Aihe: Ibanez S770
1
AnteroJokinen
05.02.2017 00:54:55
 
 
Metsästän alle 800€ skittaa. En mihinkään tiettyyn rooliin, vaan sellaista all around hyvää rokki/hevikitaraa.
 
Löysin etsiskelyjen jälkeen Ibanez S770PB:n (https://www.thomann.de/fi/ibanez_s770pb_cnf.htm) ja tulin siihen tulokseen, että se on tällä hetkellä varteenotettavin vaihtoehto. Ässät on kevyitä, olen aina tykännyt ibzuista ja ehkä tuo Edge Zero II Tremolokaan ei ihan hirveä ole? Aikaisemmin mulla on ollut vain Edge III, joka on ihan täyttä kuraa. Sitä halvinta ja surkeinta. Mutta nuo Zero II:t tuskin menee ihan epävireeseen pienessä käytössä?
 
Kysymys kuuluu: Mitä mieltä olette kitarasta (pros, cons..)? Mitä muita alle 800€ vaihtoehtoja suosittelisitte?
http://www.twitter.com/antero_jokinen
munkero
05.02.2017 10:22:55 (muokattu 05.02.2017 10:24:01)
Samaan rahaan saa pari Prestigeä torilta, eikä tarvi pohtia että onko talla hyvä vaiko ei...
 
E: Eikä sovi unohtaa Prestige-sarjaa edeltäneitä japseja, ovat joidenkin mielestä jopa parempia.
Marko Fobba Forss: Aleksi: saako sulta ottaa mallia niihin viiksiin? Yngwie Malmsteen: My whole life philosophy is that more is more.
ÄrGee
05.02.2017 11:21:38
munkero: Samaan rahaan saa pari Prestigeä torilta, eikä tarvi pohtia että onko talla hyvä vaiko ei...
 
E: Eikä sovi unohtaa Prestige-sarjaa edeltäneitä japseja, ovat joidenkin mielestä jopa parempia.

 
Tämä, ja sitten tuon kitaran cons:
 
- Indonesia
- huonot mikit
- Wizard III kaula joka on hieman halvan oloinen käteen, ja kaulaprofiili on vähän outo
Ibanez-pervo, kamarunkkari kitaristi.
TTV
05.02.2017 11:54:16 (muokattu 05.02.2017 18:35:00)
ÄrGee: Tämä, ja sitten tuon kitaran cons:
 
- Indonesia
- huonot mikit
- Wizard III kaula joka on hieman halvan oloinen käteen, ja kaulaprofiili on vähän outo

 
Itellä oli S670FM, joka edelsi tätä 770-mallia. Kaulaprofiili oli epämukava soittaa, jotenkin sellainen outo tulkinta D-profiilista. Mikit olivat todella tuhnut ja menivät vaihtoon heti. Valmistusmaasta lienee johtunut myös todella huono nauhapäiden viimeistely. Hyvää kitarassa oli talla, joskin senkin säätämisessä on syytä käyttää oikean kokoista kuusioavainta, muutoin ne ruuvinkannat korkkaa helposti. Positiivista on S-sarjalle tunnusomainen rungon muotoilu, joskin RGA on itelle mieluisampi.
 
800 euron budjetilla suosittelen katsoman Torilta käytettynä Prestige Ibanezeja tai sitten ESP Standard/E-II sarjalaisia, joihin joutuu vielä muutaman satkun säästämään lisää. Uutta hyvää ja pitkäikäistä kitaraa tuolla rahalla ei vaan valitettavasti saa :-/
 
Edit: korjasin typon: S670FM eikä 570, kuten väärin muistin
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Decadetroll
05.02.2017 15:20:53
Komppaan näitä käytetty prestige-huutelijoita. Tuolla 800 eurolla saa parhaimmillaan kaksi vanhempaa japsi-ibaa, mitkä taatusti voittavat nuo indonesian yms vehkeet. Hitto, 800 eurolla saa jo vaikka rg3120:n kun jaksaa kytätä vähän aikaa toria. Mutta tosiaan, joku s540 vaikka haltuun ja siinäpä onkin jo keppiä enemmän kuin rahan edestä.
I am therefore leaving immediately for Nepal, where I intend to live as a goat. Master of Teräskäsi 2016
Epävirtuoosi
05.02.2017 16:04:22
TTV: Itellä oli S570FM, joka edelsi tätä 770-mallia. Kaulaprofiili oli epämukava soittaa, jotenkin sellainen outo tulkinta D-profiilista. Mikit olivat todella tuhnut ja menivät vaihtoon heti. Valmistusmaasta lienee johtunut myös todella huono nauhapäiden viimeistely. Hyvää kitarassa oli talla, joskin senkin säätämisessä on syytä käyttää oikean kokoista kuusioavainta, muutoin ne ruuvinkannat korkkaa helposti. Positiivista on S-sarjalle tunnusomainen rungon muotoilu, joskin RGA on itelle mieluisampi.
 
