Aihe: Marshall kaapin johdotus.
1
HS
11.03.2003 10:47:38
Terve
 
Sähköexpertit aaapuva! :) Käytössä on Marshallin 100w JMP nuppi ja nyt pitäisi liittää siihen vielä kaappi. Elementit ovat Celestionin G12M ( 4kpl a´25w ) ja jokaisen ämyrin oma impedanssi 16 ohm.
Mitenkäs tuo kaappi kannattaisi kytkeä? Vahvistimestahan voi valita 4 -tai 8 ohm joten kaapin voi kytkeä 16
ohmiseksi, vaan entäpä 4 ohmiseksi? Alkaako mennä tehonkeston suhteen vaarallisen puolelle, kun ämyrit ovat ainoastaan tuon 25w kipale? Mitenkäs tässä nyt pitäisi edetä?
kivi
11.03.2003 10:53:42
vaan entäpä 4 ohmiseksi? Alkaako mennä tehonkeston suhteen vaarallisen puolelle, kun ämyrit ovat ainoastaan tuon 25w kipale? Mitenkäs tässä nyt pitäisi edetä?
 
Ei tuossa mun mielestäni oo ongelmaa, ei se tehonkesto siitä mihinkään muutu.
 
Ajetaanhan bassokamojakin kahdella ohmilla (!)...
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
Kossu
11.03.2003 11:31:46 (muokattu 11.03.2003 11:39:03)
Nimellisimpedanssi laskeminen on helppoa kun kaksi tai useampia kaiuttimia kytketään sarjaan eli e- / johdin kytketään toisen + /johtimeen impedanssi kasvaa eli esimerkiksi 4 + 4 = 8.
 
Kun kaiuttimet kytketään rinnan (eli elementiellä on samaan pisteeseen kytketty -i/ johdin ja +/johdin impedanssi laskee.
 
Kaiuttimissa on usein yhdistetty rinnan ja sarjaan kytkentöjä tyyliin kaksi elementtiä sarjaa ja parit rinnan.
 
Neljän ohmin kaiutinta ei kannata tehdä koska vahvistimien kaiutin lähdöt ovat rinnan ja jos käytä kahta 4 ohmin kaiutinta sovitus olisi enään vain 2 ohmia, joka on useille vahvistimille liian vähän
kuten Kivi sanoi bassovahvistimet ovat usein 2 ohmisia, mutta silti, on parempi pysyä 4 ohmin yläpuolella. Vaarassa on itseasiasiassa ole ei niinkään elementit vaan vahvistimen päätemuuntaja, hieman vahvistimen virransyöttökyvystä riippuen - oletan kuitenkin ettei kyseessä ei ole Ampex -tyyppinen hitsausmuuntajaksi sopiva vahvistin.
 
Muuten joku Tubeman voisi tehdä impedanssi FAQ:n
ChuckJimiJeffThundersJohnyBoHooker
HS
11.03.2003 19:27:13
Terve
 
Lähinnä siis olen huolestunut tuosta kaiuttim(i)en
( siis 4 *12 / a´25W / a´16ohm. ) kokonaistehonkestosta, joka on riippuvainen myös tuosta kytkentätavasta (siis jos olen oikein asian ymmärtänyt). Eli sarjaan kytkentää ei kannata harkita, koska kaapin impedanssiksi tulisi huikeat 64 ohmia ja tehonkestoksi vain 25W (?). Rinnakkain kytkettäessä kaapista tulisi 4 ohminen ja tehonkestoksi 100W. Sitten kaksi elementtiä sarjaan ja parit rinnan kytkennässä tulisi kaapista 16 ohminen ja tehonkestoksi 50W. Vai?
Käytäntö lienee tässäkin vähän eri kuin teoria, eli voiko tuota 100W:n Marsua nyt huoletta ajaa tuohon sarjan/rinnan –johdotettuun kaappiin, jos sen tehonkesto on vain tuo 50W? Täysillähän tuota Marsua ei tietenkään voi luukuttaa. ¼ taitaa olla lähempänä totuutta. Vai olisiko 4 ohmin kytkentä parempi.
Mitenkäs tuo kaapin / vahvistimen ohmien suhde vaikuttaa soundiin?
HS
13.03.2003 09:35:03
Terve
 
