Aihe: Mad Professor RED Cable -käärmeöljyä vai mullistava uutuus?
1 2 3 4 550 51 52 53 5488 89 90 91 92
Laulava Kylätohtori
28.10.2015 08:15:32
markkuilari: Tästähän on hyvänä esimerkkinä Val Kilmer ja se Hunksien ukko, toinen yritti parantaa syövän Jumalan avulla, ja toinen meditoimalla. Ei tainnu mennä ihan putkeen. Lääkärithän eivät ilmeisesti ymmärtäneet tarpeeksi, edellä mainituista hoitomuodoista, ja omat ennestään tutkitut ja tunnetut olivat pelkkää mutuilua.
 
En tunne kumpakaan tapausta, enkä itse asiassa edes tiedä, mikä sun pointti oli tässä...
Believe what you want, it doesn't mean you're right...
PIM
28.10.2015 08:36:40 (muokattu 28.10.2015 10:39:55)
Laulava Kylätohtori: Minusta se on varsin ymmärrettävää. Typeräähän se olisi huudella yksityiskohtia julkisuuteen, jos tosiaan ovat tuon mittaluokan "aarteen" jäljillä...

 
Vain suomalainen voi olla niin naivi, että kuvittelee yritysten levittelevän kaikki salaisuutensa avoimesti verkkoon niin ettei niitä kuitenkaan kukaan kilpailija sitten hyödyntäisi. Ei ulkomaisetkaan yritykset markkinoinnissan julkaise kaikkia salaisia yksityiskohtia kilpailijoiden kopioitavaksi. Tieteelliset tutkimukset on sitten asia erikseen, niiden pitääkin olla "kilpailevien" tutkimusryhmien toistettavissa ja tulosten oikeellisuuden todennettavissa.
Kamaahan on sopivasti, tilaa vaan liian vähän.
Gabe
28.10.2015 10:52:14
RaskasMielinen: Voisitko järjestää jonkinlaisen suoran lähetyksen netissä? Voisi varata limpparia (kaljaa) ja poppareita (kossua) valmiiksi :)
 
Hommaa siihen testiin rinnalle myös jokin soundia parantava pedaali (vaikka Boss EH-2 Enhancer: https://www.youtube.com/watch?v=Hi8IpVMt1LY). Toimii kärmesöljy sitten tai ei, niin väitän edelleen, että on tehokkaampiakin (ja huomattavasti halvempia) tapoja muokata soundiaan hieman itselleen mieluisampaan suuntaan (tässäkin se parhaus on niin kovin subjektiivista).
 
Jos tuo Proffan kärmes toimii, niin se on joka tapauksessa yhden tempun poni. Itse pitäydyn jo aikaisemmin mainitsemassani kattauksessa ja jätän kärmekset kauppaan.

 
Jos hinnasta sovitaan niin ihan henkilökohtainen live esityskin järjestyy. :D
 
Juu, on erilaisia purkkejakin tuossa haalittu verrokiksi.
markus16
28.10.2015 11:26:20
PIM: Vain suomalainen voi olla niin naivi, että kuvittelee yritysten levittelevän kaikki salaisuutensa avoimesti verkkoon niin ettei niitä kuitenkaan kukaan kilpailija sitten hyödyntäisi. Ei ulkomaisetkaan yritykset markkinoinnissan julkaise kaikkia salaisia yksityiskohtia kilpailijoiden kopioitavaksi. Tieteelliset tutkimukset on sitten asia erikseen, niiden pitääkin olla "kilpailevien" tutkimusryhmien toistettavissa ja tulosten oikeellisuuden todennettavissa.
 
Olipa syvällisesti sanottu. Kyllä se on niin että on vain kaksi ihmisryhmää, suomalaiset ja ulkomaalaiset. Suomalaiset on se vähän typerä vähemmistö ja ulkomailla kaikki tehdään oikein.
Meadow: söi immersiota aika pahasti ku ainoat vaihtoehdot on olla jeesus kristus tai pieksämäen mukavin mies
Spiral
28.10.2015 11:28:09
 
 
PIM: Vain suomalainen voi olla niin naivi
 
Tuota, eri osapuolten naiiviudesta voi olla montaa mieltä.
PIM
28.10.2015 11:30:10
RaskasMielinen:
 
Hommaa siihen testiin rinnalle myös jokin soundia parantava pedaali (vaikka Boss EH-2 Enhancer: https://www.youtube.com/watch?v=Hi8IpVMt1LY). Toimii kärmesöljy sitten tai ei, niin väitän edelleen, että on tehokkaampiakin (ja huomattavasti halvempia) tapoja muokata soundiaan hieman itselleen mieluisampaan suuntaan (tässäkin se parhaus on niin kovin subjektiivista).

