Aihe: Two Notes Torpedo - keinokuormat ja/tai kaiutinsimulaattorit
1 2 3 4 511 12 13 14 1523 24 25 26 27
hallu
12.12.2016 14:10:20
AnttiU.: Osaisiko viisaampi joku kertoa, onko markkinoilla olevilla reaktiivisten kuormien (Palmer PDI-03, Suhr Reactive load, Torpedo live yms.) välillä suurta laadullista eroa, kun tarkoituksena on ottaa ulos puhtaasti linjatason filtteröimätöntä signaalia, jonka päälle sitten lisättäisiin WOS III -plugarin kaappisimulaatiot ym. digitaaliajan kikkailut?
Kannattaako satsata suoraan Torpedoon, vai saako saman tuloksen esim. huomattavasti halvemmalla Palmerilla? :)

 
Miksi maksaa 500 euroa filtteristä mitä ei aio käyttää??? en tiedä tekeekö torpedo pelkkää keinokuormaa, mutta ainakin sen kaiutinsimulaattorin saa ostaa ilman keinokuormaa eli jos käytät jotain muuta keinokuormaa (vaikkapa sitä Palmeria), niin voi myöhemmin liittää sen Torpedoon (mikäsenytolikaan Torpedo cab tms.) tai torpedon voi ostaa plugariksi tietokoneelle (olen nyt sen trialia kokeillut, mutta en vielä tiedä mitä mieltä siitä olisin, säätöjä siinä on ainakin ihan hemmetisti). Palmerin PDI-03 on klassikko ja siitähän on tullut uusi malli PDI-04 , en ole käyttänyt mutta kai keinokuorma on keinokuorma vaikka voissa paistaisi, ne filtterit kai sen eron tekee??? näistä reaktiivisista ja resistatiivisista en tiedä yhtikäs mitään.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
BugBadWolf
12.12.2016 14:21:55
Olen pannut - asiasta samaan mutta silti vähän toiseen - merkille, että joskus näissä mallinnukseen liittyvissä asioissa tahtoo mennä puurot ja vellit sekaisin. Tämä siis koskee oikeastaan aihetta, mutta ylipäätään kaikkia muitakin mallintavia laitteita.
 
Kun ihmiset kirjailevat tykkää/ei tykkää-juttuja, tuntuu että mallinnuksen laatu sekoitetaan omaan ajatukseen täydellisestä soundista. Pitäisi oppia erottamaan ne toisistaan. On eri asia mallintaa V30 hyvin, tai tykätä V30:n soundista (joka tietenkin on per...
 
...soonallinen)
 
Laite itsehän voi toimia hyvinkin uskollisesti ja mallintaa (enemmän tai vähemmän) täydellisesti jonkun kaiuttimen/kaapin. Ja sitten tulee joku, joka haukkuu koko värkin siksi ettei saa siitä soundia. Tosiasiahan voi olla, että kyse on hyvinkin toimivasta laitteesta, jonka oikein mallinnetusta soundista ei vain satu tykkäämään.
 
Lienenkö ainoa, jolle aihe aiheuttaa tämänkaltaisia aivo-oireita?
En usko että minun juttujani kannattaa ottaa ihan tosissaan. Minä en ainakaan ota ;D
AnttiU.
12.12.2016 14:35:38 (muokattu 12.12.2016 14:38:39)
 
 
hallu: Miksi maksaa 500 euroa filtteristä mitä ei aio käyttää??? en tiedä tekeekö torpedo pelkkää keinokuormaa, mutta ainakin sen kaiutinsimulaattorin saa ostaa ilman keinokuormaa eli jos käytät jotain muuta keinokuormaa (vaikkapa sitä Palmeria), niin voi myöhemmin liittää sen Torpedoon (mikäsenytolikaan Torpedo cab tms.) tai torpedon voi ostaa plugariksi tietokoneelle (olen nyt sen trialia kokeillut, mutta en vielä tiedä mitä mieltä siitä olisin, säätöjä siinä on ainakin ihan hemmetisti). Palmerin PDI-03 on klassikko ja siitähän on tullut uusi malli PDI-04 , en ole käyttänyt mutta kai keinokuorma on keinokuorma vaikka voissa paistaisi, ne filtterit kai sen eron tekee??? näistä reaktiivisista ja resistatiivisista en tiedä yhtikäs mitään.
 