Niin, mitenkäs tuon kanssa on? Joku...
Fortune
13.03.2003 10:11:51
Eikös tuo tehonkesto mene vain niin, että jos on samantehoisia kaiuttimia, niin yhteenlaskettu tehonkesto on niiden summa, mutta jos eritehoisia sekaisin, niin lasketaan summa pienimmän tehonkeston mukaan, ts. jos on 25w ja 60w kaiuttimet, niin kokonaistehonkesto on 2x25w=50w ja jos on kaksi 50w kaiutinta, niin kokonaistehonkesto on 2x50w=100w.
 
Katso itse, ymmärsinkö oikein:
 
http://www.celestion.com/pro/wiring.htm#PowerRating
Kossu
13.03.2003 11:14:53
Tehonkesto on 16 ohmisessakin kytkennässä ihan OK eli tässä tapauksessa 100 W.
 
Olipas muuten hyvät ja selkeät ohjeet tuolla Celestionin sivulla.
ChuckJimiJeffThundersJohnyBoHooker
Fortune
13.03.2003 11:16:40
Olipas muuten hyvät ja selkeät ohjeet tuolla Celestionin sivulla.
 
Todellakin, kuin tehty kitaristeja silmälläpitäen ;)
Skunk
13.03.2003 17:38:27
 
 
Asiassa kannattaa huomioida vahvistimen ulostuloteho.
Eli jos nuppi lupaa 100w jatkuvaa tehoa 8 ohmin kuormalla, niin 16:sta ohmin kuormalla vahvistimen ulostulo teho on huomattavasti pienempi. Eli jos kytket kaapin esim. näin: kaiutin parit ensin sarjaan ja nämä kaksi kaiutin sarjaa rinnan saat 16 ohmia, mikä on luultavasti kannattavin kytkentä vaihtoehto tässä tapauksessa. Kajarien pitäisi kestää näin helposti ja olla myös helppo kuorma vahvistimelle.
"Failure lurks where courage doesn't dare to show" -Manifesto Jukebox
HS
29.03.2003 12:56:30
Terve
 
Kytkin tuon kaappini nyt 16 ohmiseksi. Pitäisi olla helppo kuorma vahvistimellekin. Tämän ( http://www.usspeaker.com/speaker%20wiring-1.htm ) mukaan kaappi on tehonkestoltaan nyt 50 wattinen. Toivottavasti kestää tuon 100w:n Marsun. Uskoisin ainakin. Vaan saapas nähdä; toivottavasti ei Vahvistimen Henki leijaile ulos :)
Paremman termin puutteessa minut on leimattu seksisymboliksi. Se on imartelevaa ja niin pitäisi käydä jokaiselle kaljulle ylipainoiselle kaverille. - Dennis Franz
askomiko
29.03.2003 16:39:46 (muokattu 29.03.2003 16:39:54)
Asiassa kannattaa huomioida vahvistimen ulostuloteho.
Eli jos nuppi lupaa 100w jatkuvaa tehoa 8 ohmin kuormalla, niin 16:sta ohmin kuormalla vahvistimen ulostulo teho on huomattavasti pienempi.

 
Pätee PA-laitteissa, mutta kitarakamoissa ulos saa enemminkin saman verran aina. Päätemuuntajalta tulevat eri-ohmiset ulostulot on tehty sitä varten. Ulostuloa rajoittava tekijä putkiämyreissä on eri kuin PA-koneissa. Kun vain muistaisi miten päin.. Putket ja päätemuuntaja ja silleen. Nonii, päivän informatiivisin posti, hoho.
"Paskasta ei saa konvehtia" - Leila P. Makkonen
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)