Aihe: di-boksi
1
k...
21.01.2004 15:55:12
Mitäköhän eroa passiivisella ja aktiivisella di-boksilla on?
 
http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_artikel-159520.html
 
Toi ois halpa mut ajaakohan asiansa ku pitäs saada balansoimaton ääni balansoiduks.
Exhausted
21.01.2004 16:07:24
 
 
passiivinen ei tarvii ulkopuolista virtalähdettä. en nyt muista että kumpaan suuntaan muuntaessa tarvitaan aktiivia...
wilo
21.01.2004 16:17:30
Toi ois halpa mut ajaakohan asiansa ku pitäs saada balansoimaton ääni balansoiduks.
 
Nyt olen kyllä heikolla pohjalla liikenteessä, mutta sanoisin että tuo ei kelpaa. Aktiivinen pitäisi tuohon tarkoitukseen toisin sanoen olla.
Janne19691
21.01.2004 16:20:41 (muokattu 21.01.2004 16:27:04)
 
 
passiivinen ei tarvii ulkopuolista virtalähdettä. en nyt muista että kumpaan suuntaan muuntaessa tarvitaan aktiivia...
 
Kumpaankin suuntaa voi olla passiivinen.
 
Balansoidusta saa balansoimattoman ihan pelkällä piuhakytkennällä (siis hyvin passiivinen :)
 
Balansoimattomasta balansoituun voi olla passiivinen tai aktiivinen. Aktiiviset on luonnollisesti laadukkaampia.
Rule #1: There are no rules.
poppamies
21.01.2004 17:46:43
 
 
Toi ois halpa mut ajaakohan asiansa ku pitäs saada balansoimaton ääni balansoiduks.
 
Kyllä DI boksin matalaohminen ulostulo aina on balansoitu XLR riippumatta passiivisuusesta tai aktiivisuudesta.
Eihän tuo malli paljoa maksa joten jos se ajaa sinun asiaa niin kannattaa kokeilla. Ei siinä välttämättä ole mitään järkeä käyttää monen sadan euron boksia vaikka olisi kuinka laadukas tahansa jos saat asian toimitettua tuolla. Jos ei se sinulle kelpaa niin lupaan ostaa sen sinulta samaan hintaan + postikulut. DI bokseja ei voi koskaan olla liikaa.
"G-strings are for strippers"
k...
22.01.2004 10:52:42
Meinaat että ulostulo ois aina XLR-liitäntäinen jos haluu balansoituu ääntä?
 
Entäs tuo normaali plugi-output-liitäntä tossa boksissa, mitäs virkaa se ajaa? Ja onkohan noi plugi-liitännät 3,5mm vai 6,3mm?
Dumb
22.01.2004 11:00:36
 
 
Se XLR-lähtö on siellä laitteen toisella puolella varmaankin. Tuo edessä oleva plugilähtö on tarkoitettu esim. vahvistimeen liittämistä varten. Eli, jos vaikka keikalla basso otetaan DI-boksilla linjaan, saa tuosta ulostulosta sitten basson signaalin kuitenkin vahvistimelle ja näin kuulee oman soittonsa siitä omasta vahvistimestaan ihan normaalisti.
Janne19691
22.01.2004 11:18:32
 
 
Meinaat että ulostulo ois aina XLR-liitäntäinen jos haluu balansoituu ääntä?
 
Balansoitu linja vaatii kolme napaisen liittimen eli usein XLR-liitin mutta miksereissä usein myös 6,3 mm stereo jakki. Tämä ei tarkoita kuitenkaan sitä että kaikki XLR-liintäntäiset linjat on balansoituja mutta useinmiten kyllä.
 
Entäs tuo normaali plugi-output-liitäntä tossa boksissa, mitäs virkaa se ajaa? Ja onkohan noi plugi-liitännät 3,5mm vai 6,3mm?
 
Ne on 6,3 mm ja se output on suoraa linkitetty siitä inputista.
Rule #1: There are no rules.
k...
25.01.2004 02:12:57
Vielä tämmönen kysymys..
 
http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_artikel-162481.html
http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_artikel-153213.html
 
Noissa kaapeleissa se ero et toinen balansoitu ja toinen balansoimaton. Mitäs se nyt sit tarkottaa?
 
Luulis että noissa kulkee sähkö ihan samaan tyyliin vai onks niissä jotain elektroniikkaa mukana?
 
Kumpaas noista nyt sit pitäs käyttää ku toinen pää pitäs saada sinne äänikorttiin? 6.3 mm -> 3.5 mm adapteri löytyy kyllä.
Ylläri
25.01.2004 04:11:22
Öö... mitäköhän tarkoitusta varten olet nyt tätä boksia ostamassa? Mitä olet tarkkaan ottaen liittämässä ja mihin? Jos nyt oikein ymmärsin, niin haluat saada signaalin balansoituna äänikortillesi. Se on tietysti kunnioitettavaa sinänsä, mutta täysin turhaa mikäli äänikorttisi sisääntulo on balansoimaton. Ja veikkaisin vahvasti sen sitä olevan, jos se on kerran toteutettu 3,5 millin plugilla.
Montako basistia tarvitaan vaihtamaan hehkulamppu? Ei yhtään, koska kosketinsoittaja hoitaa sen vasemmalla kädellä.
poppamies
25.01.2004 07:37:11
 
 
Noissa kaapeleissa se ero et toinen balansoitu ja toinen balansoimaton. Mitäs se nyt sit tarkottaa?
 
