Aihe: Olisko tietoa Gene Baker stratoista?
1
jukcat
10.03.2008 22:50:28
Olen tilaisuudessa hankkia tuollaista Bakerin stratoa (ainkin kaula on miehen tekoa) bodysta en ole ihan varma. Bakerista en löytänyt mitään muuta tietoa kuin jos jonkinlaista ylistystä, mikäs ukko tää oikeen on. Onko näillä miehen tekleillä jokin erityis arvo?
Kitos tiedoista!
J
Toiset näkee maan ja kokee taivaan.
Sammo
11.03.2008 12:49:22
Varmaan oot löytänyt kaiken jo googlaamalla ... Gene Baker on kai tunnetuin Fenderin Custom Shopin ajoilta siitä että mies oli pitkälsi vastuussa Robben Fordin USA/Custom Shop-mallin valmistuksesta. Sittemmin mies perusti oman firman, jonka "leipiin" myös Robben Ford siirtyi, ja joka joutui myöhemmin rahavaikeuksiin niin että Ed Roman osti pajan kaluston, keskeneräiset kitarat ja oikeudet nimeen "Gene Baker". Sen jälkeen seurasi epäonnistunut kausi Music Manin leivissä josta ei kai seurannut mitään konkreettista. Tuon jälkeen mies on tehnyt kitaroita muistaakseni Mean Gene Guitars - nimellä ja nykyään Finely Tuned Instrument Company/B3 Gene Baker - nimellä.
 
Ite en ole koskaan soittanut Bakerin kitaroilla. Mies on pääosin kuuluisa muusta kun Stratocastereista. Ja muutenkin historia on aika värikäs. Eli ite en paljon panisi GB-lisää pelkälle kaulalle ... toisaalta käytetystä Bakerin RF-mallista joutuu maksamaan lähemmäs 4000 taalaa.
"Oh you are right, the JOE headstock completely SUCKS, but JOE doesn't give a crap. Either you give crap, or you don't." - JOE (eli James Tyler)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)