800 euron budjetilla suosittelen katsoman Torilta käytettynä Prestige Ibanezeja tai sitten ESP Standard/E-II sarjalaisia, joihin joutuu vielä muutaman satkun säästämään lisää. Uutta hyvää ja pitkäikäistä kitaraa tuolla rahalla ei vaan valitettavasti saa :-/

 
Miksei 800e saa uutta hyvää ja pitkäaikaista kitaraa?
TTV
05.02.2017 16:48:28 (muokattu 05.02.2017 17:03:40)
Epävirtuoosi: Miksei 800e saa uutta hyvää ja pitkäaikaista kitaraa?
 
Siksei, että ne maksaa enemmän. Tuohon hintaan saa toki aasian ihmeitä Kiina-Indonesia-Vietnam -akselilla, mutta jos pitää olla kunnollinen vibratalla ja mielellään hyvä viimeistely, niin uutta, hyvää ja pitkäan kestävää kitaraa ei vaan tohon hintaan saa. Pari satkua lisää rahaa, niin uudetkin alkaa olla jo siedettäviä ja siihen samaan hintaan saa jo todella hyviä käytettyjä.
 
Edit:
Tässä muutama ehdokki (Prestige Ibanez) ketjun aloittajalle. Valitettavasti ovat kaikki RG-rungolla, S-sarjaa ei hirveän paljon liiku...
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1217898
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1219352
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1227102
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1219578
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1228644
 
...paitsi että löytyihän sieltä hyvä S-sarjalainenkin
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/1227632
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Darkness is calling
05.02.2017 17:14:20
 
 
TTV: Siksei, että ne maksaa enemmän.
 
Tuli jotenkin mieleen tämä:
 
https://www.youtube.com/watch?v=D_6iN8RYjQY
 
Sori offtopic. :D
En missään nimessä allekirjoita ylläolevaa tekstiä.
TTV
05.02.2017 17:19:54
JRantajoki: Tuli jotenkin mieleen tämä:
 
https://www.youtube.com/watch?v=D_6iN8RYjQY
 
Sori offtopic. :D

 
Heh, on tossa pieni totuuden siemenkin :-) Omaan Korvaan se ESP Horizon kuulosti paremmalta, joten hinnalla ei voi aina saundia perustella ...
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
AnteroJokinen
05.02.2017 17:32:37
 
 
Kiitoksia kommenteista. Tällä hetkellä käytössä siis on RG350DX ja kyllähän nuo RG:tkin vielä jonkin verran kiinnostaa.
 
Wizard II on tähän mennessä ollut ihan OK mun käteen. Sinänsä en tiedä paremmasta, koska nopeiden kokeilujen jälkeen liikkeissä en osaa sanoa onko joku erityisesti parempi. Miten tuo Wizard III on sitten "halvan tuntuinen"?. 2mm leveämpi se kai taitaa olla verrattuna kakkoseen. Tai oikeastaan, mikä niissä japsikitaroissa on niin paljon parempaa, kun niistä kerran aina puhutaan?
 
Tuo RG2550Z näyttää kyllä hemmetin houkuttelevalta.
http://www.twitter.com/antero_jokinen
Epävirtuoosi
05.02.2017 17:33:58
TTV: Siksei, että ne maksaa enemmän. Tuohon hintaan saa toki aasian ihmeitä Kiina-Indonesia-Vietnam -akselilla, mutta jos pitää olla kunnollinen vibratalla ja mielellään hyvä viimeistely, niin uutta, hyvää ja pitkäan kestävää kitaraa ei vaan tohon hintaan saa. Pari satkua lisää rahaa, niin uudetkin alkaa olla jo siedettäviä ja siihen samaan hintaan saa jo todella hyviä käytettyjä.
 
Joo. Satasen kantelekin muuttuu kansallisaarteeksi sun silmissä kun liimaa Made in Finland- tarran. Jos on valuuttaa millä mällätä niin sitten tietenkin parasta mitä saa, mutta uskallan väittää että 800e saa uutena muutakin kun joulutinatalla skeidaa.
TTV
05.02.2017 17:39:23
Epävirtuoosi: Joo. Satasen kantelekin muuttuu kansallisaarteeksi sun silmissä kun liimaa Made in Finland- tarran. Jos on valuuttaa millä mällätä niin sitten tietenkin parasta mitä saa, mutta uskallan väittää että 800e saa uutena muutakin kun joulutinatalla skeidaa.
 
Sen sijaan, että alat mulle aukomaan päätäsi tässä asiassa, niin esitä mielummin niitä 800e kitaroita, joista tässä on tarkoitus keskustella? Sen myönnän, että toisen hyvä voi olla toiselle vähemmän hyvä ja tietenkin rahalla saa paremmin kuin ilman rahaa.
 