Hups :D... täsmennetääs hieman epäselvää kysymystä: pointtina oli vain ja ainoastaan se, että onko mahdollista saada sama lopputulos huomattavasti halvemmalla 300€ reaktiivinen keinokuorma + WOS -plugari kombolla (tai muulla vastaavalla) kuin 900€ Torpedo livellä. Jos Torpedoon päätyisin niin tottahan toki käyttäisin sen sisältämiä kaappisimulaatioita! Kyseessä oli siis ainoastaan kysymys siitä, onko näiden eri hintaluokan laitteiden suodattamattomien DI-ulostulojen soundissa suuria eroja. Tuota suodattamatonta signaalia siis käytettäisiin kaappisimulaatioiden lävitse. Tarkoituksena olisi vain saada mahdollisimman laadukasta "budjettihintaista" kotistudiosaundia ilman, että naapurit häiriintyvät.
 
Jälkiviisaana Torpedon kohdalla ei kyseistä asiaa tarvitsisi edes miettiä, sillä sehän sisältää jo itsessään kaappisimulaatiot ja antaakin ns. valmista saundia suoraan ulos, joten ehkä sen mukaan otttaminen tuohon kysymykseen oli hupsua.
 
Kyseinen Palmer on tällä hetkellä halvimmasta päästä oleva reaktiivinen kuorma, varsinkin kun ostaa sen käytettynä. Reaktiivista kuormaa taas olisi hakusassa, sillä ainakin isot pojat maailmalla puhuvat sen pitävän vahvistimen soittotatsin ja soundin paremmin ennallaan verrattuna perinteiseen resistiiviseen kuormaan, jota Kochin Loadboxit ja kumppanit edustavat. Toki voin olla markkinamiesten kieroilujen uhri uskoessani moista.
Elämässä on tärkeintä ettei tee virheitä
jii.haanpaa
12.12.2016 14:51:04
AnttiU.: Hups :D... täsmennetääs hieman epäselvää kysymystä: pointtina oli vain ja ainoastaan se, että onko mahdollista saada sama lopputulos huomattavasti halvemmalla 300€ reaktiivinen keinokuorma + WOS -plugari kombolla (tai muulla vastaavalla) kuin 900€ Torpedo livellä. Jos Torpedoon päätyisin niin tottahan toki käyttäisin sen sisältämiä kaappisimulaatioita! Kyseessä oli siis ainoastaan kysymys siitä, onko näiden eri hintaluokan laitteiden suodattamattomien DI-ulostulojen soundissa suuria eroja. Tuota suodattamatonta signaalia siis käytettäisiin kaappisimulaatioiden lävitse. Tarkoituksena olisi vain saada mahdollisimman laadukasta "budjettihintaista" kotistudiosaundia ilman, että naapurit häiriintyvät.
 
Jälkiviisaana Torpedon kohdalla ei kyseistä asiaa tarvitsisi edes miettiä, sillä sehän sisältää jo itsessään kaappisimulaatiot ja antaakin ns. valmista saundia suoraan ulos, joten ehkä sen mukaan otttaminen tuohon kysymykseen oli hupsua.
 
Kyseinen Palmer on tällä hetkellä halvimmasta päästä oleva reaktiivinen kuorma, varsinkin kun ostaa sen käytettynä. Reaktiivista kuormaa taas olisi hakusassa, sillä ainakin isot pojat maailmalla puhuvat sen pitävän vahvistimen soittotatsin ja soundin paremmin ennallaan verrattuna perinteiseen resistiiviseen kuormaan, jota Kochin Loadboxit ja kumppanit edustavat. Toki voin olla markkinamiesten kieroilujen uhri uskoessani moista.

 
Mulla on ollut molemmat Palmereista ja tällä hetkellä käytössä on Suhrin Reactive Load (+WOS), josta pidän enemmän. Kuormanahan se on foorumimielipiteen mukaan vähintään Two Notesin tasoa. Palmereista ottaisin ehkä sen vanhemman. Torpedo Liven ottaisin, jos käyttäisin sitä livenä. Torpedo Studion ottaisin, jos en olisi persaukinen.
 
