Aihe: Fender Stratocaster
1 2 3 4 5125 126 127 128 129139 140 141 142 143
Mikko1978
21.05.2019 13:58:46
Jaska Valkoinen: Uudet virittimet on lukkiutuvat. Edellisissä virittimissä minulla oli tämä taitos kyllä tapana tehdä, mutta silti oli tämä ongelma. Lukkiutuvissa en taitosta tehnyt, mutta täytyy kokeilla.
 

 
Vaihtelee. Eilen katkesi keskeltä ja aiemmin on katkennut jopa ihan tallan siältä. Voisiko tämä ongelma liittyä tallaan jotenkin?

 
Jos vain yhden kielen vire lipsuu, niin silloin sen kielen kiinnitys jommasta päästä lipsuu. Keskeltä katkeaminen ei liity oikein mitenkään tuohon.
 
Kielen pallopään punos saattaa luistaa, mutta se on aika harvinaista. Tallan sisään katkennut kieli voisi olla tuollainen.
 
Jos tuota vireen lipsumista tapahtiu joka kerta, niin se vaikuttaa kyllä siltä, että kieli luistaa virittimestä. Sen näkee kyllä silmällä. Luistojäljet näkyvät kielessä. Voit toki myös merkata kielen paikan virittimessä ja tarkkailla, luistaako kieli.
18is9
21.05.2019 14:36:51
 
 
Mikko1978: Kielen pallopään punos saattaa luistaa, mutta se on aika harvinaista. .
 
Minulla taas kävi niin että ostin tässä keväällä nipun settejä mitä yleensä käytän ja ne olivat varmaankin samaa valmistuserää kun e-kieli luisti siitä pallon ympäriltä useammassa setissä ja eri kitaroissa.
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
Mikko1978
21.05.2019 15:13:14 (muokattu 21.05.2019 15:16:38)
18is9: Minulla taas kävi niin että ostin tässä keväällä nipun settejä mitä yleensä käytän ja ne olivat varmaankin samaa valmistuserää kun e-kieli luisti siitä pallon ympäriltä useammassa setissä ja eri kitaroissa.
 
Okei no siellä on sitten ollut aika pahaa laatuongelmaa tarjolla. Itse en ole tömännyt toullaiseen.
 
Olisi mielenkiintoista nähdä aloittajan (kitaran) kielestä kuva. Tarkat lähikuvat molemmista päistä, voisivat kertoa paljon ongelman synnystä.
Jaska Valkoinen
21.05.2019 15:21:45
Mikko1978: Jos vain yhden kielen vire lipsuu, niin silloin sen kielen kiinnitys jommasta päästä lipsuu. Keskeltä katkeaminen ei liity oikein mitenkään tuohon.
 
Kielen pallopään punos saattaa luistaa, mutta se on aika harvinaista. Tallan sisään katkennut kieli voisi olla tuollainen.
 
Jos tuota vireen lipsumista tapahtiu joka kerta, niin se vaikuttaa kyllä siltä, että kieli luistaa virittimestä. Sen näkee kyllä silmällä. Luistojäljet näkyvät kielessä. Voit toki myös merkata kielen paikan virittimessä ja tarkkailla, luistaako kieli.

 
No tätä punoksen luistamista taisi olla juuri tämä yksi. Mutta nyt neljä vai kolme viimeistä kieltä on kärsinyt samasta vaivasta. Lipsumista viritystapista ei mielestäni kyllä ole tapahtunut ja siksi ajattellut syyn löytyvän punoksen purkautumisesta. Eilinen osoitti, että ei se ihan niinkään ole kun purkautumista ei tapahtunut.
Hey everybody! Let's have some fun! You only live but once and when you're dead you're done.
Tomtom
22.05.2019 10:44:42
Aika jänskä vika, itse en keksi muuta kun yrittää sulkea pois muuttujia. Jos ei onnistu niin ammattilainenhan kyllä löytää vian. Kovin monimutkaisesta jutusta ei voi straton osalta olla kyse.
"Jos tämä jatkuu pahasti, joudutaan menemään instanssiin." - Lasse Mårtensson
Mikko1978
22.05.2019 12:38:22
Yksi helppo koehan voisi olla testata jonkin toisen valmistajan kieltä. Halpaa ja näppärää. Se sulkisi pois kaiken kieleen liittyvän.
 
Kaulan liitokset ruuvien kireys voisi olla myös yksi tarkastamisen arvoinen asia.
Laulava Kylätohtori
22.05.2019 12:51:05
Mikko1978: Yksi helppo koehan voisi olla testata jonkin toisen valmistajan kieltä. Halpaa ja näppärää. Se sulkisi pois kaiken kieleen liittyvän.
 
Kaulan liitokset ruuvien kireys voisi olla myös yksi tarkastamisen arvoinen asia.

 
Joo, uusi kielimerkki kokeiluun. Eihän tässä paljon muita selityksiä enää voi olla, jos kerran sama ilmiö on myös vaihdetuilla (lukko)virittimillä, eikä kielen pallopää anna periksi. Eipä siinä kitaraan pahemmin jää vaihtoehtoja, jos kerran muut kielet pitävät ja pysyvät vireessä normaalisti.
 
