Aihe: akustinen 7 kielinen venäjältä ?
1
Lusene
12.09.2004 14:17:35
Terveppä terve. Löysin isovanhempani vintiltä ikivanhan 7-kielisen akustisen romun. Ajattelin jos sitä voisi kunnostaa, mutta kun minulla itselläni ei ole mitään tietoa miten 7-kielinen kitara toimii. Jos joku voisi hieman selvittää minulle asiaa niin pystyisin paremmin asiassani menemään eteenpäin.
 
Kitarassa on irtokaula joka on kiinni yhdellä mutterilla. Päättelin, että kielet pitävät kaulan paremmin paikoillaan. Onko kukaan koskaan nähnytkään tällaista kitaraa ? Jos tästä tulee keskustelunaihetta voin laittaa kuvan.
Kiitos.
Sitä se teettää.
Kapane
12.09.2004 14:56:11
 
 
Kitarassa on irtokaula joka on kiinni yhdellä mutterilla. Päättelin, että kielet pitävät kaulan paremmin paikoillaan.
 
No eivät pidä. Viä soitin korjaajalle. Jos kaula heiluu se pitää juntata kiinni paremmin. Laita ihmeessä kuvaa. 7 -kieliset akustiset ovat harvinaisuuksia (ei välttämättä hinnassa näy),
muta jos tuosta luovut ja joskus sitä kadut saat seuraavann teettää customina, sillä nykyään noita ei taideta sarjatuotannossa tehdä.
Lusene
13.09.2004 14:47:07
No täytyypä katsoa jos sen korjaajalle kiikuttaisin. En vain osaa soittaa 7-kielisellä, kun 6-kielinen on pitänyt hommata :S. Mutta laitanpas piakkoin jonkinmoisen kuvan.
Sitä se teettää.
Jäärä
13.09.2004 15:56:04 (muokattu 13.09.2004 16:08:20)
7 -kieliset akustiset ovat harvinaisuuksia (ei välttämättä hinnassa näy)
 
Ei kaine nyt niin harvinaisia ole? Itselläni ei ole yhtään, mutta kahdella kaverilla ainakin on. Nämä on näitä, mitä yleensä löydetään jonkun enon vintiltä. Matkamuistoja Neuvostoliitosta.
 
Edit: Ne on justiinsa näitä, joiden kaula on tosiaan kiinni sillä yhdellä pultilla, eikä millään ruuvilla. Mullakin oli semmoinen, vaan kuusikielinen. Sitä helvetinkonetta ei ainakaan kannattanut millekään korjaajalle viedä, sen soittokelpoisuus olisi ollut sitä ja tätä, vaikka se kaula olisikin ollut jollain muulla tavalla rakennettu; virittimet surkeita, nauhat jotain rautanaulatavaraa (vinossa vielä ja epämääräisin välein), action neljä senttiä, ei kaularautaa, kaikukoppa vaneria ym. ym. Ja sen kaulan kiinnityskohta oli sellainen, että se heilui kuin hullun k***i mielettömän perseessä vaikka sen pultin olisi kiristänyt kuinka kireälle tahansa ja tosiaan ne kielet "kiristivät" sen kaulan melkein "liikkumattomaksi".
 
Edit II: Tietysti toi sun löytämäsi kitara voi olla erillainen ja hyvälaatuisempi kitara kuin tuo mun kuvailema kuusikielinen.
Suomen Hiihtoliiton luvalla.
Billsner
13.09.2004 16:02:29
Ne on justiinsa näitä, joiden kaula on tosiaan kiinni sillä yhdellä pultilla, eikä millään ruuvilla. Mullakin oli semmoinen, vaan kuusikielinen. Sitä helvetinkonetta ei ainakaan kannattanut millekään korjaajalle viedä, sen soittokelpoisuus olisi ollut sitä ja tätä, vaikka se kaula olisikin ollut jollain muulla tavalla rakennettu; virittimet surkeita, nauhat jotain rautanaulatavaraa (vinossa vielä ja epämääräisin välein), action neljä senttiä, ei kaularautaa, kaikukoppa vaneria ym. ym.
 
Eli just niitä mitä huuto.net:issä näkee nimellä "erittäin harvinainen".
You cannot rest here. Either find an inn, or rest outside.
Jäärä
13.09.2004 16:09:26
Eli just niitä mitä huuto.net:issä näkee nimellä "erittäin harvinainen".
 
Hemmetti, olisi aikoinaan pitänytkin pistää se huuto.netiin myyntiin ja vahinko kiertämään.
Suomen Hiihtoliiton luvalla.
Billsner
13.09.2004 16:53:02
Hemmetti, olisi aikoinaan pitänytkin pistää se huuto.netiin myyntiin ja vahinko kiertämään.
 
Emmä niistä kuusikielisistä tiedä, mutta joskus oon noita seiskoja nähnyt huuto.net:issä myytävän harvinaisina.
You cannot rest here. Either find an inn, or rest outside.
Lusene
13.09.2004 20:41:30
joo se on just tommonen !! lol.. mä aattelinkin vähän että minkälaista jälkee siitä voi tulla... No nyt tiedän että se menee polttopuiks ja haen brand new akustisen musiikkikaupasta =)
Sitä se teettää.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)