Aihe: Audiointerfisut
1
Juunsku
14.12.2005 16:26:46
 
 
Oon katsellut jonku aikaa näitä ja nyt ois aika ratkaista minkä ottaa.
Tässä ois näitä mitä oon silmäillyt, lähinnä hinnan ja ulkoisen olemuksen perusteella..
Niin kitaran nauhoitus tarkoituksiin läppärille ois tulossa.. Mikrophone liitäntäkään ei haittaa jos sattuu tuleen..
 
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-187553.html
: hinnan puolesta mielenkiitoinen :) merkki epäilyttää..
 
http://www.thomann.de/thoiw3_m-audi … e_audiointerface_prodinfo.html#fpix
: tästä en ottanut selvää, mut ei taida olla kitara käyttöön?
 
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-184360.html
: en tiedä minkälainen lantency tulee usb liitoksella.. oon kokeillu MOTU:lla jossa oli firewire, tuli siedettävän nopeasti..
 
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-176506.html#fpix
: tämä yksilö on mielenkiintoisin..
 
Niin kommenttejaehdotuksia kun en tosiaan tiedä näistä oikein paljoa..
Huumori on yksi elämän elin ehdoista.
Aki
15.12.2005 22:28:47
 
 
Sinuna ostaisin TonePort UX1:sen. Hinta jotain 130€, hyvät soundit kaupanpäällisiksi.
Ostakaa mun Ibanez Roadstar II RG200 '86!!
J-PPP
15.12.2005 23:55:56
Jepjep. Noista laitteista molemmat M-Audion on käyttöösi varmasti ihan päteviä, mutta tosiaan kannattaa harkita myös noita Line 6:n uudehkoja purkkeja (UX1 & UX2). Kahteen ylimpään ei voi kitaraa kytkeä suoraan, vaan tarvitset jonkun etuasteen.
 
http://www.thomann.de/thoiw3_artikel-185168.html
 
http://www.thomann.de/thoiw3_line6_toneport_ux2_prodinfo.html
Juunsku
17.12.2005 20:31:20
 
 
vaikuttanee hyvältä.. eikä 130€ ole paha, mut se näytti vähän kököltä.. toisaalta ei sen mikään ihmeellinen tarvi olla.. Siinä taitaa tulla joku on ohjelma mukana missä on jotain efektejä?
Huumori on yksi elämän elin ehdoista.
-septimisti-
17.12.2005 21:26:55 (muokattu 17.12.2005 21:34:14)
vaikuttanee hyvältä.. eikä 130€ ole paha, mut se näytti vähän kököltä.. toisaalta ei sen mikään ihmeellinen tarvi olla.. Siinä taitaa tulla joku on ohjelma mukana missä on jotain efektejä?
 
Kököltähän tuo näyttää, mutta onneksi on olemassa näyttävämpikin versio pöydänkulmalle tuosta samasta laitteesta: http://www.thomann.de/thoiw3_line6_toneport_ux2_prodinfo.html
 
Erona lähinnä pari lisäliitäntää, phantomit mikille sekä nuo VU-mittarit. Niin ja hinta tietty.
 
Tuo on idealtaan siis olla paitsi audiointerface, myös tuoda POD:n soundit tietokoneelle. Käytännössä siis ohjelman mukana tulee erillinen ohjelmisto, jolla pääsee kääntelemään vahvistinmallinnosten ja efektien nuppeja hiiren kanssa ruudulta. Tuossa on jonkinlainen speciaalisysteemi, että latenssin pitäisi olla käytännössä täysin olematon. Jonkinlainen "ASIO on steroids" systeemi. Kaikenlisäksi ensimmäisten rapottien mukaan koko hökötys toimii kuin ajatus. Mallinnus tapahtuu siis kuitenkin softalla ja koneen prosessorilla.
 
Tuolla on aika kattava arvostelu jonkun heebon rustaamana tuosta laitteesta. Kannattaa lukea jos engelsmannien kieli taittuu edes jotenkuten:
http://www.harmony-central.com/Effects/Data/Line_6/UX1_TonePort-1.html
 
EDIT: tuo pitkä arvostelu vaikuttaa uudemman lukukerran jälkeen ihan puhtaalta mainokselta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)