Aihe: lyhin baritoni skaala drop-B vireeseen?
1 2
januszian
06.06.2010 23:10:49
 
 
pitääpä käydä kokeilemassa tuollanen 26.5 tuumanen jossain.
 
Tällä hetkellä mulla on 27 tuumanen LTD "Kirk Hammett" kammotus. :) Hyvä soittaa mut tautisen hirveen näkönen...
 
Tarkotus olis joskus rakennuttaa kallis ja laadukas custom-kepukka. Siksi tämä skaalan arvuuttelu.
http://www.myspace.com/crib45
RrRailo
07.06.2010 20:14:42 (muokattu 07.06.2010 20:16:36)
 
 
Itse olen huomannut, että alavirejuttujen säädöt kitaroissa eivät todellakaan rajoitu pelkästään skaalaan tai kielisetin paksuuteen. Esimerkiksi eri kitaroiden välillä on suuriakin eroja, vaikka kuinka olisivat samalla skaalalla siunattuja - tästä ehkä parhaana esimerkkinä Les Paul ja Sg. Les Paul käy äkkiä löysäksi, vaikka Sg rähisee entiseen malliin droppi-B:llä. Sama koskee kielien valmistajien välisiä eroja, verraten esimerkiksi DR:n ja D'addarion setit. DR:t olivat itselleni aina liian löysän tuntuiset, oli paksuus mikä hyvänsä. Nyt käytössäni on B-vireellä B.C. Richin Mockingbirdissä Ernie Ballin perussetti E:stä B:hen ja alimpana D'addarion irto-0.65 ala-B:nä. Skaala 24.75. Hyvin jytisee, eivätkä sävelet huoju.
Deathlegendary whippin'
nypdjaz
07.06.2010 21:00:10
Huono pikkaustekniikka ja plektravalinta voi myös olla syypäänä huojuntoihin. Ja alimpia kieliä ei kannata virittää mittarilla vaan korvakuulolla
Mr. Speed
07.06.2010 21:10:36
nypdjaz: Huono pikkaustekniikka ja plektravalinta voi myös olla syypäänä huojuntoihin. Ja alimpia kieliä ei kannata virittää mittarilla vaan korvakuulolla
 
Onko siis perkussiivisempi tatsi huonoa pikkaustekniikkaa?
Telecaster on kaunis kuin Johanna Tukiainen.
nypdjaz
07.06.2010 22:09:23
Mr. Speed: Onko siis perkussiivisempi tatsi huonoa pikkaustekniikkaa?
 
Onhan se jos se kuulostaa epävireiseltä tai muuten huonolta. Tai ehkä pitäisi puhua huonon tekniikan sijaan "tilanteeseen huonosti soveltuvasta tekniikasta" :D
Mr. Speed
07.06.2010 22:27:33
nypdjaz: Onhan se jos se kuulostaa epävireiseltä tai muuten huonolta. Tai ehkä pitäisi puhua huonon tekniikan sijaan "tilanteeseen huonosti soveltuvasta tekniikasta" :D
 
Yleensä moista mentaliteettia suosivat soittelevat melkoisen kompressoidulla soundilla? Mulla ainakin nuppi vastaa sen verran soittotatsiin, että kovempaa pickaamalla tulee tiukempaa jyystöä. Pitäs ne kielet sit mitottaa tatsin mukaan, eikä toisin päin.
Telecaster on kaunis kuin Johanna Tukiainen.
spacemonkeyevolution
07.06.2010 22:39:04 (muokattu 07.06.2010 23:04:05)
Jottei ihan mustavalkoiseksi menisi, niin tykkäsiin tuoda tähän keskusteluun mukaan myös vahvistimet ja niiden toistokyvyn alavireissä, mutta jätetään tällä kertaa väliin ja todetaan vain että vahvistinosastollakin on oma roolinsa siinä hommassa. Baritonillakin saa pyöreää puuroa, jos vahvistin on mitä on.
 
Ja itse aiheeseen, rehellinen mielipiteeni on että erot esim. 27" ja 25,5" välillä ovat mielestäni melko veteenpiirrettyjä. Vaikea tietysti sanoa ihan tarkasti, kun vertailupohjana ei muilta specseiltään täysin samanlaisia kitaroita ole ollut. Mutta että testatessani näitä muutamaa eri 27" ja 25,5" niin en kyllä pysty sanomaan että 27" olisi mitenkään ylivertainen, tai että toisto olisi selkeästi selkeämpi.
 
eDIT: mainittakoon että harvoin sitä seiskoissa A:ta alemmas tulee mentyä, joten ylläolevat kommentit siltä osin.
nypdjaz
07.06.2010 22:49:27
Mr. Speed: Yleensä moista mentaliteettia suosivat soittelevat melkoisen kompressoidulla soundilla? Mulla ainakin nuppi vastaa sen verran soittotatsiin, että kovempaa pickaamalla tulee tiukempaa jyystöä. Pitäs ne kielet sit mitottaa tatsin mukaan, eikä toisin päin.
 