Suhria on näkynyt torilla 300-400 euron haarukassa.
AnttiU.
12.12.2016 14:59:11
 
 
jii.haanpaa: Mulla on ollut molemmat Palmereista ja tällä hetkellä käytössä on Suhrin Reactive Load (+WOS), josta pidän enemmän. Kuormanahan se on foorumimielipiteen mukaan vähintään Two Notesin tasoa. Palmereista ottaisin ehkä sen vanhemman. Torpedo Liven ottaisin, jos käyttäisin sitä livenä. Torpedo Studion ottaisin, jos en olisi persaukinen.
 
Suhria on näkynyt torilla 300-400 euron haarukassa.

 
Kiitokset! :) Onko Suhr mielestäsi 150€ edestä parempi, kuin Palmer? Mitkä ovat suurimmat erot näiden kahden välillä?
Elämässä on tärkeintä ettei tee virheitä
jii.haanpaa
12.12.2016 16:27:24
AnttiU.: Kiitokset! :) Onko Suhr mielestäsi 150€ edestä parempi, kuin Palmer? Mitkä ovat suurimmat erot näiden kahden välillä?
 
Varmaan se osaavamman käsissä voisikin olla hintaeron verran parempi, mutta mulle se taitaa olla se ja sama. Suhrin kanssa tuntuma on jotenkin parempi ja sillä tuntuu saavan helpommin aikaiseksi. Varsinkin sen uudemman palmerin kanssa tuntui, että pitää ruuvata aika paljon ja sen käytös tuntui olevan melko lailla riippuvainen vahvarin tehoista.
 
Mä käytän tuota Suhria myös rinnan oikean kajarin kanssa ja se tuntuu syövän vähiten saundia kuin muut testaamani, eli palmerit, Koch ja weberin minimass. Suhrin pitäisi kaiketi matkia G12M:ää ja eniten tulee soitettua juuri 4x12 G12M-kaapilla, joten ehkä sekin on kotiin päin.
Shredator
12.12.2016 16:32:33
 
 
No, suosittelen käymään puodeissa testaamassa sitä Torpedoa jos kiinnostaa. Eikä turhaan pohtia pohdiskelun vuoksi. Suomessa löytyy jo useasta liikkeestä hyllytavarana.
 
Ite koetin pärjätä aluksi tuolla kuorma+Wos -ratkaisulla, mutta totesin nopeasti että Live se täytyy olla. Pohdiskeluja on aikaisemmat sivut täynnä...
 
Palmerillakin varmaan pääsee maaliin, mutta matka on sitten erilainen. Torpedo on aivan eri luokkaa, se on soittoelämys.
"If everyone is thinking alike, then somebody isn't thinking."
jii.haanpaa
12.12.2016 16:43:20
Shredator: No, suosittelen käymään puodeissa testaamassa sitä Torpedoa jos kiinnostaa. Eikä turhaan pohtia pohdiskelun vuoksi. Suomessa löytyy jo useasta liikkeestä hyllytavarana.
 
Ite koetin pärjätä aluksi tuolla kuorma+Wos -ratkaisulla, mutta totesin nopeasti että Live se täytyy olla. Pohdiskeluja on aikaisemmat sivut täynnä...
 
Palmerillakin varmaan pääsee maaliin, mutta matka on sitten erilainen. Torpedo on aivan eri luokkaa, se on soittoelämys.

 
Eiköhän se ole kuorman laadusta kiinni, miltä noi hommat kuulostaa ja tuntuu?
 
https://youtu.be/i770M9pM0_k?t=955
Shredator
12.12.2016 17:10:08
 
 
jii.haanpaa: Eiköhän se ole kuorman laadusta kiinni, miltä noi hommat kuulostaa ja tuntuu?
 
