Aihe: Laney 30w Combo
1
fireball
25.09.2003 23:18:11
Onko kellään kokemuksia Laneyn 30 w comboista. Kiikarissa olis yks uusi, en muista tarkkaa mallimerkintää, mutta uusia malleja on. Millaiset soundit irtoaa..?? Tehot mahtaa riittää kotisoittoon..?
jomppa82
25.09.2003 23:23:03
Onko kellään kokemuksia Laneyn 30 w comboista. Kiikarissa olis yks uusi, en muista tarkkaa mallimerkintää, mutta uusia malleja on. Millaiset soundit irtoaa..?? Tehot mahtaa riittää kotisoittoon..?
 
Olikohan putkekas vaiko transu?
Terveellä nuorellamiehellä on aina nuha.
Lilli
26.09.2003 07:34:19
Onko kellään kokemuksia Laneyn 30 w comboista.
Kiikarissa olis yks uusi, en muista tarkkaa mallimerkintää, mutta uusia malleja on. Millaiset soundit irtoaa..??

- Laneyn, ainakin VC30:n, soundit on kovin hyvät. Sellanen VOX AC30:n ja Marshallin välimailta
Tehot mahtaa riittää kotisoittoon..?
- Tehot EIVÄT ole sopivat kotisoittoon, eivätkä esimerkiksi ravintolaan, ainoastaan isommille estradeille lisäkaappien kanssa. Kotona ja pienillä lavoilla tarvitset keinokuorman, jotta voit säätää volan tarpeeksi suureksi saadaksesi ilmoille kunnollisen lämpimän putkidriven. -Keinokuormia kannattaa kysyä Mikko 'Yera' Kankaanpäältä...?
- Painukaa v***uun lauloi Preeriasusi ja poistui itse paikalta.
fireball
26.09.2003 13:13:16
Tarkoitin nimenomaan putkikonetta. Onko tosiaan niin, että lähtee niin kovat mökät jottei kotona (ilman häätöä) saa kunnon soundeja?...Kun just ´kuvittelin että kun ottaa 30 wattisen 50/100wattisen sijaan, niin kestäs hieman "avata" hanaa...keinokuroman olen kuullut syövän putkia kuin rotta?...Liekö tosi?
Sammakko
26.09.2003 13:44:46
 
 
keinokuroman olen kuullut syövän putkia kuin rotta?...Liekö tosi?
 
Ei välttämättä custom soundsilla näin mainostettavan semmosia kuormia jotka ei kuluta yhtään.
Rhea synnytti 17. tammikuuta 1942 pojan, jonka Knut Victor Boxström kastoi kastelusikalla ja omalla spermallaan 4.4.1942. Perheen poika sai nimen Ior.
Mika K
26.09.2003 13:52:56 (muokattu 26.09.2003 13:53:12)
Onko tosiaan niin, että lähtee niin kovat mökät jottei kotona (ilman häätöä) saa kunnon soundeja?
 
30 putkiwattia on paljon kotisoittoon. Mulla on Peavey Classic 20 kotikäytössä (nimestä huolimatta siinä on 15 putkiwattia) ja tehoa kyllä tuntuu löytyvän runsaasti.
Tähän tulee allekirjoitus
LaXu
26.09.2003 14:06:03
Tarkoitin nimenomaan putkikonetta. Onko tosiaan niin, että lähtee niin kovat mökät jottei kotona (ilman häätöä) saa kunnon soundeja?...Kun just ´kuvittelin että kun ottaa 30 wattisen 50/100wattisen sijaan, niin kestäs hieman "avata" hanaa...keinokuroman olen kuullut syövän putkia kuin rotta?...Liekö tosi?
 
30W:sesta putkimyllystä lähtee vain n. 14% vähemmän volaa (jos amptone.comin laskelmiin on uskomista), kuin 50W:sesta. 5W vahvistimestakin lähtee vielä puoliksi niin paljon mökää, kuin 50W myllystä. Vaan eihän sitä vahvistinta ole pakko täysillä ajaa.
 
Nykyajan keinokuormien ei pitäisi tehdä hallaa vahvistimelle, mutta totta kai putket kuluvat nopeammin jos koko ajan luukutat laitetta täysillä keinokuorman kanssa. Siltikin pääteputkien luulisi kestävän 6kk-1v.
 
Meikäläisellä on nyt 50W putki-Marshall kotikäytössä, eikä master volaa uskalla laittaa paljoa yli kolmosen. Tarkoituksena olisi hommata Smiczin putkiadapterit (http://www.smicz-amplification.com/tad.html) laitteeseen, jolloin teho tippuu parin watin luokkaan.
 
Tällä hetkellä käytän "köyhän miehen keinokuormana" käyttämäni 1x12 kaapin (tai oikeastaan combon) päälle laitettua mattoa, joka hieman hillitsee volaa ja syö ylimääräiset treblet pois. Kun heittää parisen mattoa lisää päälle voi volapotikkaa kääntää huoletta kaakkoon, mutta samalla on myös kaikki treble lähtenyt helvettiin, joten äänenlaadussa ei ole hurraamista.
 
Eli ei nyt tämän takia kannata luopua putkivahvistimen hommaamisesta, mutta kannattaa tosiaan hommata se keinokuorma vahvistimen kaveriksi jos aikoo saada siitä kaiken irti.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)