mielestä paras yksilö niistä joita oli vastaan tullut, etteivät varmaan kaikki aivan yhtä hyviä ole. Vähän ehkä harmittaakin sen myyminen, toisaalta jotenkin se soittotuntuma vaan oli outo ainakin itselle, ehkä sen lakkauksen ja osittain myös kaulan johdosta. Kun ei istu niin ei istu, vaikka miten haluaisi. Onneksi nyt on vähintään yhtä hyvä Schecterin PT Standard omaan näppiin sopivammalla soittotuntumalla! :)
iec
10.08.2017 11:55:31
 
 
tuskiz: Joo paskojahan nuo, kerro sitten kun löydät kriteereitä vastaavia.
 
Ehkä tuo "tempered pine" on ominaisuuksiltaan hieman eri kuin pelkkä mäntyraakalankusta tehty... Jos en vallan väärin tulkitse englantia, tarkoittanee tuo lämpökäsiteltyä mäntyä. Puusepät varmaan tietävät enemmän miten lämpökäsittely vaikuttaa mäntyyn. Itse olettaisin,että se kovettaa puuta aika tavalla.
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
varakeef
10.08.2017 13:31:52
Ylipäätäänkään "pine" ei soitinrakennuksen yhteydessä juuri koskaan tarkoita suomalaisesta veistoluokasta tuttua höttöistä mäntylautaa.
"Käytös siivo ja hillitty sopii lehmälle" - Laura Latvala
Åboensis
10.08.2017 13:50:42
 
 
Käsittääkseni telemestari Bill Kirchen luottaa nykyään vallan mäntypuiseen teleen, ainakin mikäli tähän videoon on luottaminen:
 
https://youtu.be/w5Rfv0dQttM
"Get some better tone and youre there - volume you dont need." - Scotty Moore Jeff Beckille
fox
10.08.2017 13:53:43
 
 
varakeef: Ylipäätäänkään "pine" ei soitinrakennuksen yhteydessä juuri koskaan tarkoita suomalaisesta veistoluokasta tuttua höttöistä mäntylautaa.
 
"Oregon pine and Sitka spruce" taitaa noi suuren Lännen käyttöhavupuut olla.. ;)
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
pliksu
10.08.2017 14:22:15 (muokattu 10.08.2017 14:23:18)
Ruokangaskin puhui hyvin vaihtoehtoisten puulajien suosimisesta jossain taannoisessa radiohaastattelussa. Se miksi ne soittimet hänen mukaansa ovat useimmiten leppää, johtuu siitä, että kun menet Kaliforniassa lautatarhalle, niin sitä sattuu vaan saamaan sieltä halvalla ja paljon. Täältä nyt saa sitä mäntyä. Se miksei meillä ole kaikki soittimet mäntyä johtunee siitä, että se on eri lajike kuin tuo soitinmateriaalina hyödynnettävä matsku.
 
Tallaratkaisu ja mikit sen telen soundin määrää. Näin ollen olis kiva päästä kokeilemaan mitä kivaa se mänty saisi siihen soppaan. Noita leppä-/saarnikeihäitä on itselläkin vain sylissä ollut ja niiden sointi alkaakin olla jo melko tuttu.
And there ain't nothin' like a friend who can tell you you're just pissin' in the wind.
htomperi
21.08.2017 10:18:01
Mikkiongelma. Vaihdoin avri 52 teleen kaulamikiksi Rio Grande Muy Granden. Kolvaus ihan tuttua puuhaa. Onko tällaista ongelmaa tullut vastaan, että volume lakkaa toimimasta kaikissa kytkimen asennoissa? Kolvaukset olen tehnyt pariinkin kertaan uudelleen, toimii normaalisti vähän aikaa, mutta muutaman käyttökerran jälkeen volume lakkaa toimimasta. Mistäköhän alkaisi vikaa analysoimaan? Volume ei siis vaikuta myöskään tallamikille tai vain hieman. Mikit ovat siis kokonaan auki. Kolvaamisen jälkeen toimii, mutta seuraavana päivänä sama juttu. Volume Potikka ei vaikuta.
 
...kele!
PIM
21.08.2017 11:19:44
Kaverini teki mulle 50v-lahjaksi telen suomalaisesta kuusesta enkä minä ainakaan löydä tämän soinnista mitään vikaa. Mukavan kevytkin on alle 3 kiloisena ja rustiikki ulkonäkö vihreän petsipinnan läpi kuultavinen syineen ja oksankohtineen puhuttelee meikäläisen esteettistä silmää.
 