Niin, sitähän tuossa juuri sanoinkin. Suhr on toki hyvä myös.
"If everyone is thinking alike, then somebody isn't thinking."
Antti90
26.12.2016 13:46:02
 
 
Kivijalkaliikkeissä näemmä suht tuntuvia eroja Torpedon hinnoittelussa. Soundtoolsissa 778€ ja Custom Soundsissa 899€.
 
http://www.soundtools.fi/verkkokaup … -kaapit/two-notes-torpedo-live-info
 
http://www.customsounds.fi/two-notes-torpedo-live.html
"Never give up."
TTV
26.12.2016 13:51:43
Antti90: Kivijalkaliikkeissä näemmä suht tuntuvia eroja Torpedon hinnoittelussa. Soundtoolsissa 778€ ja Custom Soundsissa 899€.
 
http://www.soundtools.fi/verkkokaup … -kaapit/two-notes-torpedo-live-info
 
http://www.customsounds.fi/two-notes-torpedo-live.html

 
Toi 778€ on kyllä halpa, ostaisin jos tarttisin.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Antti90
26.12.2016 13:53:57
 
 
TTV: Toi 778€ on kyllä halpa, ostaisin jos tarttisin.
 
Kylhä mie tartteisin! Taas on tullut youtube-videoita katseltua ja mietittyä miten vois oman rigin kanssa möyriä menemään Sennheiserit päässä, kun naapurit jo nukkuu.
"Never give up."
Kyllikki
26.12.2016 15:18:46
Käytin HAKUa, enkä löytänyt kommentteja, joten rohkenen kysäistä, onko kellään kokemusta MOOER TresCab :sta?
 
http://www.musamaailma.fi/mooer-trescab-kaiutinsimulaattori.html
 
Hinta ei paha, säätöjäkin löytyy ja pedaalilautaan sopiva koko. Siinäpä niitä asioita, joita itse painotan, kun olen ajatellut vaihtoehtoa mikitetylle vahvistimelle. Myös äänityskäyttö suoraan efekteistä äänikortille on käynyt mielessä.
 
Demoa:
https://www.youtube.com/watch?v=F17lH274f3E
Tästäkin kirjoituksesta saa antaa plussan... Ei oo pakko.
TTV
26.12.2016 15:29:05
Mites tossa Torpedo LIVEssä se kaiutinlähtö toimii? Seuraako se suoraan käytetyn vahvistimen volatasoa, vai onko sille Torpedossa oma volasäätö? Eli, voiko luukuttaa päätettä isosti ja silti kaapista kuuluisi maltillinen saundi?
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Shredator
26.12.2016 16:10:57
 
 
TTV: Mites tossa Torpedo LIVEssä se kaiutinlähtö toimii? Seuraako se suoraan käytetyn vahvistimen volatasoa, vai onko sille Torpedossa oma volasäätö? Eli, voiko luukuttaa päätettä isosti ja silti kaapista kuuluisi maltillinen saundi?
 
Hmm, enpä ole tuollain kokeillut. Pitää jossain vaiheessa testailla. Mutta siis siinä on se sisääntulon volumesäätö joka seuraa vahvistimen säätöä ja säätää ulosmenevän tason (line outista äänikorttiin tai vast). Output säätää presettien äänentasoa. En ole nyt ihan varma miten toimii kun kytkee kaiuttimien myös thru -liitäntään, että ottaako se silloin kuorman ja säätimet pois käytöstä.
 
Mutta silleen toimii ainakin, että luukutat vahvistinta isolla ja line outista esim. aktiivikaiuttimeen tai sitten pelkillä kuulokkeilla.
"If everyone is thinking alike, then somebody isn't thinking."
TTV
26.12.2016 16:15:25
Shredator: Hmm, enpä ole tuollain kokeillut. Pitää jossain vaiheessa testailla. Mutta siis siinä on se sisääntulon volumesäätö joka seuraa vahvistimen säätöä ja säätää ulosmenevän tason (line outista äänikorttiin tai vast). Output säätää presettien äänentasoa. En ole nyt ihan varma miten toimii kun kytkee kaiuttimien myös thru -liitäntään, että ottaako se silloin kuorman ja säätimet pois käytöstä.
 
Mutta silleen toimii ainakin, että luukutat vahvistinta isolla ja line outista esim. aktiivikaiuttimeen tai sitten pelkillä kuulokkeilla.

 
Juu, aktiivikajarit toki toimii noin ja sillai mm CABia ajelinkin. Tuo LIVEn kaappilähtö vaan kiinnostaa, eli miten hyvillä säädöillä keinokuormatoiminto on toteutettu? Esim Kochin Loadboxista pystyi valkkaamaan ne tehoprosentit, jotka tiputtivat kaappiin menevää tasoa.
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Shredator
26.12.2016 16:22:20
 
 
TTV: Juu, aktiivikajarit toki toimii noin ja sillai mm CABia ajelinkin. Tuo LIVEn kaappilähtö vaan kiinnostaa, eli miten hyvillä säädöillä keinokuormatoiminto on toteutettu? Esim Kochin Loadboxista pystyi valkkaamaan ne tehoprosentit, jotka tiputtivat kaappiin menevää tasoa.
 
