Aihe: Gibson kutsuu teidät todistamaan vallankumousta
1 2 3 4 510 11 12 13 14
Karvamammutti
27.10.2010 17:30:15
Jos tähän kiinaspekulaatioon sittenkin lähtis sen verran mukaan, että miullahan on ykköskitarana vähän päivästä riippuen joko Gibson taikka kiinalainen Ibanez. Molemmat hyvejä.
Hoen geschoen voern de boern du Schoccolat Moose.
jra
27.10.2010 17:40:58
Karvamammutti: Jos tähän kiinaspekulaatioon sittenkin lähtis sen verran mukaan, että miullahan on ykköskitarana vähän päivästä riippuen joko Gibson taikka kiinalainen Ibanez. Molemmat hyvejä.
 
Jos materiaalit ovat samaa tasoa, eikä käytetä säästynyttä rahaa turhaan bligblingiin, niin varmasti Kiinassa saadaan 500$ -kitara tai vähän kalliimpikin tehtyä laadukkaammin ja paremmin viimeisteltynä kuin Amerikassa. Toivottavasti jos ja kun Gibsonin USA:n tehtaalta siirtyy halvin halvin tuotanto pois, jää paremmin aikaa keskihintaisten Gibsoneiden laadukkaaseen tekemiseen. Tosin yleensähän taitaa olla niin että samalla kun tuotantomäärä vähenee vähennetään myös porukkaa. Periaatetasolla tämä on kuitenkin melkoisen iso muutos, vaikka aluksi ei määrällisesti olisikaan kuin marginaalinen. Voi tietysti olla isokin virhe, jota on vaikea enää tehdä tekemättömäksi.
- Kaukolähettimen Klassista Värähtelyä jo vuodesta 2008 -
Kivijalka
27.10.2010 17:42:26
Eikös se Apple ilmoittanut ostavansa 51 miljoonalla jonkun yhtiön jonka nimi ilmoitetaan myöhemmin vuosituhannen lehdistötilaisuudessa? Tämä ei voi olla sattumaa, iGibson here we come! ;)
A million miles from nowhere, Dragon Lance burns hot. By the fire of a horse's ghost, a minnow would be lost... Cha-cha-changes... Tits... A fish... A fish with tits. Titty fish.
Karvamammutti
27.10.2010 17:44:18
Kivijalka: Eikös se Apple ilmoittanut ostavansa 51 miljoonalla jonkun yhtiön jonka nimi ilmoitetaan myöhemmin vuosituhannen lehdistötilaisuudessa? Tämä ei voi olla sattumaa, iGibson here we come! ;)
 
Siihen loppu meikäläisen gipsonointi sikäli. Lähtee talosta se ainoa Pre-Apple giponiittikin kuin rasvattu salami.
Hoen geschoen voern de boern du Schoccolat Moose.
Estranged
27.10.2010 17:44:24
Kivijalka: Eikös se Apple ilmoittanut ostavansa 51 miljoonalla jonkun yhtiön jonka nimi ilmoitetaan myöhemmin vuosituhannen lehdistötilaisuudessa? Tämä ei voi olla sattumaa, iGibson here we come! ;)
 
Hoho, olispahan melkosta.
"I only know two kinds of people; those who obey me and those who die." -Chuck Norris | "...Yks nuotti meni skaalasta ohi..." - Painamainen
fox
27.10.2010 17:45:44
 
 
QingDaon tehdas on sitte saatu pyörimään sellasella "tasolla" että siirto on kannattavaa.. Vai onko nää tulvavahingot ja kustannusten nousu samalla kun "kilpailijat" on entistä enemmän tuotantoa "itämaistaneet" siinä vaikuttaneet.. Sikäli mikäli.
Mitä sitte tulee Lester Polfussin oikeudenomistajiin (perikunta) niin johan ne Epipuhelimistakin ihan kiltisti otti rojaltit, jo ite Les.. =)
Toki ihan jenkkihintoihin ei päässeet varmaan, kun se on tietty prosentti tehdashinnasta (joka ei herra paratkoon oo likelläkään sitä myyntihintaa..) ja oli tuos 70-luvulla muistaakseni se Lesterin osuus luokkaa 6,5 taalaa joka Les Paulista..
Näinköhän sitä jää yhden aikakauden dinosauruskin kehityksen jalkoihin.. Johan siellä itäsillä mailla kaikki muutkin on.
Onhan ne tuota itätuotantoa jo harjoittaneet 1969 alkaen, silloin Nihon Gibson alotti Epiphone-tuottamisen. (Nihon Gibson = Gibson Japan)
 
Ei sillä sitten kummempia.. tuotantokustannuksia kun siinä ei loputtomasti voi leikata, ellei sitte lähdetä vielä radikaalimpiin toimiin..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Numb
27.10.2010 17:51:07
 
 
Pikkisen ihmettelen melua siitä, että missä jokin on tehty. Mulla on Kiinassa tehty Dean ja jossakin Koreassa väsätty Reverend. Sitä ennen oli Gibson, sitä ennen Japani ESP, sitä ennen Japanin Tokai, sitä ennen Japanin Ibanez jne.
 
