Aihe: Gibson 2015
1 2 3 4 57 8 9 10 11
Numb
11.02.2015 09:50:05
 
 
Funkånaut: Eijei, Tele on just komein.
 
Les Paul Special on paras tele.
Sävelet ja sanat, kitara ja laulu: Dunnet Head "Dunnet Headin musa on parhaiten kuvattavissa silleen, että se muistuttaa sitä kuin suomalaiset aikuisrokkarit kirjoittais irlantilaisia juomalauluja." - Arttu
Laulava Kylätohtori
11.02.2015 11:03:09 (muokattu 11.02.2015 11:03:52)
Progorava: Tämä ketju on kylläkin tarkoitettu uusien gibsonien haukkumiseen ilman omakohtaista kokemusta ...
 
Heh, business as usual... :D
 
Mutta toisaalta, kun tuota robottiviritintä miettii, niin ei se välttämättä olisi ollenkaan hullumpi juttu. Olettaen siis, että se toimii luotettavasti ja tarkasti. Treenien alussa ja pari kertaa vaikka välissäkin surauttaisi 'lapion' vireeseen. Helppoa ja kätevää...
 
Numb: Les Paul Special on paras tele.
 
Älä rienaa...
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
luppa
11.02.2015 14:50:07
Kaikki uusi on mielestäni ihan jännää, ja vaikka en nyt olekaan Gibsonia aivan heti ostamassa, panin ilolla merkille tuon leventyneen kaulan. Niinkuin toisessa ketjussa haasteltiin, niin sähkiksissä ei leveitä kauloja ole juuri tarjolla, itselläni on itsetehty 47mm satulalla. Korkeussäädettävä satula näyttää ainakin paperilla hyvältä, tavallisen satulan nostaminen kun on aika hankalaa hommaa jos siihen pitää lähteä.
 
Gibsonin sivulla kuitenkin lukee koskien tuota kaulaa, ainakin selailemieni mallien kohdalla: Wider neck and fingerboard: Increased playing area with same string spacing. Kaula on siis leveämpi, mutta kielet on samassa sumpussa kuin kapeammalla kaulalla? Reunalle on on siis "lisätty" muutama tyhjä millimetri? Mikähän mahtaa olla tämän innovaation taustalla?
 
Asian voisi ehkä periaatteessa korjata vaihtamalla satulan, jossa string spacing on leveämpi - mutta milläs tuohon uuden säädettävän satulan tilalle semmoisen saisi?
discominister
11.02.2015 15:09:11
Kyllä lyödään Gibsonia halvalla kun tuntuisi olevan ihan jonkun verran käytettyjä Les Paul Studioita alle 500€ tarjolla. Onko ne oikeasti niin huonoja?
Progorava
11.02.2015 15:14:46 (muokattu 11.02.2015 18:03:56)
discominister: Kyllä lyödään Gibsonia halvalla kun tuntuisi olevan ihan jonkun verran käytettyjä Les Paul Studioita alle 500€ tarjolla. Onko ne oikeasti niin huonoja?
 
En laskisi näitä satiiniviimeistelyllä olevia studioita (joita varmaan tarkoitat) ns "oikeiksi" studioiksi, joissa sentään oli nitrolakka ja kova pahanhajuinen laukku messissä, mahdollisesti jopa eben otari.
 
Kovasti on hajontaa gibsoniittien laadussa vuosien varrella. Enemmän hyppysiin on tullut priimaa kuin täysin sutta. Ikävä kyllä näitäkin on ollut, lähinnä viimeistelyn osalta. Gibsoneita olen omistanut neljä, testannut paljon useampia.
FastEddie
11.02.2015 18:51:07
 
 
discominister: Kyllä lyödään Gibsonia halvalla kun tuntuisi olevan ihan jonkun verran käytettyjä Les Paul Studioita alle 500€ tarjolla. Onko ne oikeasti niin huonoja?
 
Btw, alkaa olemaan aika, jos haluaa uuden ameeriikan kitaran halvalla. Euron valuuttakurssi on heikentynyt 20% muihin valuuttoihin nähden ja heikenee (ehkä) vielä kymmenisen prosenttia.
Tonnin kitarassa tämä tarkoittaa noin kolmea sataa.
 
Viiveellä tämä näkynee myös torin käytettyjen kaupassa.
 
Hop hop, kauppoja tekemään.
"Rehab is for quitters"
GiovanniDiRondo
13.02.2015 10:02:54
 
 
Onkohan tässä melko radikaalissa linja-ratkaisussa kyse siitä, että sähkökitara-markkinoilla on alkamassa jonkinlainen murros noiden kalliiden tehdaskitaroiden suhteen?
 
Tarkoitan sitä, että keski-iän korvillla olevat miehet, jotka muodostanevat Gibson USAn pääasiallisen asiakaskunnan, eivät ole enää kiinnostuneet näistä tuotteista?
 
Esim. tänä vuonna 45 vuotta täyttäneet ovat syntyneet vuonna 1970, ehkä tälle sukupolvelle Gibson Les Paul ei enää ole sellainen samanlainen legendaarinen juttu kuin vaikka 1947 syntyneille?
Ochmo
13.02.2015 12:23:50
GiovanniDiRondo:
Tarkoitan sitä, että keski-iän korvillla olevat miehet, jotka muodostanevat Gibson USAn pääasiallisen asiakaskunnan, eivät ole enää kiinnostuneet näistä tuotteista?
 
Esim. tänä vuonna 45 vuotta täyttäneet ovat syntyneet vuonna 1970, ehkä tälle sukupolvelle Gibson Les Paul ei enää ole sellainen samanlainen legendaarinen juttu kuin vaikka 1947 syntyneille?

