Aihe: Mesa expressille raskaampi korvaaja
1 2 3 4 5 6 7
Vladi
14.09.2009 22:11:42
Antti1: Käytetty Diezel Einstein sopii budjettiin... ;)
 
Katos niinpäs mahtuukin. Eipä vaan taida kauheasti käytettynä pyöriä. Valitettavasti, sanoisinko.
Kyllä se siitä.
Antti1
14.09.2009 22:13:10
Vladi: Katos niinpäs mahtuukin. Eipä vaan taida kauheasti käytettynä pyöriä. Valitettavasti, sanoisinko.
 
Kannattaa kuitenkin kokeilla onnea ja onkia vähän torilla. Joskus harvakseltaan pyörähtelee.
 
Valitettavasti todellakin. Sopisi varmasti, kuin kolme nyrkkiä silmään.
Oh my goodness. What am I gonna do in a submarine?
Vladi
14.09.2009 22:16:43
Antti1: Kannattaa kuitenkin kokeilla onnea ja onkia vähän torilla. Joskus harvakseltaan pyörähtelee.
 
Valitettavasti todellakin. Sopisi varmasti, kuin kolme nyrkkiä silmään.

 
Juu, ei siinä vaiheessa soundin paskuus ole enää muusta ku soittajasta kiinni, jos tommoisen saisin.
Kyllä se siitä.
Ziggy Bubba
14.09.2009 22:18:47 (muokattu 14.09.2009 22:19:20)
 
 
Vladi: Kyllähän tuolla tota Orankiakin pohdin. Mesassa on kai vaan sitä jotain, vakuutuin nykyisen nupin yleisestä laadusta, made in usa ja kaikkea ja ohjekirjasessakin vielä toivotettiin tervetulleeks Mesa-familyyn. Eihän sitä perhettä voi hylätä ;)
 
Orankit on made in England, eiks sekin oo ihan kiva? :)
 
Sanoisin, että laadukkaita merkkejä ovat molemmat, mutta toteutus ja ajattelumalli tuotteiden taustalla on erilainen. Mesalta löytyy potikkaa ja kytkintä vähän joka lähtöön, kun taas Orangella nuo vaffarit pidetään simppeleinä. Orangella simppeliys ei silti näy säätövaran tai soundivalikoiman puutteena.
 
Omalla kohdalla oli pitkään kova gas noita Mesoja kohtaan (mm. juuri Express, Recto ja Lone Star). Jotenkin noissa mainioissa peleissä tuntui vaan olevan täällä pohjolassa sen verran ilmavat hinnat, että nämä eurooppaiset vaihtoehdot olivat budjetilleni realistisempia vaihtoehtoja.
 
Jenkeissähän Orangea pidetään jokseenkin kalliina ja hiukan erikoisena merkkinä, kun taas Mesa on heille se tuttu kotimainen merkki. Euroopassa nuo näkemykset ovat mm. hintapolitiikan takia juuri toisinpäin.
The Crookmachine Project
KUNU
14.09.2009 22:22:57
Vladi: Budjetti maksimissaan 1300e, periaatteessa sekä combo että nuppi käy. Mutta mieluummin combo. Ja käytetty.
Mesa Mark IV(taitaa ainakin comboa saada tuohon hintaan)

 
Ei muuten saa tuohon hintaan Mark nelosta. Ei edes jenkeistä.
Ite katselisin sinuna Mark III sarjan vehkeitä. Taisi Kupiainenkin käyttää tuota kolmosta vielä joku aika sitten ainakin.
Vladi
14.09.2009 22:24:30
sikki-six: Orankit on made in England, eiks sekin oo ihan kiva? :)
 
Sanoisin, että laadukkaita merkkejä ovat molemmat, mutta toteutus ja ajattelumalli tuotteiden taustalla on erilainen. Mesalta löytyy potikkaa ja kytkintä vähän joka lähtöön, kun taas Orangella nuo vaffarit pidetään simppeleinä. Orangella simppeliys ei silti näy säätövaran tai soundivalikoiman puutteena.
 
Omalla kohdalla oli pitkään kova gas noita Mesoja kohtaan (mm. juuri Express, Recto ja Lone Star). Jotenkin noissa mainioissa peleissä tuntui vaan olevan täällä pohjolassa sen verran ilmavat hinnat, että nämä eurooppaiset vaihtoehdot olivat budjetilleni realistisempia vaihtoehtoja.
 
Jenkeissähän Orangea pidetään jokseenkin kalliina ja hiukan erikoisena merkkinä, kun taas Mesa on heille se tuttu kotimainen merkki. Euroopassa nuo näkemykset ovat mm. hintapolitiikan takia juuri toisinpäin.

 
Juu, mesassa on kai vaan se mielikuva tai jotain. Mulla on kyllä myös noista Orangeista erittäin laadukas mielikuva, tosin mielikuva on vähän sellainen crunch-menoon päin modernin metallin sijaan. Tämä nyt on vai luuloja, youtubestahan löytyy vaikka kuinka paljon metalliklippejä esim. just tuosta rockerverb 50:stä.
 
Hetkinen, olikos sulla toi rockerverbi?
Kyllä se siitä.
Ziggy Bubba
14.09.2009 22:29:55 (muokattu 14.09.2009 22:32:36)
 
 
Vladi: Hetkinen, olikos sulla toi rockerverbi?
 
Kyllä, klippejä löytyy jokunen mun profiilisivun maihinnousulinkistä.
 