Mulla nyt sattuu olemaan kokemusta uusista ja vanhoista kitaroista jonkin verran ja niiden oppirahojen perusteella koitan hiukan auttaa muitakin. Jos se sulle tuottaa ongelmaa, niin sitten ei kannata lueskellä näitä juttuja?
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Kefiiri
05.02.2017 17:42:51
Äläs ny riehu.
En ole musiikin asiantuntija.
TTV
05.02.2017 17:44:05
Kefiiri: Äläs ny riehu.
 
En suinkaan, asiallisesti puolustauduin epäasialliseen ja henkilöityvään kommenttiin :-)
"Keep the metal scene alive" - Charles Schuldiner (R.I.P.), "You Love Me" - Dave Mustaine (Long live the King)
Epävirtuoosi
05.02.2017 17:50:37
Nyt tais tulla känkkäränkkä kylään.
Sir Anthony
05.02.2017 18:02:20
 
 
Täältäkin komppia torilta Prestigeen.
 
Onko ketjun aloittajalla kokemusta S-sarjalaisista? Itsellä kävi niin, että S770FM kitaran kanssa en "bondannut" mitenkään erityisesti, mutta RG:t istuvat sylin erittäin hyvin. Eli se bodyn malli vaikuttaa fiilikseen kokolailla paljon, joten suosittelen kokeilemaan ennen päätöstä. Tällä hetkellä RG 2550Z käytössä.
"Tonni käteen ja finaaliin asti"
ÄrGee
05.02.2017 18:29:21
AnteroJokinen: Miten tuo Wizard III on sitten "halvan tuntuinen"?.
 
Outo kulmikas D-kaulaprofiili yhdistettynä huonohkoon nauhojen viimeistelyyn ja tasoitukseen sen nyt pääasiassa tekee. Kaulan pinnan viimeistely on sellainen mahdollisimman vähällä pintakäsittelyllä tehty ja halvan tuntuinen. Noita samoja kauloja ja mikrofoneja pistetään vähän päälle 300 euron Ibanezeihin, joten on kumma juttu ettei tuon hintaiseen kitaraan ole saatu mitään parempaa.
Ibanez-pervo, kamarunkkari kitaristi.
AnteroJokinen
05.02.2017 19:25:46
 
 
Sir Anthony: Täältäkin komppia torilta Prestigeen.
 
Onko ketjun aloittajalla kokemusta S-sarjalaisista? Itsellä kävi niin, että S770FM kitaran kanssa en "bondannut" mitenkään erityisesti, mutta RG:t istuvat sylin erittäin hyvin. Eli se bodyn malli vaikuttaa fiilikseen kokolailla paljon, joten suosittelen kokeilemaan ennen päätöstä. Tällä hetkellä RG 2550Z käytössä.

 
Joo, oon jonkin verran testaillut kaverin ässää ja soitellut kans vähän liikkeessä. Tuntuuhan se RG hevimmältä, mutta S taas mukavan kevyeltä. Molemmissa puolensa.
 
ÄrGee: Outo kulmikas D-kaulaprofiili yhdistettynä huonohkoon nauhojen viimeistelyyn ja tasoitukseen sen nyt pääasiassa tekee. Kaulan pinnan viimeistely on sellainen mahdollisimman vähällä pintakäsittelyllä tehty ja halvan tuntuinen. Noita samoja kauloja ja mikrofoneja pistetään vähän päälle 300 euron Ibanezeihin, joten on kumma juttu ettei tuon hintaiseen kitaraan ole saatu mitään parempaa.
 
Okei, kiitos. Tuossa mun alle 500€ RG:ssä on ollut Wizard kaulassa se kökköä, että ohuempi E-kieli on juttunut kolmannen nauhan alle monesti. Se tekee sitä itseasias aika useinkin. Mikä on outoa, koska oon kaks kertaa käyttänyt nauhoja huollossa.
http://www.twitter.com/antero_jokinen
Kefiiri
05.02.2017 19:48:14 (muokattu 05.02.2017 19:50:19)
AnteroJokinen: Tuossa mun alle 500€ RG:ssä on ollut Wizard kaulassa se kökköä, että ohuempi E-kieli on juttunut kolmannen nauhan alle monesti. Se tekee sitä itseasias aika useinkin. Mikä on outoa, koska oon kaks kertaa käyttänyt nauhoja huollossa.
 
Nämä juuttumiset varmaan tapahtuvat talvikaudella, kun puu on kuivimmillaan, ja huollot on tehty kesällä? Eihän tuo muuten ole mahdollista :/
 
Itse luulin että E juuttuu aina välillä nauhanpään alle keikalla, mutta se juuttuikin mikin kelaan, sitä ei vaan siinä soiton tohinassa ehtinyt tsekata, äkkiä vaan nyki sen irti.
En ole musiikin asiantuntija.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)