 
Eli tuota ajatusta kun soveltaa butiikiefektipedaaleihin niin ennemmin kannattaa ostaa kolmenkympi Joyon kopio jostain putiikkipedaalista kuin itse monta sataa euroa maksava orggispedaali kun saman soundin saa paljon kustannustehokkaammin kopiopedaalista.
Kamaahan on sopivasti, tilaa vaan liian vähän.
Sarko
28.10.2015 11:36:11
PIM: Eli tuota ajatusta kun soveltaa butiikiefektipedaaleihin niin ennemmin kannattaa ostaa kolmenkympi Joyon kopio jostain putiikkipedaalista kuin itse monta sataa euroa maksava orggispedaali kun saman soundin saa paljon kustannustehokkaammin kopiopedaalista.
 
Nyt ontuu. Raskasmielinen viestissään vertasi väitettyä ihmeteknologiaa hyödyntävää piuhaa ja pedaalia. Sinä vertasit kahta pedaalia.
"You know the whole deal with tearing down the old to make room for the new? Well, music isn't city planning." - Grant Hart
PIM
28.10.2015 11:44:02
Sarko: Nyt ontuu. Raskasmielinen viestissään vertasi väitettyä ihmeteknologiaa hyödyntävää piuhaa ja pedaalia. Sinä vertasit kahta pedaalia.
 
Ei onnu, koska Raskasmielisen väitteen yksi merkittävimmistä pointeista oli tuo kustannustehokkuus.
Kamaahan on sopivasti, tilaa vaan liian vähän.
Lunnu
28.10.2015 11:47:37
PIM: Ei onnu, koska Raskasmielisen väitteen yksi merkittävimmistä pointeista oli tuo kustannustehokkuus.
 
Ontuupas koska toisessa on kyse kopioinnista ja toisessa vaihtoehtoisen teknologian käytöstä
Nostalgy is not what it used to be
Tympee Huttunen
28.10.2015 11:53:59
No onhan sekin hölmöä, et jos on jokin uusi keksintö, joka tekee passiivisesti pienen voimakkuuseron signaalin, niin samaan testiin pitääkin tuoda sitten jokin aktiivipedaali. "Katos nyt miten paljon isompi ero, kyl mää vaan tiäsin".
Sarko
28.10.2015 11:56:00
Hemmetti, pitäiskö lanseerata kaapeli jossa ois clean boost sisäänrakennettuna. Joku SHO tai Micro Amp vaan kaapeliin niin johan soi.
"You know the whole deal with tearing down the old to make room for the new? Well, music isn't city planning." - Grant Hart
Tympee Huttunen
28.10.2015 11:57:49
Itse ajattelin tehdä särökaapelin. Ja passiivisen.
Sarko
28.10.2015 12:03:51
Lastinen: Itse ajattelin tehdä särökaapelin. Ja passiivisen.
 
Kauhea hypemylly päälle Gear Pagelle ja odotuslista kasvaa nälkävuoden mittaiseksi. Sitten joku Freestompboxesin kolviveijo avaa piuhan ja toteaa että sisällähän on ihan perus Tube Screamer.
"You know the whole deal with tearing down the old to make room for the new? Well, music isn't city planning." - Grant Hart
Tympee Huttunen
28.10.2015 12:14:00
Sarko: Kauhea hypemylly päälle Gear Pagelle ja odotuslista kasvaa nälkävuoden mittaiseksi. Sitten joku Freestompboxesin kolviveijo avaa piuhan ja toteaa että sisällähän on kaksi diodia.
 
Korjasin vähän.
Sarko
28.10.2015 12:15:47
Lastinen: kaksi diodia.
 
Korjasin vähän.

