Aihe: Westone - guitars
1 2
fox
05.11.2005 01:21:02
 
 
En ole nähnyt missään muualla tätä kammellista versiota. Pitää joskus tehdä arvostelu tästä kepistä.
 
Tee ihmeessä, hyvä neckthru-keppi se on.. Itse joskus etsiskelin melko aktiivisesti tuota "vähän koreempaa" 250:stä..
Onko jälkiasennuskampi, kun ei mun tietoni mukaan ole kammellisena tehty, ja ratholestakin kävin kattomassa, eikä sielläkään ollut tietoa..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers."
NoCo
05.11.2005 09:00:38 (muokattu 05.11.2005 09:12:09)
Onko jälkiasennuskampi, kun ei mun tietoni mukaan ole kammellisena tehty, ja ratholestakin kävin kattomassa, eikä sielläkään ollut tietoa..
 
http://www.whirligigworld.co.uk/westone/82cat06.html
http://www.whirligigworld.co.uk/westone/1983catp11.html
tuossa on 150:siä, tosin mulla on valkoinen keppi.
 
Ja talla/kampi on tuo keskimmäinen precision
http://www.whirligigworld.co.uk/westone/1983catp14.html
 
Mulla on made in japan tarrakin vielä lavassa. Mikeissä on puolitukset tone potikoissa. Ja näyttää tämä kampi hässäkkä olevan alkuperäinen, kolojen maalit vastaa pintaa ja työ on muutenkin tehdasoloista.
 
Omakuvassani tämä keppi, se valkoinen kannessa on kangastarra jota en hennonnut poistaa.
N.C.
lukeman
05.11.2005 11:02:26
Tuttavalla on Prestige 250, (muistaakseni). Uskomattoman hyväsointinen ja soitettavuus todella hyvä. Todella kaunis ja varsinkin laadukas.
fox
05.11.2005 12:49:40
 
 

Ja talla/kampi on tuo keskimmäinen precision
http://www.whirligigworld.co.uk/westone/1983catp14.html

 
Juu, kyllä tuon tallan tiedän, mutta niinkuin tekstistäkin tuossa katalookissa ilmenee , sekä tuolla sivuilla missä oon vieraillu, on todettu että tuollanen talla on Thundereissa.. Toki en epäile, etteikö olis orkkis, japanilaiset tehtaat oli tunnettuja kaikenlaisista modauksista..saattais olla joku erikoissarja vaikka, tuo Prestige kammella. Jokatapauksessa hyviä kitaroita on Prestiget. Yhdellä tamperelaisella tytöllä oli 250.... :)
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers."
Johann Onn
05.11.2005 14:38:55
http://www.whirligigworld.co.uk/westone/88cat5.html
 
Mulla oli aikoinaan (eli 1988) se musta. Myin sen tarpeettomana pois. Ihan hyvä muuten, sen kaula vaan muistutti liikaa tota Morrisin "straton" kaulaa. Enkä myöskään oikein päässy sinuiks sen "bendmasterin" kanssa. Ihan hyvältä se tuntui, kunnes...
 
...Ibanez 540S saapui ovesta sisään. Kummassakin oli H-S-S "mikkijärjestys" ja toinen kuulosti paremmalta, eli se 540S. Sietikin kyllä kuulostaa, Westone kun maksoi 2300 markkaa ja Iba 4050 markkaa.
 
Viis vuotta myöhemmin pääsin koittamaan samanlaista, yhdellä treenikämpällä, mutt ei se sen ihmeellisemmältä tuntunu. Tiedä sitten, oliko kysessä peräti sama skepa, kun sarjanumero aiheutti pienin "deja vuun". Ei se treenikämppä kyllä mikään "kitaraystävällinen" paikka ollu, tiedä sitten, mitä se vaikutti asiaan.
 
Siellä ton Iban Edgekin tais mennä pilalle, siihen alkoi tulla ruostetta metalliosiin ja siinä ei ny paljon muuta ole kuin metallia. Puhumattakaan siitä kitaraan / kitaralaukkuun sitkeästi tarttuneesta homeen hajusta. Se vähän yli vuosi, joka siellä tuli soiteltua, ei luultavammin tehny tolle Iballe kovin hyvää.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)