Aihe: Straton avaus..
1 2
askomiko
06.12.2005 02:29:45
Joistain saa myös kupariteippiä, jonka etu on siinä että siihen voi kolvata. Vaikkapa hyppylankoja että johtaa jokapaikkaan ihan täysiä. Miinuksena paljon kalliimpi hinta.
Veni, vidi, flatus.
Tulin, näin, pierin.
Pnctocn
06.12.2005 08:37:56
Hyvä vaihtoehto teipeille ym. on johtava maali/tai koko pleksin vaihtaminen anodisoituun, kuten joissain Fenderin stratoissa (olisiko ollut players strat???) on jo valmiina. Jos on intoa, niin potikatkin voi vaihtaa sulavampiliikkeisiin yksilöihin. Voi myös kokeilla erilaisia kytkentöjä, joita löydät helposti tuolta strato-osiosta:
http://seymourduncan.com/support/schematics.shtml
 
Käytännössä kaiken mitä voit saada rikki, pitäisi olla helppo korjata/kolvata, mutta varoisin silti pick-guardin (siis sen muovisen lärpykän) ruuvinreikiä, koska ovat helposti väännettäessä särkyvää sorttia.
"Kaikki musiikki on paskaa, paitsi hevi ja metalli - ja ne vasta paskaa onkin"
Jaba
06.12.2005 13:02:20
Tuolla kun ei näy että "2 pickups, 1 volume and 2 tone"- vaihtoehtoa, niin jos haluan keskimikin pois ja sen tonen tallamikkiin, niin mites tämä käy?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)