 
No hemmets.
"You know the whole deal with tearing down the old to make room for the new? Well, music isn't city planning." - Grant Hart
klobasa
28.10.2015 12:16:22
Mitä enemmän käärmekaapeliketjuja lukee niin sitä enemmän tulee mieleen, että eipä mennyt professorilta uuden tekniikan markkinointi aivan putkeen. Olis ehkä kaivannut muutakin kuin kysymyksiä herättävän ääninäytevideon ja toteamuksen, että sometimes the totuus is unbelievable. Se spinnitekniikkaa demoava animaatiokaan ei tainnut ihan varsinaisesti auttaa vakuuttamaan keskivertokitaristia (vai vakuuttiko se ketään?).
 
Luulis MP:llä olevan resurssit tehdä kunnon ääninäytteet ja käppyrät sellaisella tavalla mitä täällä foorumilaisetkin ovat kaivanneet.
Zammy
28.10.2015 12:17:55
Minä nimenomaan uskon, ettei millään taholla ole sellaisia resursseja joilla tämän palstan tietyt jäsenet saataisiin uskomaan tämän kaapelin toimintaan. Siis jos se toimii, itsehän en ole testannut, mutta edelleen sillä kannalla, että voihan se hyvinkin toimia.
Minulla on pappatunturi, sininen ja sporttinen. Sillä naiset isketään, sen sorttinen.
Sarko
28.10.2015 12:22:18
Zammy: Minä nimenomaan uskon, ettei millään taholla ole sellaisia resursseja joilla tämän palstan tietyt jäsenet saataisiin uskomaan tämän kaapelin toimintaan. Siis jos se toimii, itsehän en ole testannut, mutta edelleen sillä kannalla, että voihan se hyvinkin toimia.
 
Kyllä minä ainakin uskon että toi kaapeli toimii, aiheuttaen siis jonkinlaisen kuultavan muutoksen soundissa. Se on sitten ihan subjektiivista että tykkääkö siitä vai ei, eihän kaikki tykkää buffereistakaan, vaikka niiden tarkoitus on puskea signaali kitarasta pitkien piuhojen sekä pedaalilaudan läpi styrkkarille ilman että yläpää kärsii. Mun mielestä tän piuhan markkinointi on vain hieman hämärää ja herättää kysymyksiä.
"You know the whole deal with tearing down the old to make room for the new? Well, music isn't city planning." - Grant Hart
PIM
28.10.2015 12:30:08
Sarko:
Mun mielestä tän piuhan markkinointi on vain hieman hämärää ja herättää kysymyksiä.

 
Eli markkinointi siis ainakin toimii kuten markkinoinnin pitääkin, eli herättää mielenkiintoa tuotetta kohtaan. MP:n markkinointia kritisoivien kannattaisi ottaa huomioon ihan reaalimaailman reunaehdot, eli MP on pieni putiikki, jolla ei tod. näk. ole laittaa miljoonia markkinointiin ylipäätäänkään saatika jonkun yhden tuotteen markkinointiin, joten mitään TV mainoskampanjaa ja Hesarin mainosliitettä, missä maailman johtavat nanoteknologian tutkijat selvittää ummikoille mihin fysiikan ilmiöihin piuhan toiminta perustuu, tuskin on tulossa ihan lähiaikoina.
Kamaahan on sopivasti, tilaa vaan liian vähän.
Spiral
28.10.2015 12:36:10
 
 
PIM: Eli markkinointi siis ainakin toimii kuten markkinoinnin pitääkin, eli herättää mielenkiintoa tuotetta kohtaan. MP:n markkinointia kritisoivien kannattaisi ottaa huomioon ihan reaalimaailman reunaehdot, eli MP on pieni putiikki, jolla ei tod. näk. ole laittaa miljoonia markkinointiin ylipäätäänkään saatika jonkun yhden tuotteen markkinointiin, joten mitään TV mainoskampanjaa ja Hesarin mainosliitettä, missä maailman johtavat nanoteknologian tutkijat selvittää ummikoille mihin fysiikan ilmiöihin piuhan toiminta perustuu, tuskin on tulossa ihan lähiaikoina.
 
Jos tehdään noin kovia väitteitä niin johonkihan ne toivottavasti perustuu (mittaustuloksiin?). Näitä perusteluja tulisi käyttää markkinoinnissa kun on kyse noin erikoisesta tuotteesta. Tämä ei vaadi isompaa budjettia, vaan markkinoinnin fokuksen vaihtamista.
Epäilen että väitteille ei ole kunnon perusteluja ja siksi markkinointikin on noin hämärää.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)