Kai sen nyt järki sanoo ettei löysempiä kieliä kannata takoa niin kovaa kuin jotain bluesjazz settiä standardivireessä. Eikä sen täysiä hakkaamisen ainoa vaihtoehto ole hiljainen nypläys vaan siinä välissäkin on vaihteita. Oli mullakin 27" baritoni, siinäkin sai kielet vouvaamaan kyllä halutessaan vaikka alin kieli oli yleensä .70 A:ssa.
Mr. Speed
07.06.2010 22:51:08
nypdjaz: Kai sen nyt järki sanoo ettei löysempiä kieliä kannata takoa niin kovaa kuin jotain bluesjazz settiä standardivireessä. Eikä sen täysiä hakkaamisen ainoa vaihtoehto ole hiljainen nypläys vaan siinä välissäkin on vaihteita. Oli mullakin 27" baritoni, siinäkin sai kielet vouvaamaan kyllä halutessaan vaikka alin kieli oli yleensä .70 A:ssa.
 
Joo, mutta entä jos kaikki ei soita överikompressoidulla soundilla, vaan pienikin löysyys kuuluu? Tottakai tarpeeksi voimaa, niin kyllähän sen kuulee, mutta kohtuus kaikessa.
Telecaster on kaunis kuin Johanna Tukiainen.
kimurantti1
07.06.2010 23:11:11 (muokattu 07.06.2010 23:17:22)
Mr. Speed: Onko siis perkussiivisempi tatsi huonoa pikkaustekniikkaa?
 
No siinä pitää vaan muistaa se, että jos hakkaa kieltä hiton lujaa, niin se soi ylävireisesti. Eli jos haluaa soittaa hiton kovalla tatsilla vireessä, niin E-kieli kantsii virittää snadisti alavireeseen, ja ääritapauksessa ehkä A-kielikin muutaman centin.
 
Ja kyllähän pikkaustekniikassa on eroja. Esim. ihan siinä, että jos haluaa pikata tosi lujaa, niin kantsii painaa plektraa kitaran kanteen ennemmin kuin pois päin kannesta, niin kieli ei lähde wowaamaan ihan niin herkästi. Ei tietty ole mahdollista koko ajan, mutta kuitenkin.
http://www.piecemakerband.com
"Practice cures most tone issues." -John Suhr
nypdjaz
07.06.2010 23:22:21
Mr. Speed: Joo, mutta entä jos kaikki ei soita överikompressoidulla soundilla, vaan pienikin löysyys kuuluu? Tottakai tarpeeksi voimaa, niin kyllähän sen kuulee, mutta kohtuus kaikessa.
 
Miten tuo kompressointi nyt liittyy asiaan?
Mr. Speed
07.06.2010 23:24:46
nypdjaz: Miten tuo kompressointi nyt liittyy asiaan?
 
Siten, että soittotatsin kovuus/nypläys oikeasti erottuu.
 
Itse pystyn luomaan mahdollisimman jäykän tuntuman (järjen rajoissa), niin että kovaa soittamalla tulee naamalle, ja hiljaa soittamallakin ollaan vireessä.
Telecaster on kaunis kuin Johanna Tukiainen.
januszian
08.06.2010 05:32:02
 
 
Juu, sellasenki tuon esiin että esim. juuri me soitellaan pitkiä sointuja malttisäröllä (crunch) avonaisilla matalilla kielillä n. 70 tempossa joten meillä nuo hommat jo kuuluu verrattuna siihen että sahataan kuudestoistaosia 220 tempolla. ;)
Vahvaritkin on laadukkaat ja "anteeksiantamattomat."
 
Ja kuten kollegani jo mainitsi, eron huomaa tod. näk. parhaiten silloin kun baritoni ja 24.75 skaalainen soi yhtäaikaa.
http://www.myspace.com/crib45
Mr. Speed
08.06.2010 09:26:29
januszian: Juu, sellasenki tuon esiin että esim. juuri me soitellaan pitkiä sointuja malttisäröllä (crunch) avonaisilla matalilla kielillä n. 70 tempossa joten meillä nuo hommat jo kuuluu verrattuna siihen että sahataan kuudestoistaosia 220 tempolla. ;)
Vahvaritkin on laadukkaat ja "anteeksiantamattomat."
 
Ja kuten kollegani jo mainitsi, eron huomaa tod. näk. parhaiten silloin kun baritoni ja 24.75 skaalainen soi yhtäaikaa.

 
Soinnissa on juum eroja, mutta ennemmin itse vain jäykemmän tatsin toivossa baritonia halajan. Kuitenkaan en viitsi alkaa kieltä purkamaan tai viritintä laajentamaan isompaa kieltä varten.
Telecaster on kaunis kuin Johanna Tukiainen.
qak
08.06.2010 12:58:32
 
 
Yritin itsekin jonkin aikaa soitella 24,75 skaalalla B-vireessä, mutta sitten hankin tuollaisen Schecterin 26,5 skaalaisen ja en enää edes viitsi yrittää laittaa Les Paulia noin matalalle. Helpottaa kyllä elämää, eikä tuo skaala tunnu edes turhan pitkältä, vaikka on tottunut soittamaan 24,75 ja 25,0 tuumaisilla.
 
Nyt voi soittaa jo avoimia sointuja ilman että tarvitsee kuulostaa epävireiseltä. Kielisettinä 13-56.
__ Ostetaan romua, myydään antiikkia.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)