Luulis että noissa kulkee sähkö ihan samaan tyyliin vai onks niissä jotain elektroniikkaa mukana?
 
Kumpaas noista nyt sit pitäs käyttää ku toinen pää pitäs saada sinne äänikorttiin? 6.3 mm -> 3.5 mm adapteri löytyy kyllä.

 
No jos katsot tarkasti huomaat sen eron siinä plugissa. Sen balansoidun piuhan plugi on kolmenapainen stereoplugi. Koko johto päästä päähän siis on kolmenapainen joka on edellytys balansoidulle piuhalle.
Sitten taas on aivan eri asia että jos haluat kytkeä jotain tietokoneen äänikorttiin et tarvitse balansoitua XLR/plugi piuhaa mihinkään mutta tavallisesta setereopiuhasta olisi paljonkin iloa.
Nyt sinun on pakko vähän täsmentää mitä signaalin mistä vehkeestä oot ottamassa äänikortin kautta koneelle.
"G-strings are for strippers"
k...
25.01.2004 13:06:44
Noh, tarkotus ois ihan vaan saada hyvää ääntä tommosesta halpis 15W vahvari/kaiutinkombosta koneelle niin että kaiuttimesta ei lähe ääntä.
 
Tästä on toinenki threadi täällä: http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=15&t=47216
 
Siinä Mase ehdotti että pitäs saada signaali balansoiduks ni sen takia oon nyt sitte sitä muuttamas. 6,3mm plugipiuhal oon vetäny tonne äänikortin 3,5mm liitäntään adapterien kera mutta ääni on aika kauheeta surinaa jos vertaa mimmosta vahvarin kaiuttimesta tai kuulokeliitännästä tulee. Oon myös koittanu vetää piuhan tosta kuulokeliitännästä koneeseen mut jostain syystä siitä ei lähe mitään ääntä ennenku gainit ja master volume on täysillä ja sillonkaan se ääni ei kuulosta miltään kitaransoitolta. Parempaa ääntä saa tosta vahvarin line-outista (joka siis on kuitenkin erittäin surkeaa) mutta siinäki kyllä saa pistää enemmän volumea mitä normaalikäytössä kuulokeliitännän/kaiuttimen kautta.
k...
26.01.2004 07:54:36
Niin.. miten on, balansoitu vai balansoimaton kaapeli?
Onko mitään merkitystä?
poppamies
26.01.2004 08:40:18
 
 
Niin.. miten on, balansoitu vai balansoimaton kaapeli?
Onko mitään merkitystä?

 
No ei sillä ole väliä tässä tapauksessa. Vahvistimessas ei kuitenkaan ole balansoitua lähtöä joten on aivan turha vääntää sitä signaalia balansoiduksi muutaman metrin piuhan tähden.
Balansoitu linja on tarpeen vain jos käytetään pitkiä johtoja ja kun toisessa päässä on mikkitasoinen(XLR) liitäntä.
"G-strings are for strippers"
Kossu
26.01.2004 09:21:24 (muokattu 26.01.2004 09:27:33)
DI-boxin aktiivisuus ja passiivisuus ei liity mitenkään balansoituun tai ei balansoituun rakenteeseen.
 
DI-boksi muuttaa instrumentin lähtötasoltaan alhaisen ja yleensä korkeaohmisen lähtösignaalin, liitäntäimpedanssiltaan miksereille sopivaksi linjatasoiseksi signaaliksi.
 
Jos jännitetasoa tarvitsee nostaa ennen mikseriä on jostain saatava tehoa eli systeemi on aktiivinen.
 
Useimmiten rock-yhtye tarvitsee DI-boksia vain basson yhdistämiseen suoraan PA-kamoihin ilman mikkiä backline-bassokamojen kaapin edessä. DI-bokseja voi tarvita myös akustisiin kitaroihin tai kosketinsoittimiin.
 
Jos vahvistimen takana on Line out - signaalin on siis jo linjatasoinen eikä tarvitse varsinaista aktiivista DI-boksia jos sitä halutaan käyttää kamojen liittämiseksi mikseriin. Jos tällainen liitäntä muuttaa symmetriseksi tarvitaan pelkkä passiivinen muuntaja. Kosketinsoittimista saa myös valmiiksi linjatason signaalia. Kitarapuolella tulee mieleen Alembickin bassot, joissa on valmiina linjatasoinen ja kaiken lisäksi vielä symmetrinen lähtö.
 
Balansoituja galvaanisesti signaalilähteestä erotettuja linjoja käytetään silloin kun signaalitiet ovat erttäin pitkiä, eli kuten esimerkiksi kaukotarkkailukaapeleissa.
 
Jos liitin on XLR-tyyppinen se ei automaattisesti tarkoita sitä että liitäntä olisi symmetrinen, saatikka sitten linjatasoinen. Muuntaja-balansoitu liitäntä on kallis ja halvoissa miksereissä ja lauluvahvistimissa on usein balansoimattomat liitännät vaikka liittimet ovat XLR:iä.
ChuckJimiJeffThundersJohnyBoHooker
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)