Aihe: Telecaster heviin/hardockiin?
1 2
McNulty
03.08.2012 14:26:17
Kyllä sitä heviä voi soittaa tosiaan Telellä ja sinkkumikeilläkin. Enempi se särösoundi on kiinni esim. vahvistimesta ja erinäisistä etuasteista/säröpurnukoista.
 
Onhan se Telen soundi "ohuempi" ja pistävämpi/erottelevampi kuin monen kuuman humbuckerin, mutta säätämällä styrkkaria ja säristimiä, kyllä siitäkin tanakan ja tukevan saa. Tai mikä se soundimieltymys nyt onkaan... itseasiassa vois toimia aika kivasti hevibändissä se, että toisella on särövalli toteutettu sinkkumikeillä varustetulla Telellä ja toisella sitten se yleisempi hevisoundin toteutus humbucker-varusteisella skeballa.
 
Eikä tosiaan mikään estä laittamasta Telen tallapositioon esim. Duncanin Lil'59 tai Tele-kokoista JB:tä. Sille sitten tarvittaessa rakentaa puolituksen nostopotikalla tai modaa Telen 4- tahi 5-way kytkimellä.
 
Ainoa ongelma singlecoil + high gain touhuissa on taustahurina jonka yksikelaiset mikit aiheuttavat. Siihen kun varautuu ja kun sen tiedostaa niin sekin lakkaa olemasta ongelma :)
Your HP is my kW
Tumoooo
03.08.2012 20:13:06 (muokattu 03.08.2012 20:15:44)
Itekkin tässä harkitsen uuden kepin ostoa, tuolla yhdessä ketjussa jo kyselin Epeistä ja Jacksoneista (jotka nekin on hyviä), mut telekin houkutteli taustalla. Ongelmana on vaan se, ettei oo varaa laitattaa uusia mikkejä yms, rahat riittäis pelkkään kitaraan (budjettia 450€). Judas Priestin, Maidenin, Sabbathin ja jne kaltasta heavya soittelisin. Onko mitään mahdollisuuksia?
 
Tälläsiä kattelin tohon hintaluokkaan:
 
http://www.thomann.de/fi/fender_standard_telecaster_car_2011.htm
 
http://www.thomann.de/fi/fender_standard_telecaster_mn_mw_2011.htm
 
Tatsistahan se on kiinni, niinku joku sanokin... Silti olis hyvä saada kokoneilta mielipiteitä. Kitarat toki aion testata liikkeessä ennen ostoa. Tuskin tulisin pettymään Jacksonien tai Epien kohalla, mut onhan nää telet hitusen harvinaisempia hevarien keskuudes, se täs houkuttaakin :p
 
Edit: ja vahvarina toimii Marshalin MG30FX, plussana löytyy Digitechin HotHead -säröpedaali.
Sergei Fallinen
03.08.2012 20:22:04
En oo testannut mut kannattaa noita modern player telejäkin harkita:
 
http://www.thomann.de/fi/fender_modern_player_tele_plus_mn_ch.htm
 
Humbucker kuitenkin helpottaa ihmeesti asioita, siks kaikki noi bändit sellasia käyttääkin. Mutta hurinasta huolimattakin voi olla aika suvereeni, kysykää vaikka siltä yhdeltä jazz-pianistista jonka nimi nyt katos mun päästä...
alsnaksna
03.08.2012 22:26:48
 
 
Eipä ole kyllä tähän mennessä tullut vastaan ainuttakaan setuppia missä ei olisi yhtään hurinaa silloin kun kitaraa ei soiteta, jollei sitten vahvarin ja kitaran välissä ole noisegatea.
 
Eli sanoisin että testaa mitkä mikit kuulostaa omaan korvaan hyvältä oli ne sitten 1-kelaset tai humpuukerit. Hurinaahan saa vähennettyä niin monella tavalla, vähentämällä gainia tai vaikka laittamalla sen noisegaten väliin jos on välttämätöntä.
 
Itse kuitenkin suosin hevimetelissä humpukkeria tallassa, koska se vaan kuulostaa mukavammalta omaan korvaan. Kuten sergei jo ehdottikin niin noi modern-player telet voisi olla ihan näppärävaihto ehto.
Mikä perkele täs on vikana!!!! Laitetaanpa vähä lisää hökää pesään nii eiköhä se siitä.
Dred
04.08.2012 00:01:19
Jim Root signature tele nii kyllä lähtee :D
benny
04.08.2012 00:49:20
 
 
Dred: Jim Root signature tele nii kyllä lähtee :D
 
Ei ois kieltämättä paskempi valinta. Ehkä EMG81:n tilalle 85.
shitfuck inc.
Gabe
04.08.2012 01:11:21
Tumoooo: Itekkin tässä harkitsen uuden kepin ostoa, tuolla yhdessä ketjussa jo kyselin Epeistä ja Jacksoneista (jotka nekin on hyviä), mut telekin houkutteli taustalla. Ongelmana on vaan se, ettei oo varaa laitattaa uusia mikkejä yms, rahat riittäis pelkkään kitaraan (budjettia 450€). Judas Priestin, Maidenin, Sabbathin ja jne kaltasta heavya soittelisin. Onko mitään mahdollisuuksia?
 
Tälläsiä kattelin tohon hintaluokkaan:
 
http://www.thomann.de/fi/fender_standard_telecaster_car_2011.htm
 
http://www.thomann.de/fi/fender_standard_telecaster_mn_mw_2011.htm
 
Tatsistahan se on kiinni, niinku joku sanokin... Silti olis hyvä saada kokoneilta mielipiteitä. Kitarat toki aion testata liikkeessä ennen ostoa. Tuskin tulisin pettymään Jacksonien tai Epien kohalla, mut onhan nää telet hitusen harvinaisempia hevarien keskuudes, se täs houkuttaakin :p
 
Edit: ja vahvarina toimii Marshalin MG30FX, plussana löytyy Digitechin HotHead -säröpedaali.

 
Kyllä se noilla lähtee. Itse ottaisin mehiko telen koska vaan ennemmin kun edullisen jaskan tai epin.
 
Yksi idea olis katsoa torilta käytetty tele ja käytetyt mikit?
Elämäni tarkoitus on olla varoittavana esimerkkinä muille.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)