Aihe: Korkeataajuista soundia tallasta
1
murgh
29.04.2016 12:01:30
Kitara on Schecter Blackjack ATX-C1 ja soittaessa huomaan, että tallan läheltä kuuluu tuommosta korkeataajuista metallimaista soundia. Äänen kuulee myös puhtaasti soittaessa, mutta säröjen kanssa tulee voimakkaammin esiin. Onko ongelma tyypillistä Tune-o-matic tallojen kanssa? Onko tuohon parempaa ratkaisua kuin laittaa joku sukka tallan väliin?
Juzpe
29.04.2016 12:05:39 (muokattu 29.04.2016 12:06:22)
 
 
murgh: Kitara on Schecter Blackjack ATX-C1 ja soittaessa huomaan, että tallan läheltä kuuluu tuommosta korkeataajuista metallimaista soundia. Äänen kuulee myös puhtaasti soittaessa, mutta säröjen kanssa tulee voimakkaammin esiin. Onko ongelma tyypillistä Tune-o-matic tallojen kanssa? Onko tuohon parempaa ratkaisua kuin laittaa joku sukka tallan väliin?
 
- Tallapalojen ja tallan kiinnityksen tarkastus, jos klappia uus talla.
- Halvempi ratkaisu, mikä voi auttaa: uudet tallapalat
- Vielä halvempi ratkaisu mikä voi auttaa: tennissukka (valkoinen, 2 raitaa, punainen ja musta) kielten ja kitaran kannen väliin tallan taakse
- Tsekkaa myös resonanssit ja kiinnitykset mikkikehyksistä, virikoneistoista, potikoiden hatuista ja rungoista, sekä muista hardware-osista.
 
On ihan testattu juttu, että nimenomaan punamustaraitaisessa valkoisessa tennissukassa on paras tone.
Töissä "Tuu ihmeessä munanmittauskilpailuihin illalla. Kaks sarjaa, pisin ja lyhin." - Pulkkinen
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)