Laitetaan ny kuvakin kun sattu löytymään.
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.ne … 7334c47fc8b53153219&oe=5A1926C5
Kamaahan on sopivasti, tilaa vaan liian vähän.
Kefiiri
21.08.2017 11:54:12 (muokattu 21.08.2017 11:54:28)
htomperi: Volume Potikka ei vaikuta
 
En yleensä veikkaa potikkavikaa, mutta vaikea keksiä muutakaan... onko varmasti volapotikan maadotuskorvake kunnolla kytketty maihin?
En ole musiikin asiantuntija.
Kefiiri
21.08.2017 11:56:21
PIM: Kaverini teki mulle 50v-lahjaksi telen suomalaisesta kuusesta enkä minä ainakaan löydä tämän soinnista mitään vikaa. Mukavan kevytkin on alle 3 kiloisena ja rustiikki ulkonäkö vihreän petsipinnan läpi kuultavinen syineen ja oksankohtineen puhuttelee meikäläisen esteettistä silmää.
 
Laitetaan ny kuvakin kun sattu löytymään.
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.ne … 7334c47fc8b53153219&oe=5A1926C5

 
Hulppean näköinen. Olet saanut jo relikoitua pinnan siitä kaulamikin alta?
En ole musiikin asiantuntija.
htomperi
21.08.2017 11:59:05
Kefiiri: En yleensä veikkaa potikkavikaa, mutta vaikea keksiä muutakaan... onko varmasti volapotikan maadotuskorvake kunnolla kytketty maihin?
 
Kolvasin vielä kertaalleen molempien mikkien maat uudelleen ja taas toimii. Mutta niin on toiminut aina uudelleen kolvaamisen jälkeen. Mystisesti seuraavana päivänä ei ole sitten taas toiminut? Todella omituinen ilmiö. Mietin, että voisiko tuo olla olla joku mikkien yhteensopivuusongelma tms.
Kefiiri
21.08.2017 12:06:09 (muokattu 21.08.2017 12:06:28)
Ei kai mikään yhteensopimattomuuskaan ilmenisi vasta seuraavana päivänä. Epäilen, että juotos jää hieman kylmäksi ja irtoaa hetken perästä. Sulaako tina kunnolla niissä maaliitoksissa?
En ole musiikin asiantuntija.
iec
21.08.2017 12:23:29
 
 
Kefiiri: Ei kai mikään yhteensopimattomuuskaan ilmenisi vasta seuraavana päivänä. Epäilen, että juotos jää hieman kylmäksi ja irtoaa hetken perästä. Sulaako tina kunnolla niissä maaliitoksissa?
 
Tätä samaa juttua veikkaisin itsekin, että tulee kylmäjuotos. Pitää olla hyvälaatuinen ja riittävän tehokas juotosasema, jotta saa hyvät jutokset aikaan. Myös jonkinlainen pidiketeline olisi hyvä, eli sellainen jonka hauenleukoihin saa sen johdon kiinni juotoksen ajaksi, esim: http://www.biltema.fi/fi/Tyokalut/H … ottaminen/Juotosjalusta-2000016776/
 
Tai sitten kaveri avuksi pitämään tai juottamaan, ettei se piuha pääse liikahtamaan ennenkuin juotos on jäähtynyt. Näissä jutuissa tarvittaisiin monesti niitä legendaarisia Havukka-Ahon ajattelijan "välikäsiä". :D
Tieto lisää tuskaa ja turha tieto turhaa tuskaa...Ja niin päin pois...
htomperi
21.08.2017 12:51:57
Kefiiri: Ei kai mikään yhteensopimattomuuskaan ilmenisi vasta seuraavana päivänä. Epäilen, että juotos jää hieman kylmäksi ja irtoaa hetken perästä. Sulaako tina kunnolla niissä maaliitoksissa?
 
Jep. Käsivaralla yleensä nämä juotokset olen tehnyt. Ei ole ollut vastaavia ongelmia koskaan ja muutamia mikkikytkentöjä ym. on tullut tehtyä. Jos huomenna on sama ongelma niin kutsun paikalle manaajan...
PIM
21.08.2017 21:13:56
Kefiiri: Hulppean näköinen. Olet saanut jo relikoitua pinnan siitä kaulamikin alta?
 
Juu kyllä näin on. Tulee puun syyt paremmin esiin kun vähän plekulla raapii ;)
Kamaahan on sopivasti, tilaa vaan liian vähän.
htomperi
22.08.2017 15:26:57
htomperi: Jep. Käsivaralla yleensä nämä juotokset olen tehnyt. Ei ole ollut vastaavia ongelmia koskaan ja muutamia mikkikytkentöjä ym. on tullut tehtyä. Jos huomenna on sama ongelma niin kutsun paikalle manaajan...
 
No niin. Maadoitus se siinä sitten temppuili. Kaulamikin maata juottaessa olin väännellyt ja käännellyt tallamikin maajohtimen juotoskohtaa seurauksella, että liitoskohta falskasi. Juotin myös tallamikin maan uudelleen ja kuvaamana ongelma on poissa.
 
Kiitokset kantaaottaneille.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)