Niin, sehän ei varsinaisesti ole keinokuorma vaan reaktiivinen loadbox. Vaimennuskäyttöön olisi parempi se Reload. Sillä sisääntulolla voi jonkun verran säätää pienemmälle johonkin asteeseen asti. Mutta tuollaista vaimennustoimintoa siinä ei varsinaisesti ole.
"If everyone is thinking alike, then somebody isn't thinking."
Shredator
31.12.2016 15:04:36
 
 
Engl Savage vs Mesa Mark IV -vertailua Two Notes Torpedo Liveen (Mesa Recto 4x12-impulssi käytössä). Vetäsin kumpaankin vaan sellaisen soundin josta itse pidän, eli en käynyt mätsäämään tarkasti. Itse asiassa tuntuvat olevan yllättävän lähellä toisiaan, Englissä ehkä hiukan tiukempi ja modernimpi tatsi.
 
http://maihinnousu.net/s/26815
"If everyone is thinking alike, then somebody isn't thinking."
RaskasMielinen
01.01.2017 14:27:21
 
 
Tein tulevaan kaveriporukan jammailu/studiosessioon pohjat Maan korvessa kulkevi -kappaleesta eli Suojelusenkelistä.
 
https://soundcloud.com/user-1797634 … eli-instrumental-version-01-2017-sm
 
Tällaisessa nysväämisessä Torpedo Liven käyttökelpoisuus tulee mielestäni hyvin esille. Soitin sisään yhteensä kuusi eri raitaa: kaksi puoliakustisella, yhden superstratolla, kaksi kasikielisellä ja yhden bassolla. Tykkään siitä, että voin valita kullekin erikseen mieleiseni kaiutinkaapin ja sen mikityksen sekä equtuksen. Sama melodia kaikissa raidoissa, mutta eri oktaaveissa ja vähän eri tunnelmissa.
 
Nyt kokeilin ensimmäistä kertaa myös bassottelua Torpedo Liven läpi. Laitoin sen eteen MXR Bass 80 DI+:n ja otin Torpedo Livestä käyttöön myös pääteastemallinnoksen, mikä toi mielestäni mukavasti lisää tuuheutta ja ilmettä bassosoundiin.
 
Laitan tällaisen ekan raakamiksauksen ja ilman vokaaleja sekä ilman mitään välikikkailuja, koska tässä vielä eri raidat erottuvat varsin hyvin toisistaan. Erityisen ylpeä olen siitä, että sain nakkini taipumaan tuohon melodiaan myös bassolla :D
 
Kitararaidoissa vahvististuksena on yhä aina ja edelleen Mesa Boogie Stileton clean-kanava säröpedaleilla maustettuna. Kohinat vaimentaa DecimatorII G-string. Kaiut ovat keskimmäisillä raidoilla Torpedo Livestä, laidoilla Eartquaker Devises Ghost Echo -pedaalista ja lisäksi on yksi erillinen Cubasella tehty kaikuraita nivomassa hommaa yhteen. Rummut ja niiden efektointi on Ezdrummer2:sta.
 
Raskasta ja synkkää myös vuotta 2017! :D
"Satan represents man as just another animal, sometimes better, more often worse than those that walk on all-fours."
BugBadWolf
01.01.2017 21:52:55
RaskasMielinen: Tein tulevaan kaveriporukan jammailu/studiosessioon pohjat Maan korvessa kulkevi -kappaleesta eli Suojelusenkelistä...
 
Jyrällä töihin jne :D
 
OT (tietenkin), mutta olen ollut jo pitkään sitä mieltä että Peltoniemen Hintriikan surumarssi on yksi heveimmistä kappaleista ikinä. Tehkää ihmeessä siitäkin tuollainen versio :D
En usko että minun juttujani kannattaa ottaa ihan tosissaan. Minä en ainakaan ota ;D
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)