Aihe: Apuja kitara soundin kanssa!!
1
MAAATIAS
20.09.2023 20:15:48
Hei, tarvitsisin hieman apua, olen juuri aloittanut opettelemaan sähkökitaralla soittamista. Mistä saisin saman kitara äänen, vai täytyykö ostaa kalliita kitara pedaaleja, jotta saa sen kitara äänen?
 
kun haluaisin soittaa Bohemian Rhapsody kitara soolon ja muita suosikki kappaleita.
Makelele
20.09.2023 20:53:23
Helpottaisi jos tietäisi millaiset soittokamat sinulla tällä hetkellä on.
MAAATIAS
21.09.2023 12:58:59
Makelele: Helpottaisi jos tietäisi millaiset soittokamat sinulla tällä hetkellä on.
 
Kitara Brian May Special ja kitara combona toimii Harley Benton HB-20R.
Antti1
21.09.2023 13:06:46
Paremmalla vahvistimella pääsisit paljon paremmin oikeaan osoitteeseen. Vahvistin voi toki olla joku kuulokkeisiinkin ääntä syöttävä laite, ei välttämättä tuollainen kaiuttimella varustettu vehje. Käyttötarve ratkaisee.
 
Soundin vaihtamisessa on tosin sellainen pointti, että usein siihen tarvitaan jotain jalkoihin, joista niitä voi polkea päälle ja pois. Siihen on loputon määrä ratkaisuja, mutta periaatteessa erilliset efektipolkimet, joku multiefekti ja kaiken sisältävät (ne vahvarimallinnoksetkin) mallintavat polkimet.
 
Taitava soittaja osaa hyvän vahvistimen kanssa loihtia erilaisia särösoundeja ja puhtaitakin pelkän kitaran säätimien kanssa. Tolla Harley Bentonilla on melko turhaa koittaa, se on markkinoiden kehnoimmasta päästä mun mielestä. Toisaalta taitavakaan soittaja ei taio kitarastaan vaikka chorusta ja delayta. Tietyt soundit vaativat tiettyjä efektejä. Nykyään niitä saa onneksi halvalla, vaikka Harley Bentonin tms. pienet halpispurkit kelpaavat oikein hyvin.
LaMotta
21.09.2023 14:13:06 (muokattu 21.09.2023 14:18:04)
 
 
Olikohan hällä käytössä esim etu- ja keskimikit sarjassa yhtä alkaa? Tällä saadaan tunnusomainen mutainen soundi ja rutkasti gainia lisää.
 
E: Ka tuossapa tuo ucco ite demoaa:
https://youtu.be/wkhmDEKeaBU
(Lausutaan elämään kyllästyneellä äänellä): "Jos ei kiinnosta niin ei tiällä mikkää pakko oo olla. Työ tiijättä missä on ovet."
Pinewood
21.09.2023 14:15:17 (muokattu 21.09.2023 14:23:50)
Olisiko tästä apua?
 
https://youtu.be/kgpdGihqOO8
 
Ja tästä sitten isommalla rahalla tai muuten vain...
 
https://youtu.be/jJ_OamX-PA8
 
Yksi vaihtoehto voisi olla tämäkin. Siihen sitten netistä sopiva soundi...
 
https://www.dlxmusic.fi/tuotteet/ki … kitaralle/ik-multimedia-tonex-pedal
McLeach
21.09.2023 20:40:57 (muokattu 21.09.2023 20:46:01)
Efektejä on laidasta laitaan ja niitä voi joko käyttää tai sitten ei. Aika pitkälti kaiken populäärimusan voi kuitenkin soittaa uskottavasti ihan vain hyvällä cleanilla ja hyvällä säröllä. Niihinpä siis aloittelijana keskittyisin ja siirtyisin laajempaan efektihelvettiin esim parin vuoden päästä. Osta vaikka Boss Katana -combo torilta. Sillä saa helposti "valmiin" kuuloisia soundeja, jotka miellyttää korvaa.
 
Itsellä isoin herääminen aloittelijana oli nimenomaan kun pääsin kokeilemaan kaverin huomattavasti parempaa vahvistinta. Yhtäkkiä särössä olikin voimaa ja paksuutta eikä vain ohkasta piereskelyä.
 
Ps. Soittotaitokin ihan snadisti sitten vaikuttaa ulos tulevaan mökään.
mpekkanen
23.09.2023 21:04:39
Jokaisella kitaristilla on se soundi näpeissä. Kun on jonkinlaiset soittokamat hommattu, niin se tunnistettava tyyli on enemmän soittajasta kiinni kuin yksittäisestä soittovehkeestä. Eli hieman masentavakin vastaus on se, että samanlaista tonea tai soundia ei saa kuin jollain toisella. Toki erilaisista kitaroista, vahvareista, efekteistä lähtee erilaisia ääniä, mutta ei ne soittokamat pelkästään tee sitä soundia.
Hanki joku ok kitara ja vahvistin ensin ja mieti sitten mitä tarvitsee seuraavaksi. Treenaaminen on se tärkein juttu eli lisää vain soittoa...
chinaski79
23.09.2023 23:21:42
MAAATIAS: Hei, tarvitsisin hieman apua, olen juuri aloittanut opettelemaan sähkökitaralla soittamista. Mistä saisin saman kitara äänen, vai täytyykö ostaa kalliita kitara pedaaleja, jotta saa sen kitara äänen?
 
kun haluaisin soittaa Bohemian Rhapsody kitara soolon ja muita suosikki kappaleita.

 
Voxillahan on pienehkö B. May hybridinuppi. Ei edes pahan hintainen tonnin kitaran kaveriksi. Toki vaatii myös kaijuttimen.
Some people never go crazy. What truly horrible lives they must lead. Charles Bukowski
LesPaul70
24.09.2023 15:03:44
mpekkanen: Jokaisella kitaristilla on se soundi näpeissä.
...
 
Treenaaminen on se tärkein juttu eli lisää vain soittoa...

 
Tämä.
 
Jos minä suosittelisin jotain ketjun aloittajalle niin:
 
1) Tuon HB-vahvarin voisi vaihtaa johonkin pieneen putkikomboon josta löytyy säröt ja cleanit.
 
2) Lopuilla rahoilla kitaratunteja osaavalta opettajalta.
 
Kun soittaa hyvin, se myös soundaa hyvältä.
Laudoista takki päälle vaan, sitten sä kelpaat manalaan.
lapio
25.09.2023 14:35:17
 
 
No kotiharrasteluun riittää joku mallintava vahvistin, kuten vaikka tuo boss katana. Isommassa koossa pieniin bändiharrasteluihinkin sitten. Löytyy kaikki mahdolliset soundit mitä alussa voi tarvita.
 
Mutta, kun vähän perehtyy mitä niiden mallinnusten taustalla on, niin voi sitten lähteä investoimaan oman makunsa mukaisia ammattimaisempia kamppeita jos intoa riittää.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)