Aihe: Pedal train jr soft case korjaus?
1
Reiska_
23.02.2017 12:33:56
No niin nyt meni vetoketju soft casesta jonka ostin käytettynä puoli vuotta sitten. Onko jollain ollut sama ongelma? Paikallinen suutari Sellossa sanoi että vetoketju ei ole standardi kokoa
hallu
23.02.2017 18:20:25
Reiska_: No niin nyt meni vetoketju soft casesta jonka ostin käytettynä puoli vuotta sitten. Onko jollain ollut sama ongelma? Paikallinen suutari Sellossa sanoi että vetoketju ei ole standardi kokoa
 
Kandee kysäistä myös Jumbon suutarilta, he eivät ole olleet tarkkoja standardeista ja saattavat jopa korjata sen vikaantuneen vetskarin, ovat meinaan oikeasti osaavia heeboja. Mulle ne ovat korjailleet ja tuunanneet ja fiksanneet vaikka mitä kamppeita ja kenkiä ties mitä.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
Silver Mica
23.02.2017 18:23:35
Suomalaisen työnhinnoittelun tuntien pääset ehkä halvemmalla kun ostat uuden.
sustain65
23.02.2017 18:41:06
Pedaltrainin pehmeät pussukat ovat vetoketjun osalta ilmeisen surkeita. Omani kesti muutaman kuukauden treeneihin kuskaamista. Nykyisin lautana on Pedaltrain kovalla salkulla, joka sitten painaakin kuin suuri synti.
hallu
23.02.2017 22:15:31
milahtee: Suomalaisen työnhinnoittelun tuntien pääset ehkä halvemmalla kun ostat uuden.
 
Kannattaa silti kysyä, koska etenkin pienet käsityöläispajat, kuten vaikka suutarit, voivat olla yllättävän halpoja. Itse korjautan paljon ajovarusteitani (prätkäkamppeita) ja olen monesti yllättynyt siitä kuinka loppujenlopuksi ihan kohtuullista korvausta vastaan nämä käsityöläiset toimivat. Sitä paitsi korjattu varuste/vaate on aina parempi kuin uusi, koska siinä uudessa on ne samat heikkoudet joita ei vaan ole vielä korjattu. Eli korjauttamalla tavaroitanne teette niistä laadukkaampia kuin mitä ne olivat uutena.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
Antti1
23.02.2017 22:28:20 (muokattu 24.02.2017 11:58:54)
hallu: Sitä paitsi korjattu varuste/vaate on aina parempi kuin uusi, koska siinä uudessa on ne samat heikkoudet joita ei vaan ole vielä korjattu. Eli korjauttamalla tavaroitanne teette niistä laadukkaampia kuin mitä ne olivat uutena.
 
oiva tumpeloista vapaasti lainaten: Isoisän kirveskin on tosi hyvä, mitä nyt siihen on vaihdettu terä kahdesti ja varsi kolme kertaa.
 
E: Näin jälkikäteen pieni lisäys viestiin, eli korjausta kannatan minäkin. Aina ja kaikkialla, mikäli se vain on järkevää. Usein suoritan korjaukset itse. Se ei aina ole järkevää. :D
Rämppy
23.02.2017 22:30:23 (muokattu 24.02.2017 09:11:46)
milahtee: Suomalaisen työnhinnoittelun tuntien pääset ehkä halvemmalla kun ostat uuden.
Kyllä vanhaa kannattaa mieluummin korjata kuin heittää roskiin ja ostaa uusi yhtä huono tilalle. Nimittäin monet spedulautojen pehmolaukut ovat surkeaa vetskaria lukuun ottamatta ihan ok -laatuisia. Kun hajonneen vetskarin vaihtaa laadukkaampaan, niin koko laukku on sen jälkeen parempi kuin uutena. Perinteinen vanhan liiton suutari korjaa melkein mitä vaan. Esim. Viiskulman suutari on sellainen.
In Finland we have this thing called "diu diu".
basisti1971
24.02.2017 05:57:19 (muokattu 24.02.2017 08:10:23)
Moi.
 
Reiska_: Paikallinen suutari Sellossa sanoi että vetoketju ei ole standardi kokoa
 
Voipi johtua pitkälti siitä ettei vetoketjuissa mitään varsinaista standardia edes ole :).
 
Ommeltavasta hivenen riippuen, minkä tahansa vetoketjun voi vaihtaa toisen tilalle helposti.
Vetoketjuja kun aniharvoin korjataan (paitti me tee-se-itse-holistit), helpompaa ja halvempaa on vaihtaa uusi tilalle.
 
On toki vetskarimerkkejä ja -malleja joita Kekkoslovakia-aikaiset kotimaiset valmistajat käyttivät vuosikymmeniä, ja joiden ylijäämävarastojen aarteita myydään vielä piiiitkään.
Nuo ovat toki suutareille miellyttävimpiä vaihtaa koska aikoinaan markalla tai viidellä kymmenellä pennillä ostetun vetskarin voi myydä nykykympillä, edes jalometalleilla ei ole tainnut arvonnousu ollut tuota luokkaa (60-120x).
 
Pitkä vetskari on toki kallis, mutta vaihdon jälkeen on tuollaisessa paikassa käytännössä ikuinen kun valkkaa laadukkaan.
Tuollaisen laukkuvetskarin voi myös korvata kahdella erillisellä, jotka ovat usein halvempia kuin yksi pitkä.
 

 
Korjaamiselle/korjauttamiselle ääni siis täältäkin.
 
EDIT: Jos hampaat ovat ehjät, tämä tuote voisi auttaa:
 
http://www.ompelijanmaailma.fi/verkkokauppa/index.tmpl?ryhma_id=78
 
Vetoketju-Googlehaulla löytyy tietysti vetskaria myös metritavarana useammastakin ompelutarvikeliikkeestä.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)