Aihe: Fender Road Worn
1 2 3 4 5 6 7 8 9
the-Antero
08.12.2010 11:11:23
 
 
Krice: Miten kitaran väri ja keinotekoinen vanhentaminen liittyvät toisiinsa? Yleensä katsos.. kitaran on pakko olla jonkun värinen, tai ilman maalia, joka sekin on puun värinen. Mutta relikointi ei ole pakollista eikä edes välttämätöntä.
 
Vastataan nyt tähän. Joo Kitara voi olla puun"värinen" eli maali ei ole pakollista. Onko siis kaikki maalatut kitarat väkisin ja pakolla maalattu soittajien kiusaksi?
Jii-Gee
08.12.2010 11:21:32
 
 
Krice: katsos.. kitaran on pakko olla jonkun värinen, tai ilman maalia, joka sekin on puun värinen.
 
No jos kert ihan pakko olla jonkun värinen,niin mitäs väriä sun mielestä tämä sit on..katsos.. ??!
 
http://www.tdpri.com/telephoto/data/521/medium/Plexi_Twin.jpg
" You Are The Chief..You Are The King Of The Circus Clowns "
the-Antero
08.12.2010 11:23:08
 
 
Jii-Gee: No jos kert ihan ,niin mitäs väriä sun mielestä tämä sit on..katsos.. ??!
 
http://www.tdpri.com/telephoto/data/521/medium/Plexi_Twin.jpg

 
Meinasin laittaa ite ton tohon mut en jaksanu ettiä :D
duc
08.12.2010 11:31:22
jii.haanpaa:However, itselleni ajautui käsiin tällainen: http://www.musamaailma.fi/epages/mu … tPath=/Shops/musa/Products/10731038 Pikaisesti vilkaistunahan nuo ovat melkein toistensa kopiot. Livenä en ole tuota 256:sta nähnyt.
 
Mä olen tuolla LTD:llä soittellut liikkessä, ja se on kyllä aikuisten oikeasti surkean näköinen ritsa. Vaikka nämä Fenderin liukuhihnarelikoinnit eivät nekään ihan hirveän hyvältä näytä, niin LTD:n vastaaviin verrattuna ne ovat kyllä ihan nättejä :)
the-Antero
08.12.2010 11:58:20
 
 
duc: Mä olen tuolla LTD:llä soittellut liikkessä, ja se on kyllä aikuisten oikeasti surkean näköinen ritsa. Vaikka nämä Fenderin liukuhihnarelikoinnit eivät nekään ihan hirveän hyvältä näytä, niin LTD:n vastaaviin verrattuna ne ovat kyllä ihan nättejä :)
 
Komppia tolle, en oo soitellu mutta ulkomuotoa kauhistelin kuitenkin tovin....en sit tiiä et miltä se ESP versio näyttää
the-Antero
08.12.2010 12:04:40
 
 
jii.haanpaa
08.12.2010 12:26:05
the-Antero: Tossa vielä tuo ltd http://www.drumcityguitarland.com/d … ring-Electric-Guitar-P1460C430.aspx
 
Hoo, onpa tosiaan melkoinen guitar hero-kitara.
 
eipä tuo esp:kään edukseen erotu ainakaan kuvasta http://www.drumcityguitarland.com/d … ring-Electric-Guitar--P148C425.aspx
 
Itse olen jäävi sanomaan tuohon yhtään mitään. Omaan silmääni ko. kitara näyttää sitä paremmalta mitä sillä ehtii soittelemaan. Omassa yksilössäni ei muuten ole esim tuo selkäpuolen skraadutus lähellekään noin räikeää.
 
DUC kommentoi aiemmin liukuhihnafendereiden relikointia. Itse en pahemmin perusta fenderin CS:kään keskivertoreliikeistä. Tyylikkäästi relikoiduilla CS Fendereillä on myös usein arvonsa tunteva hintalappu. Gibsonin näkemys aiheesta on paljon parempi...ja vieläkin arvokkaampi.
Krice
08.12.2010 14:56:26
 
 
the-Antero: Vastataan nyt tähän. Joo Kitara voi olla puun"värinen" eli maali ei ole pakollista. Onko siis kaikki maalatut kitarat väkisin ja pakolla maalattu soittajien kiusaksi?
 
Oletko kuullut sanonnan "lukee kuin piru raamattua?"
the-Antero
08.12.2010 15:59:41
 
 
Krice: Oletko kuullut sanonnan "lukee kuin piru raamattua?"
 
Miten tuo nyt käy tähän asiaan?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)