Paitsi ehkä käyttäjävirhe, kuten yrittää virittää oktaavia liian ylös tai on ostettu kokonaan vääränlaiset kielet tai muuta, mitä en nyt todennäköisimpänä pidä kuitenkaan..
Kuuntelen mielelläni monipuolisesti kaikenlaista musiikkia, mutta lempimusiikkiani on köyhien ulina.
Jaska Valkoinen
31.05.2019 09:16:06
Noni homma ratkesi kielimerkin vaihdolla! Kiitos kaikille avuliaista kommenteista.
Hey everybody! Let's have some fun! You only live but once and when you're dead you're done.
jaripat
31.05.2019 10:29:34
Enpäs huomannut mainintaa, mitä olivat nämä laadultaan (?) kyseenalaiset kielet..?
Jaska Valkoinen
31.05.2019 10:48:32 (muokattu 31.05.2019 15:26:15)
jaripat: Enpäs huomannut mainintaa, mitä olivat nämä laadultaan (?) kyseenalaiset kielet..?
 
Daddario 9-46. Ennen ei kyllä ole ollut mitään ongelmaa näiden kanssa, mutta nyt kokeilin Ernie ball-merkkiä.
Hey everybody! Let's have some fun! You only live but once and when you're dead you're done.
18is9
31.05.2019 14:25:31
 
 
Jaska Valkoinen: Daddario 9-46.
 
Taisi olla just samoja joiden kanssa minulla oli ongelmia!
"I listened hard but could not see" - YES, And You and I
LaMotta
31.05.2019 21:31:24 (muokattu 31.05.2019 21:31:51)
 
 
Jaska Valkoinen: Daddario 9-46.
 
Saattoi olla noiden kanssa sama ongelmA. Tai sit ne oli fenderin kielet? Ei muista enää. Nykyään käytän ghsiä.
(Lausutaan elämään kyllästyneellä äänellä): "Jos ei kiinnosta niin ei tiällä mikkää pakko oo olla. Työ tiijättä missä on ovet."
73nd3r
31.05.2019 22:12:35
D'Addarion kuluttajapalvelu on ollut mun kohdalla huippuluokkaa (kielipaketista puuttui kerran yks kieli, ei ostokuittia tallessa - tuli pari pakettia uusia ja pahoittelut), joten mainitsen, että ko. firmalla on ollut hangaluuksia väärennösten kanssa. En tietenkään tiedä onko siitä nyt kyse, virheitä kun sattuu kaikille, mutta pannaan ny linkki kumminkin:
http://www.daddario.com/upload/DABR … ounterfeit_Strings_LowRes_15727.pdf
Jemijr
10.07.2019 21:08:20 (muokattu 10.07.2019 21:09:31)
En tiedä onko tätä kysytty täällä mutta kysytään.
 
Mitä mieltä porukka on Fenderin Player series kitaroista?
pappasfin
11.07.2019 10:43:44
Jemijr: En tiedä onko tätä kysytty täällä mutta kysytään.
 
Mitä mieltä porukka on Fenderin Player series kitaroista?

 
Mulla oli vuosia sitten Fender Classic Player 60s ja oli hyvä kitara hintaansa nähden eli ihan hyvää laatua oli. Soundit kohdillaan ja vireenpitävyyskin hyvä. Maksoi muistaakseni n. 650 euroa.
 
Ainoa mistä en oikein tykänny oli se kaularaudan säätö siinä kaulan bodyn päässä.
PappaSFin
tomaattiorava
11.07.2019 13:02:32
tehäänkö nuo playerit mexicossa vai misä?
LaMotta
11.07.2019 13:12:35 (muokattu 11.07.2019 14:51:33)
 
 
Sori, sotkin Classiceihin.....
(Lausutaan elämään kyllästyneellä äänellä): "Jos ei kiinnosta niin ei tiällä mikkää pakko oo olla. Työ tiijättä missä on ovet."
73nd3r
11.07.2019 14:49:53
Tässä siis se "uusi" Player-sarja, josta kai kysymys oli: https://shop.fender.com/en-FI/electric-series/player/guitars/
 
Mallistouudistushan niillä FMIC:ssä on taas menossa, MIM Stankut vaihtuu Playereiksi ja Classicit Vinteraksi, USAmalleissa kaikki rukattu uudelleen.
 
Pelkästään speksien perusteella ero Amerikan vakiomalleihin kaventuu - Playereissä 22 nauhaa, moderni talla ja niin edelleen. Pikkumokia matkalla taisi olla se Telen ekan satsin viallinen tallarakenne.
 
Mutta eiköhän tuo muutamassa vuodessa saa entisten MIM-mallisarjojen aseman, luotettava työkumppani ja mainio modausalusta. Jos ei sitten taas sarjoja päivitetä kohtapuoliin.
Tinnittus
14.07.2019 11:51:22
Jemijr:
 
Mitä mieltä porukka on Fenderin Player series kitaroista?

 
Mielestäni täysin samaa tasoa kun edes mennyt Standardi.
Mun Straton kaulan päädyssä lukee jopa "std".
Laulava Kylätohtori
25.07.2019 08:58:35
Fenderin japanilaisessa vuoden '72 mallia imitoivassa stratocasterissa on mukavan täyteläinen kaula olematta kuitenkaan mikään halko. Jostain luin, että aidossa vastaavassa olisi ollut U-profiili, liekö tuossa japanilaisessa samanlainen? Kyseessä on vaahteraotelauta.
Kuuntelen mielelläni monipuolisesti kaikenlaista musiikkia, mutta lempimusiikkiani on köyhien ulina.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)