Aihe: Thoman kitaroiden ääninäytteet
1 2
zookiejoe
28.01.2013 15:36:53
Volle: Niin, usko tai älä, olen ihan omin silmin nähnyt, että jotkut ihan oikeesti tekee niin. :D
 
Kaveri käätäsee vaan taskustaan kangasnenäliinan vyönsoljen päälle, kun hiplailee vuosikerta fenkkuaan. Eipä tule naarmuja feppiin..
"Paikallisia sadekuuroja... ja vitut!!" - Nooa, 4341 eKr
iec
28.01.2013 15:38:51
 
 
Jucciz: Esimerkkinä käytän vaikkapa Allman Brothersin live-tallennetta: Warren Haynesillä Les Paul, Derek Trucksilla SG:
http://www.youtube.com/watch?v=JpAG_He3mI4
 
Ensin Derekin soolo, sitten Warrenin. Toki vahvistimet ja moni muukin asia on eri, mutta kyllä tuolta molempien kitaroiden perussoundi huokuu läpi aika rehellisinä.

 
Tässä linkissä ehkä suoraviivaisempi vertailu (sama vahvari ja samat asetukset):
http://www.youtube.com/watch?v=LZX3Ji_P_7I
 
Eli taitaapa Juccizin kuvaus LP ja SG äänen eroista olla aika hyvin kohdallaan. LP.n soundi on paksumpi ja "kermaisempi".
 
-iec
Ja niin päin pois...
Wradlin
28.01.2013 15:50:45
the-Antero: Mikä ihmeen merkki on Gipson? Joku Thomannin oma? Gibsonista olen kyllä kuullut...
 
Ne on niitä kiinalaisia.
Kimmo72
28.01.2013 15:53:30
the-Antero: Mikä ihmeen merkki on Gipson? Joku Thomannin oma? Gibsonista olen kyllä kuullut...
 
Olin jo aidosti iloinen kun Jucciz ei tarttunut tähän. Sit tulee joku näsäviisas...
Tunne ja improvisaatio korvaa tekniikan.
"She said I dont like Dream Theater that much, but I had a pen, and some paper, so what the fuck..." -Kevin Moore
the-Antero
28.01.2013 16:08:32
 
 
Dream_eater: Olin jo aidosti iloinen kun Jucciz ei tarttunut tähän. Sit tulee joku näsäviisas...
 
Kaiken maailman sarvelit, ipanezit ja fenterit...opetelkaa ny kirjottamaan ne nimet oikein...
Musiikki ei tunne rajoja, eivätkä kitaristit tunne nuotteja.
Gabe
28.01.2013 16:09:15 (muokattu 28.01.2013 18:38:34)
Jucciz: Mulla on päinvastaiset kokemukset. Yleensä SG:n soundi on ollut ohuempi, kirkkaampi eikä niin läski ja alamiddlevoittoinen kuin Les Paulissa. Hyviä soundeja molemmat, mutta mun havaintojen mukaan näin päin.
 
Tai sit ne on vaan miksattu joka kerta tuolla tavalla. SG:tä en ole omistanut, enkä nykyisten esteettisten mieltymysteni vallitessa tule omistamaankan.

 
Osittain olen samaa mieltä. SG:n soundi on kyllä Les Paulia ohuempi, mutta minun mielestäni Les Paulin soundi on ehkä paremmin eroittelevampi tai selkeämpi vaikka onkin enemmän läski ja alamiddlevoittoinen. Ja varmaan mikrofonit ja mallikin vaikuttaa jonkin verran? Ainakin itse olen kokenut kokopuisen Les Paulin hyvin paljon erilaiseksi soundiltaan kuin sellaisen jossa on puuta paljon rouhittu sisältä pois. Ehkä tuo tumma oli kuitenkin hieman harhaanjohtava sanavalinta tätä eroa kuvaamaan.
J.Nikkanen
28.01.2013 16:20:11
the-Antero: Kaiken maailman sarvelit, ipanezit ja fenterit...opetelkaa ny kirjottamaan ne nimet oikein...
 
Mä olen joskus poikasena rämpytellyt Fendarilla, eikö muut ole?
Gabe
28.01.2013 16:28:13
zookiejoe: Kaveri käätäsee vaan taskustaan kangasnenäliinan vyönsoljen päälle, kun hiplailee vuosikerta fenkkuaan. Eipä tule naarmuja feppiin..
 
Eipä sopisi näin arvokas kitara minulle. :) En jaksaisi kangasnenäliinaa kyllä vyönsoljen päälle asetella.
jra
28.01.2013 21:14:46
Gabe: Eipä sopisi näin arvokas kitara minulle. :) En jaksaisi kangasnenäliinaa kyllä vyönsoljen päälle asetella.
 
