Aihe: ENGL Powerball 1 probleemi?
1
Lihaaja
28.11.2022 02:37:56
Hei vuan.
 
Tuli tuossa pitkän haaveilun jälkeen ostettua ENGL käytettynä ja törmäsin mielenkiintoiseen ongelmaan.. lo- ja hi-gain kanavilla on aivan jäätävästi bassoa, vaikka itse bass- ja depth punch- potikka on väännetty nollaan. Eikä mitään bottom boost (olikohan se edes sen niminen) nappuloitakaan ole luonnollisesti paineltu.
Alataajuudet menee aivan möhjöksi ja puskee niin, että hirvittää kestääkö kaiuttimet.
Testattu 3:lla kaapilla (Mesa, Orange ja Peavey).
 
Clean ja crunch puolella se on hallinnassa ilman vastaavaa ongelmaa.
Voisiko kyseessä olla etuasteputken vika?
TheHaawiz
28.11.2022 08:19:57
Löysin nopeasti jonkun powerballin sceman, missä näkyi olevan kolme relettä, mitkä ohjaavat kytkimiä bassopään leikkaamiseksi. Todennäköisesti joku noista on jumissa tai sökö. Varmaan parasta viedä huoltoon, jollei ole osaamista itsellä.
Lihaaja
28.11.2022 12:14:54
Kiitos vastauksesta.
 
Kehoituksesta konsultoin ammattilaista emaililla tällä hetkellä. Kertoi, että voi olla releissä tai katodipuolen konkissa häikkä.
TheHaawiz
28.11.2022 18:57:12
Hyvä juttu että huolto löytyy. Juu, konkat jos vuotavat, releet / kytkimet voivat olla ihmeissään...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)