 
Kyä se on! Ace Frehley, Jimmy Page... noistahan se oma vakava musadiggailu lähti alkuun. Itselläni on ollut jos jonkin mallista kepukkaa, mutta edelleen se LP-malli on lähinnä sydämtä. Tällä hetkellä ei Gibsonia ole talossa, mutta kunhan rahatilanne antaa joskus myöden niin customia pukkaa. Muuten pari LP-mallista jököttää nurkassa.
 
Asiaa sivuten totean, että ymmärrän tuon hieman leveämmän otelaudan hyvinkin (en ole testannut), koska mulla lipsahtaa silloin tällöin ylä-E nauhojen yli vibratessa. Osittain varmaan johtuu matalasta vireestä 10-52 setillä yhdistettynä matalaan actioniin.
 
Terv,
vuosikerta -71
Little Savage
13.02.2015 14:00:23
Otsikko on kyllä huvittava. Ihan kun tässä oltais joka vuosi ostamassa uusinta Gibsonia.
ÄÄ TÄKÄ TÄKÄ TÄKÄ TÄÄ. Anna sakkoa saatana.
Numb
13.02.2015 15:02:16
 
 
Little Savage: Otsikko on kyllä huvittava. Ihan kun tässä oltais joka vuosi ostamassa uusinta Gibsonia.
 
Totta kai uus malli ostetaan heti kun entisessä on tuhkakuppi täynnä. Täh?
Sävelet ja sanat, kitara ja laulu: Dunnet Head "Dunnet Headin musa on parhaiten kuvattavissa silleen, että se muistuttaa sitä kuin suomalaiset aikuisrokkarit kirjoittais irlantilaisia juomalauluja." - Arttu
Laulava Kylätohtori
13.02.2015 15:03:20
Little Savage: Otsikko on kyllä huvittava. Ihan kun tässä oltais joka vuosi ostamassa uusinta Gibsonia.
 
Joo, kuka sitä nyt koko vuotta samalla kitaralla....
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
Progorava
13.02.2015 18:58:35
Laulava Kylätohtori: Joo, kuka sitä nyt koko vuotta samalla kitaralla....
 
Gibsonit ovat niin huonolaatuisia, että kestävät vain vuoden.
Progorava
18.02.2015 21:06:46
Kävin hakemassa 2015 LP Specialin kotiin fasulta.
 
Hyvä se on poijaat. Elekee peläkkö.
JaaGeRMaisTeR
23.02.2015 16:37:55
Testasin tuollaisen 2015 studion. Ei se hullumpi vehje ole. Tuollainen leveämpi otelauta oli lyhyellä testillä varsin mukava rämpytellä. Oikein pätevä kitara. En keksi syytä miksen voisi tuollaista joskus hankkia.
valtsujackson
03.03.2015 20:58:53
Tuli tänään haettua Hampurin Just Musicista toi 2015 LPM. Laatu ja viimeistely pieksee vuoden 2014 Studiot mennen tullen mitä niitä tuli kokeiltua. Toi robotti viritin ei aina taho laittaa ihan täydelliseen vireeseen joka nyt sinänsä ei haittaa koska voi vireen korjata manuaalisestikin.
 
Kaula profiili on tässä LPM 2015 Tuhdimpi kun 2015 Studiossa mutta ei kuitenkaan ihan se 50's pesari. Yksi asia vain huvittaa että studiossa maksaa se mahonki kaula 200€ lisää. Soundillisesti en huomannut isoa eroa Studion ja LPM välillä joten päädyin LPM:ään.
Khassera
12.03.2015 11:42:53
Miksi noista J-sarjalaisista tikuista torilla on joko vaihdettu kaularaudan suojalevy tai hiottu LPJ/SGJ pois?
Disclaimer: Pidätän oikeudet puhua paskaa ja huudella mitä sattuu mihin sattuu tietämättä mistään mitään.
tuomittu
12.03.2015 11:47:09 (muokattu 12.03.2015 11:47:16)
Khassera: Miksi noista J-sarjalaisista tikuista torilla on joko vaihdettu kaularaudan suojalevy tai hiottu LPJ/SGJ pois?
 
Se on sellaane häpeällinen köyhän leima.
jpousi
12.03.2015 13:10:40 (muokattu 12.03.2015 13:12:29)
tuomittu: Se on sellaane häpeällinen köyhän leima.
 
No siksi juuriskin, ainakin omassani... LPJ, ihan höpö lätkä. Tosin alkuperäinen häpeälätkä on myös tallessa.
Oho, eiku!
Metalkallo
12.03.2015 14:12:39
tuomittu: Se on sellaane häpeällinen köyhän leima.
 
Mutta vaikka sen ottaisi pois se ei poista sitä tosiasiaa, että jos yhtään tietää näistä Gibsonin alamalleista niin jo kitarasta itsestään huomaa ulkoapäin mikä malli kyseessä. Tuossa mielessä vähän turhaa irroittaa sitä lätkää.
Järki joskus jäässä mutta tukka yhä päässä.
JaaGeRMaisTeR
12.03.2015 15:04:38
Metalkallo: Mutta vaikka sen ottaisi pois se ei poista sitä tosiasiaa, että jos yhtään tietää näistä Gibsonin alamalleista niin jo kitarasta itsestään huomaa ulkoapäin mikä malli kyseessä. Tuossa mielessä vähän turhaa irroittaa sitä lätkää.
 
Aina voi koittaa väittää, että on Studio faded.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)