Sama se missä on tehty, kun pelittää niin kuin pitää.
Kun minä kuolen, vaadin, että kuolinilmoitus laitetaan Myydään: Veneet ja Moottorikelkat -osastolle. -Sir Härö
trih
27.10.2010 17:57:06 (muokattu 27.10.2010 17:57:28)
Sieltä tulee varmaan tän ja sähkökitaran sekotus:
http://shelvestheband.files.wordpre … hero-lawsuit-200903020438203321.jpg
Rhythm In Jump, Dancing Close To You.
mrk
27.10.2010 18:10:53 (muokattu 27.10.2010 18:12:13)
Koska se on internetissä niin sen on pakko olla totta. Kaksi osumaa löytyi kun löi tämän litanian Googlen hakuun : "Gibson is producing a new line of Les Paul"
"Short On Long Term Goals"
trih
27.10.2010 18:16:42 (muokattu 27.10.2010 18:17:52)
mrk: Koska se on internetissä niin sen on pakko olla totta. Kaksi osumaa löytyi kun löi tämän litanian Googlen hakuun : "Gibson is producing a new line of Les Paul"
 
Aivan :D
beavisguitar99 postaus #66
http://acapella.harmony-central.com … showthread.php?t=2694378&page=4
Rhythm In Jump, Dancing Close To You.
Hi-Power
27.10.2010 18:19:15
 
 
Mutta nythän niistä kiinan kopio gibboneista tulee aitoja :D
Artist
27.10.2010 18:29:23
Erittäin mielenkiintoinen tuoteidea, mikäli tuo juttu paikkaansa pitää.
 
En usko, että minulle tulee juuri käyttöä tuollaiselle, mutta näin yleisesti puhuen, tuo on ideatasolla merkittävä juttu.
"They tell me, but I tell them, I do it my way and I always will"
Kivijalka
27.10.2010 18:31:48
trih: Aivan :D
beavisguitar99 postaus #66
http://acapella.harmony-central.com … showthread.php?t=2694378&page=4

 
"WOW, I've effectively trolled two forums at once with that post."
 
Make that three. ;)
A million miles from nowhere, Dragon Lance burns hot. By the fire of a horse's ghost, a minnow would be lost... Cha-cha-changes... Tits... A fish... A fish with tits. Titty fish.
Karvamammutti
27.10.2010 18:40:27
Numb: Pikkisen ihmettelen melua siitä, että missä jokin on tehty. Mulla on Kiinassa tehty Dean ja jossakin Koreassa väsätty Reverend. Sitä ennen oli Gibson, sitä ennen Japani ESP, sitä ennen Japanin Tokai, sitä ennen Japanin Ibanez jne.
 
Sama se missä on tehty, kun pelittää niin kuin pitää.

 
Gibson Made In U.S.A.
 
Mie en tuosta tingi. Muut ritsat nyt on ihan sama sitten. Vaikka mehikaanothan ne taitaa nuokin tehdä. Eli etelä-amerikkalaiset. Vähän niinku nokian renkaista alkaa olla suurin osa tehty tuolla itä-suomessa.
Hoen geschoen voern de boern du Schoccolat Moose.
McNulty
27.10.2010 18:44:43
Ehkäpä täältä vois löytyä jotain?
http://4henry.gibson.com/index.php? … s-conference-in-ny-october-28-2010/
 
"Posted 22 October 2010 - 11:39 AM
I wonder if it is that Firebird guitar he teased on his Facebook page."
 
"Posted 23 October 2010 - 08:23 PM
I'm pretty sure that Henry had mentioned earlier that the technology would allow for the pickups to be "programmed" via computer hookup to sound like any other pickup out there...single coil...p-90...humbucker etc...including any type of pickup that can be dreamed up by the player...
 
...this would eliminate the need for carting around various guitars with various pickups with "signature" sounds and characteristics...you would only need to have a single guitar that provides any sound you desire."
 
johon vastine...
 
"Posted 23 October 2010 - 11:17 PM
Carlino...didn't Line 6 start offering a guitar with this capability like...oh...maybe 10 years ago?"
Ristus notta täälähän on väkiä ku rumihien tanssiis!
-Cale
27.10.2010 18:57:08
Kuka nyt enää kehtaa Gibsoneilla soittaa, aivan noloo... Hoho!
 
Nyt vaan halpoja stankkuja torille, jos joku sattuis ostaan... Tuskin.
Tande
27.10.2010 18:58:58
Räbbänä: Kyllä nyt taitaisi Polfus kääntyä haudassaan pariinkin kertaan.
 
Odottivat Gibsonilla, että mies siirtyy ajasta ikuisuuteen, ennen kuin julkaisivat tämän.
Anteeksi.
Karvamammutti
27.10.2010 19:03:06
Tande: Odottivat Gibsonilla, että mies siirtyy ajasta ikuisuuteen, ennen kuin julkaisivat tämän.
 
Paitsi että eivät oo vielä julkaissu mitään.
Hoen geschoen voern de boern du Schoccolat Moose.
trih
27.10.2010 19:16:00 (muokattu 27.10.2010 19:40:28)
McNulty: Ehkäpä täältä vois löytyä jotain?
http://4henry.gibson.com/index.php? … s-conference-in-ny-october-28-2010/
 
"
I wonder if it is that Firebird guitar he teased on his Facebook page."
 
"

 
Tää on se firebird:
http://m.flickr.com/#/photos/mudygreezy/5112655306/sizes/l/
 
Puolivälissä sivua kuva laukusta ja linkki facebookiin:
http://www.mylespaul.com/forums/gib … bson-announcement-10-28-10-a-3.html
 
Eli siellä on valitsimet:
 
Valitsin 1: Mod, echo ja reverb
 
Valitsin 2: Comp, dist ja eq
 
Valitsin 3: Prog, piezo ja tuning
 
Ja sitten se vanha robottiviritinpotikka.
 
Tämäkö se sitten on??? Hintaa 2500€ ja kauppa käy...
Rhythm In Jump, Dancing Close To You.
Dr. Muff
27.10.2010 19:20:45
mrk: Koska se on internetissä niin sen on pakko olla totta. Kaksi osumaa löytyi kun löi tämän litanian Googlen hakuun : \\\"Gibson is producing a new line of Les Paul\\\"
 
+1
 

 
........................
Sokeiden valtakunnassa yksisilmäinen on kuningas
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)