Aihe: Vouvaava ääni straton 6-kielen 12-nauhalla
1
exipo
15.03.2024 14:38:54
Moi,
 
Onkohan kellään selitystä ihmeelliselle vouvaavalle äänelle straton 6-kielellä. Kuuluu selkeimmin 12-nauhalla elikkä E-äänellä, vähäisemmin muilta nauhoilta. Ikäänkuin viritettäessä kun kaksi kieltä on melko lähellä samaa virettä. Sama ääni 5-kielen 7-nauhalla soi normaalimmin, ehkä heikkoa huojuntaa. Sama kuuluu kaikilla mikeillä.
Kun 5-kielen pudottaa alas E-vireeseen niin sekin huojuu 12-nauhalta samalla tavalla. Korkeammilla äänillä sitä ei kuulu tai kuule.
Kyseisessä laitteessa on varmaan joku 70-luvun Fenderin kaula, bodystä ei ole tietoa. Kitara ei ole minun, on vaan säilytyksessä/lainassa.
Resonoiko koko kitara jotenkin? Yksi tuttu epäili, että body ei sovi yhteen kaulan kanssa.
gemisti
15.03.2024 14:41:05
Alkuun varmaan intonaation tsekkaus olisi hyvä, onko vaan säädöt pielessä? 12-nauhalta se varmaan selkeiten kuuluu jos on.
she sounds like a bag of cats Purple Reckoning
fox
15.03.2024 14:47:20
 
 
gemisti: Alkuun varmaan intonaation tsekkaus olisi hyvä, onko vaan säädöt pielessä? 12-nauhalta se varmaan selkeiten kuuluu jos on.
 
Vois myös kokeilla laskea mikkejä hieman..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Arkka
15.03.2024 15:21:54
 
 
fox: Vois myös kokeilla laskea mikkejä hieman..
 
Tämä.
 
Kuulostaako siis tältä? (ks. vaikka kohdasta 2:35 ->)
Stratitis - watch how pickups can make your guitar sound much weird
https://youtu.be/CBdRL490W48?si=hOCE2L9QKKgkOu0l&t=155
exipo
15.03.2024 16:22:48
Kiitoksia!
Sehän tuli ruuvimeisselillä kuntoon. Olen kyllä kuullut, että mikit saattaa vaikuttaa kieliin, kielten liikkeeseen mutta eipä semmonen tossa tullut mieleen. Ääni ei ollut ihan noin räikeä kuin tossa videolla, semmosta nättiä huojunta vaan. Näkyi muuten puhelimen viritysmittarissakin selkeästi, ei siis ollut voimakkuudenvaihtelua. Mikkejä reilusti alas niin huojunta lakkasi! Taas opin uutta
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)