Aihe: Kevyesti; mallintava spedu + AC combo
1
Jouni Antero
04.02.2017 19:07:48 (muokattu 04.02.2017 19:12:45)
Taustaa..Ostin Bossin luupperin ja sitten ME_25 hässäkän vuosi sitten, mutta homma jäi pahan influenssan ja muiden kiireiden jalkoihin. Aktivoitiin taas ja soittelin pelkällä ME-25 pedaalilla sen oman luupperin kautta halpoihin parin huntin Edirolin aktiivimonitoreihin.
Aloin kaipaamaan kevyttä, mutta roudattavaa (mieluiten reppuun mahtuvaa) vahvennusta ja kaivoin muististani aikoinaan ajattelemani teorian, että PA:n jälkeen paras vaihtoehto vermeelle jossa on jo mallinnettu vahvistin ja ämyri paras vaihtoehto olisi mahdollisimman puhdas basso- tai akustisen combo.
No hain satasella Ibanezin Troubadour 15 combon ( 3 kg!) ja testaamaan.
Toimii. Hemmetin hyvin. No ei se kovin kovaa enää soita minun tuplaoktaaveri-subbassoja luupeissa ennen kuin rajat tulee vastaan, mutta kyllä sillä jonkun kahvilakeikan hoitaisi. Pelkän skittasaundin kanssa uhkaa jo häätö jos luukuttaa. Ei honota, mukavan tasapainoinen taajuusvaste. Muistakaa nyt vielä, että vehje siis maksaa satasen..
Nyt tietenkin alkanut kiinnostamaan nuo skidit mallintavat pedaalit, kuten Vox Stomplab I..Olisi aika kepponen setti, jossa oma monitori (tr15 josta phonesista mikseriin) ja ohjattava pedaali. Toki rajattu, mutta se keveys.
Ennen kuin putkipuristit lynkkaa, niin minulla on mm pari Suomessa käsin tehtyä putkistyrkkaria ( Creamsound ja Rikstone).
Mutta siis mukava ja edullinen tuttavuus tuo Iban pikkupurkki! Tsekatkaa :)
 
Jeesus tajusin vasta, että otsikko viittaa hieman harhaanjohtavasti...Voiko sen jotenkin muuttaa?
Rumpuja täytyy soittaa siten, että virveliin osutaan säännönmukaisesti!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)