Kyllähän siinä Mesassa tietty mojo/fiilis on, mutta niin on musta Orangeissakin :) Orange on tosiaan vähemmän ollut kuuluisa selkeistä hi-gain -masiinoista, mutta Rockerverb on tainnut tätä mielikuvaa jonkin verran muuttaa. Taitaa tuo oranssi väri myös vaikuttaa siihen "vähemmän mörköheviseen" imagoon :)
 
E: nuo klipit on nauhoitettu makkarivolyymillä Zoomin H2:lla meikän kerrostalokämpässä.
The Crookmachine Project
duc
14.09.2009 22:32:49
Mullakin oli Rockerverb ennen Mark IV:a, ja ei se Rockerverb häviä soundissa yhtään Markille. Markissa on tietty säädettävää paljon enemmän, ja säröä saa enemmän, ja ylipäätään kaikkea on enemmän. Mutta Orangesta sai toisaalta hyvän soundin ulos helpommin, Mesassa on liikaa nuppeja joita on mahdollisuus vääntää väärin :)
Vladi
14.09.2009 22:34:57
Hmm, oliskohan tuo Rockerverb sitten se juttu. Bändikaveri tarjos sitä myytäväks heti ku mainitsin että laitan ehkä mesan kiertoon, olis ainakin tavallaan tuttu ja testattu vehjes.
 
Tekis kyllä samalla vaihtaa sit kaappikin, eivät sopis väritykseltään yhteen. ;)
Kyllä se siitä.
Ziggy Bubba
14.09.2009 22:36:55
 
 
Rockerverbiä on myös mustana, jos se natsaa nykyisiin kamoihin paremmin. Taisi noita valkoisenakin olla jokunen kasattu, semmonen on jo komia ja ropno :)
The Crookmachine Project
Vladi
14.09.2009 22:39:43
sikki-six: Rockerverbiä on myös mustana, jos se natsaa nykyisiin kamoihin paremmin. Taisi noita valkoisenakin olla jokunen kasattu, semmonen on jo komia ja ropno :)
 
http://www.dv247.com/guitars/orange … -guitar-amplifier-head-white--61921
 
http://www.dv247.com/guitars/orange … rb-50h-guitar-amp-head-black--41800
 
Siinähän niitä. Ja mahtuu vielä uutenakin budjettiin.
Kyllä se siitä.
Ziggy Bubba
14.09.2009 22:42:32 (muokattu 14.09.2009 22:43:01)
 
 
Oman RV:n tilasin juuri tuolta DV:ltä alkuvuodesta. Taisi semmonen 3 viikkoa mennä ennenkuin nuppi ja PPC212 kaappi lähtivät tulemaan. Kannattanee siis kysellä sähköpostilla jos tuommosta meinaat, siis jos asialla sattuu olemaan kiire.
The Crookmachine Project
Vladi
14.09.2009 22:46:44
sikki-six: Oman RV:n tilasin juuri tuolta DV:ltä alkuvuodesta. Taisi semmonen 3 viikkoa mennä ennenkuin nuppi ja PPC212 kaappi lähtivät tulemaan. Kannattanee siis kysellä sähköpostilla jos tuommosta meinaat, siis jos asialla sattuu olemaan kiire.
 
Jos mä Rockerverbiin päädyn, ni ostan sen bändikaverilta. Väri vs Hinta-kamppailussa hinta voittaa. Ei se oranssi väri mikään ruma ole.
Kyllä se siitä.
duc
14.09.2009 22:48:30
Oranssihan on paras. Valkoinen vielä menee, mutta mustassa häviäisi mojosta iso osa.
Ziggy Bubba
14.09.2009 22:48:33
 
 
Vladi: Jos mä Rockerverbiin päädyn, ni ostan sen bändikaverilta.
 
Niinpä olikin, pääs jo tuo unohtumaan....
 
Ei se oranssi väri mikään ruma ole.
 
No ei todellakaan, nuo erottuu omaan silmään edukseen estetiikan osalta yleisestä vaffarimassasta.
The Crookmachine Project
Vladi
14.09.2009 22:52:01
Huomenna kyselen siltä kaverilta, oisko se nyt ihan tosissaan myymässä ja jos on, ni Mesa torille!
Kyllä se siitä.
panche
14.09.2009 23:31:22
Laitetaan vielä yksi vehje sekoittamaan:
 
Hughes & Kettner Switchblade.
 
Kovin myönteistä palautetta on kyseinen vehje kerännyt.
 
Löytyy kombona & nuppina.
Ziggy Bubba
14.09.2009 23:43:22
 
 
Tuo Switchblade on kanssa hyvä, toimii RV:n tapaan hyvin myös hiljaisemmilla volyymeillä. neljä kanavaa, digiefektit ja oma midilankku lukuisine muistipaikkoine tarjoaa todella laajan kattauksen soundia.
The Crookmachine Project
Vladi
15.09.2009 09:13:23
sikki-six: Tuo Switchblade on kanssa hyvä, toimii RV:n tapaan hyvin myös hiljaisemmilla volyymeillä. neljä kanavaa, digiefektit ja oma midilankku lukuisine muistipaikkoine tarjoaa todella laajan kattauksen soundia.
 
Juu switchbladea mietin kans, muttaku omistan jo tarpeeks ison kasan efektipurnukoita plus en oikeasti tarvi ku 2 kanavaa, ni tuntuu että menis iso osa vahvistimen ominaisuuksia hukkaan. Liikaa potikoita mitä pyörittää, nääs.
Kyllä se siitä.
KUNU
15.09.2009 09:39:44
Kait olet kattonu nämä videot Rockerveristä?
 
http://www.youtube.com/watch?v=slEboEJGlls&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=4nNalvxN5Zc&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=rOTfyWZCJ0A&feature=channel
 
Ei taija kaikki inkkarit olla kanotissa tällä miehelä, mutta ite tykkään saundista.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)