Aihe: Singlecoilin koloon sopivia humbukkereita?
1
Skebaholikko
09.10.2003 23:52:24
 
 
Elikkä olisin Ibanez RG570-kitaraani vaihtamassa keskimikkinä toimivan Ibanez S1-singlecoilin sen alkuperäiseen koloon mahtuvaan humbukkeriin. Ikävä kyllä miulla ei ole paljoa tietoa humbukkereista jotka on tehty singlen kokoluokkaan. Lähinnä oon ajatellut Dimarzion Tone Zone S - ja The Chopper - malleja, mutta varmastikin on olemassa paljon muitakin samankokoisia hyviä mikkejä. Kaulamikkinä kitarassa toimii Seymour Duncanin Duncan Distortion ja tallassa on Seymour Duncanin Dimebucker. Hevipelejä siis ovat. Keskelle tulevaksi mikiksi mielellään haluaisin sellaisen jossa Bassot ja Midit olisivat vahvimmat alueet, trebleä ja kovin tiukkaa soolosoundia ei hakemastani mikistä tarvitse löytyä. Enemmän rytmisoitteluun ja cleaneihin soveltuva mikki olisi paras. Kertokaapas kokemuksianne/tietojanne.
"Kun Mustanaamiolla on darra, koko viidakko pitää lärvinsä kiinni" (vanha viidakon sananparsi )
LaXu
10.10.2003 00:08:46
Kannattaako siihen nyt yleensä edes mitään humpparia pistää? Niitä kun on jo kaksin kappalein kitarassa. En tiedä, toimivatko nuo väliasennotkaan oikein jos keskellä on humbuckeri.
wilo
10.10.2003 09:26:26 (muokattu 10.10.2003 09:27:55)
Kyllä ne väliasennot toimii, toimiihan väliasento 2-mikkisissä kitaroissakin vaikka molemmat olisivat humbuckereita.
Olen ittekin harkinnut keskimikin vaihtamista humbuckeriksi, kytkeä sen voisi vaikkapa niin että väliasennoissa tulisi aina vierekkäisten humbuckereiden toinen kela rinnankytkettynä. On vain hieman epäselvää, saisiko väliasennotkin hum canceling -kytkentään vaikka rinnan kytkettyinä olisivatkin.
Sopiva tummempi saundi lähtee esim. Seymour Duncanin Hot Railsista, hieman kirkkaampi ja pienemmällä outputilla olisi Cool Rails. Li'l Screamin' Demon voisi olla myöskin hyvä vaihtoehto, en tosin tiedä miten se toimii keskimikkinä.
 
Niin joo, pari linkkiä:
http://www.seymourduncan.com/website/SDToneWizard/strat.htm
http://www.seymourduncan.com/website/tonechart.shtml#strat
p130
10.10.2003 09:29:11
 
 
RG570:ssa on _muistaakseni_ keskimikin kolo "pieni versio" eli käytännössä stratonmikin kuoren vaatiman tilan kokoinen (tarkasta itse!!! ;).
 
Jos mikin alaosa on isompi (vertaa täältä http://www.seymourduncan.com/websit … /stratsdescr.shtml#HotRailsforStrat esim. Hot Railsin ja Quarter-Pound Flat -kuvat) ei mikkiä saa suoraan sopimaan koloon. Tosin ei se ole määrättöman iso homma tuota alaosaa jyrsiä sopivaksi. Johtojen paikkaa joutuu muuttamaan hieman samalla. En kuitenkaan suosittele jos epäilyttää...
 
Duncanin Hot Rails kyllä olisi eräs vaihtoehto jos sopiva löytyy. Vanhemmat ovat nimittäin pienemmällä ja uudet isommalla versiolla.
Olen mieluummin yksin oikeassa kuin lauman kanssa väärässä. -Kari Suomalainen
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)