Tällaisen GFS:n mikin vaihdoin J&D-teleen tukkoisen kaulamikin tilalle:
http://store.guitarfetish.com/me90tralp90p.html (neck-versio)
Hintaa mikille tuli n. 35 dollaria (25e) + jotain muuta pientä tilpehööriä. Valitsin lähetystavaksi 'ground', jolloin postimaksuja ei tullut! Lähetys tuli noin viikossa, joten tuskimpa tuo Siperian kautta on kuitenkaan tullut. En tiedä onnistuuko tuo lähetystapa yleensä vai oliko tuossa jokin virhe?
Guitar Fetishin sivulla on todella huonosti tietoa toimituskuluista, mutta muistaakseni tarkka summa selviää ennen lopullista tilauksen vahvistamista. Aika nopeasti tuon pystyy tarkistamaan, ilman että on pakko vielä tilata. Omasta tilauksesta on aikaa muutama kuukausi, joten en muista enää eri vaihtoehtojen hintoja, varsinkin kun tuli tuolla ilmaisella vaihtoehdolla.
Ennestään mulla ei ole P-90 -mikeistä kokemusta, mutta tuohon kitaraan ja omiin soundimieltymyksiin ko. mikki sopii erittäin hyvin. Soundi ei ole liian paksu tai tumma teleen, vaan mukavan pureva ja dynaaminen. Hieman kuulautta kaipaisi puhtaisiin, mutta huomattavasti sitä on kuitenkin enemmän kuin alkuperäisessä mikissä. Saattaa olla ettei tuosta kitarasta juuri tuon enempää saa irti millään mikillä. Omasta mielestä hyvä investointi kotisoittoon ja satunnaiseen porukassa räimimiseen ('tele' 109e + p90 25e + parilla kympillä satulaa, tallapaloja ja plektrasuojaa).
Mielessä on tilata jatkossa ehkä hieman tehokkaampi (l. kaulamikin kanssa tasapainossa oleva) tallamikki tuohon kitaraan ja ehkä ES-335 -kopioon GFS:n humpparit (malli vielä mietinnässä). Tosin kun hommasin apina-pedaalin, niin tuntuu että nykyisilläkin humppareilla pärjää - Bad Monkey antoi mukavasti uusia ulottuvuuksia hieman mattaiseen soundiin. Täysin puhtaiden parantamiseen voisi sitten olla apua astetta luonteekkaammmista mikeistä.
Jotkut ovat valittaneet huonosta jälleenmyyntiarvosta, mutta laatuunsa nähden (yhden kokemuksen perusteella;) nuo ovat sen verran hyviä pelejä, että kokeillessa ei montaa kymppiä häviä.