Tällainen vähän pitempi kravatti ajaa saman asian, ja on tietysti arvokitaran omistajalla vakiovarusteena kaulassa: http://static.iltalehti.fi/oho/soinikravatti280611LSS_oh.jpg
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
Gabe
28.01.2013 21:16:50
jra: Tällainen vähän pitempi kravatti ajaa saman asian, ja on tietysti arvokitaran omistajalla vakiovarusteena kaulassa: http://static.iltalehti.fi/oho/soinikravatti280611LSS_oh.jpg
 
Ja onhan tuo nyt paljon uskottavampikin kuin taiteltu nenäliina, kiitos vinkistä! :D
JaaGeRMaisTeR
29.01.2013 00:46:52
jra: Tällainen vähän pitempi kravatti ajaa saman asian, ja on tietysti arvokitaran omistajalla vakiovarusteena kaulassa: http://static.iltalehti.fi/oho/soinikravatti280611LSS_oh.jpg
 
Ja asiasta politiiknaan... persutko ei muka keksi koskaan ratkaisuita mihinkään... (näin siis kuulunut puheita turuilta ja toreilta).. :D
Volle
29.01.2013 10:24:37
jra: Tällainen vähän pitempi kravatti ajaa saman asian, ja on tietysti arvokitaran omistajalla vakiovarusteena kaulassa: http://static.iltalehti.fi/oho/soinikravatti280611LSS_oh.jpg
 
Vautsi. Ei kyllä tavan dressmannista saa noin pitkiä krakoja.
iec
29.01.2013 11:12:51
 
 
zookiejoe: Kaveri käätäsee vaan taskustaan kangasnenäliinan vyönsoljen päälle, kun hiplailee vuosikerta fenkkuaan. Eipä tule naarmuja feppiin..
 
Soitteleeko se kaveri aina ilman paitaa :) Meinaan vaan että eikö se paita kuitenkin ole siinä vyönsoljen ja kitaran välissä... Tai no voihan sen paidan tunkea housuihinkin tietysti.
 
-iec
Ja niin päin pois...
Evergrey
29.01.2013 11:26:49
 
 
Mä oon ainakin ollut ihan tyytyväinen Thomanin ääninäytteisiin kaiken kaikkiaan.
Muissa kaupoissa vastaavaa palvelua edes tavannut.
jra
29.01.2013 22:20:00 (muokattu 29.01.2013 22:24:02)
Evergrey: Mä oon ainakin ollut ihan tyytyväinen Thomanin ääninäytteisiin kaiken kaikkiaan.
Muissa kaupoissa vastaavaa palvelua edes tavannut.

 
Wildwood Guitarsilla on Youtubessa hyvät näytteet lähes jokaisesta myymästään kepistä: http://www.youtube.com/user/wildwoodguitars/videos?view=0
 
Plussaa noissa on omasta mielestä se, että soitellaan aika pitkälti peruspuhtailla ja maltillisilla säröillä ilman enempiä efektejä, ja kait samalla vahvistimella ja mikityksellä.
 
En tarkoita että tuolta pitäisi tilata, mutta jos esim. haluaa jonkinlaista kuvaa siitä miltä joku tietty kitaramalli tai mikkiyhdistelmä kuulostaa, niin noista saa jotain kuvaa. Mielestäni paremmin kuin esim. Thomannin pätkistä, tai Greg Hildenin videoista, joissa kaikki kuulostaa siltä yhdeltä ja samalta, joko soittotyylistä tai pedaaleista johtuen.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
JaaGeRMaisTeR
29.01.2013 23:52:59
Nuo thomannin ääninäytteet tosiaan on aika samaa suttua mutta korjautunee yleensä kun laittaa kuulokkeet päähän ja piuhan koneeseen... sillä sai selville melko hyvin erot saman firman parista eri halpamallista... tai no halpa ja suht halpa...
Kefiiri
30.01.2013 08:16:02
JaaGeRMaisTeR: Nuo thomannin ääninäytteet tosiaan on aika samaa suttua mutta korjautunee yleensä kun laittaa kuulokkeet päähän ja piuhan koneeseen...
 
Aivan. Eiväthän ne erot läppärin kajareilla erotukaan, koska kyse on aika pienistä vivahteista. Sitä tosiasiaa, että kaikki rakenteeltaan samanlaiset kitarat kuulostavat äkkiseltään melkein samalta, ei peitetä kikkailulla.
"Musiikki on ainut melu josta täytyy maksaa." -Alexandre Dumas
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)