Tervehdys,
Onko kellään kokemuksia Tremol-No -tuotteesta? Oletko asentanut sellaisen kitaraasi? Oletko optimistinen/skeptinen sen toiminnasta? Oletko käyttänyt sitä pidemmän aikaa ja millä menestyksellä?
Tremol-No - lyhyt oppimäärä: (
http://tremol-no.com/faq.asp )
"Q- What is a Tremol-No ?
A- The Tremol-No is a patented device that is added to an electric guitar equipped with a tremolo/vibrato unit. It allows guitarists to turn their tremolo unit "on" (so they can raise or lower the pitch of the note with the tremolo unit) or "off" (where the tremolo unit doesn't move at all; no lowering or raising of the note pitch via the tremolo system)."
Asensin Tremol-No:n Vigier Expert kitaraani, jossa on Fender -tyyppinen tremolo. Tavoitteeni oli saada kitaran tremolo toimimaan joko kelluvana tai halutessani lukittuna, jolloin esim. country-venytykset saisi paremmin vireeseen.
Asennus sujui kohtalaisen kivuttomasti loistavan asennusvideon ohjeistuksella joka löytyy Youtube:sta (linkki kirjoituksen alla). Yhteensopivuus oli loistava eikä asennus vaatinut kovin kummoisia kädentaitoja. Vaativimpia osuuksia oli maajohdon pujottaminen sille tarkoitetun ruuvin ympärille ja Tremol-No:n "suoristaminen". (Kun tutustut hiukan laitteen fysiikkaan, tiedät mitä tarkoitan.)
Tremol-No vaikutti myös hiukan odotettua enemmän tallan jyrkkyyteen, vaatien pientä säätämistä ja jousien kiristelyä. Muuten kaikki oli päivän selvää ja laite vaikuttaisi toimivan yllättävän hyvin. Tallan lukitsemisruuvit vaikuttavat luotettavilta ja pitävät tallan jykevästi paikallaan.
Pienenä miinuksena täytyy mainita että hitusen sustainia tuntuu kadonneen kitarasta Tremol-No:n asennuksen jälkeen, joka johtunee siitä että aikaisemmin kitarassa oli 5 jousta ja talla tiukasti kiinni rungossa. Nyt taas talla kelluu siten että kammella voi nostaa sävelkorkeutta noin 1 ja puoli sävelaskelta, eli tallan kulma on melko jyrkkä stratotyyppiseen kitaraan.
Ohessa on vielä linkkejä liittyen tuotteeseen.
Ja eikun keskustelemaan!
-Heikki
Linkkejä:
Kotisivu:
http://tremol-no.com/ Esittely- ja asennusvideoita:
http://www.youtube.com/user/TremolNo Saatavuus tietoa:
http://www.thomann.de/fi/search_dir … c2&sw=tremol+no&x=0&y=0"Eihän täällä olla lusimassa vaan pitämässä hauskaa ja saamassa aikaan kunnon jälkeä." - Robbie Robertson