Aihe: Harrastemuusikosta ammattimuusikoksi TE-keskuksen päätöksellä
1 2 3
Laulava Kylätohtori
05.05.2017 11:24:33
http://yle.fi/uutiset/3-9592502
 
Voi vittu tätä Suomen meininkiä taas. :D
 
Hoi työttömät muusikot, ei kannata julkaista mitään omakustannejuttuja, voi tuet lähteä ja käteen jäädä tuhansien eurojen lasku. Siitä huolimatta, että tuloja on nolla euroa.
More is less.
V.M.V
05.05.2017 11:36:59 (muokattu 05.05.2017 11:43:36)
Mielenterveysseurasta päivää:
http://www.mielenterveysseura.fi/fi … C3%A4-sinulle-kuuluu-tommi-ignatius
 
Poimintoja:
Tänäkin kesänä muusikko Tommi Ignatius soittaa kitaraa ja laulaa lukuisissa häissä.
Varmaan korvauksetta
 
Itsetuntoani on vahvistanut se, kun jätin mainosalan ja lähdin seuraamaan omaa tietäni ja ryhdyin päätoimiseksi muusikoksi.
Pakkoko itkeä kun on kakat housussa?
 
EDIT: Miten tämä liittyy kitarakamoihin? Tohtori omissa tropeissaan?
hallu
05.05.2017 11:44:36
Toivottavasti tämä on vain yksittäisen virkamiehen yksittäinen ylilyönti, joka korjataan pian. Vaikka Ignatius on tuttu kaveri tälläkin palstalla, niin kuuluuko tämä oikeastaan kitarakamapuolelle?
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
elon arska
05.05.2017 11:50:05
Näköjän unohtanut sen tärkeän nyrkkisäännön, että te-toimistolle ilmoitetaan vain olevan työtön. Ei mitään muuta.
no vähä rypäis ja paka shousii. -haitaripartio
Laulava Kylätohtori
05.05.2017 11:50:36
V.M.V: Mielenterveysseurasta päivää:
http://www.mielenterveysseura.fi/fi … C3%A4-sinulle-kuuluu-tommi-ignatius
 
Poimintoja:
 
Varmaan korvauksetta

 
No jos tuloja on virallisesti nolla, niin silloin on soitettu ilmaiseksi. Tuloista pitäisi olla näyttöjä ja nyt tekstistä päätellen sellaisia ei ole.
 
Pakkoko itkeä kun on kakat housussa?
 
EDIT: Miten tämä liittyy kitarakamoihin? Tohtori omissa tropeissaan?

 
Ei mitenkään. Mitä sitten.
More is less.
V.M.V
05.05.2017 11:55:22
Laulava Kylätohtori: No jos tuloja on virallisesti nolla, niin silloin on soitettu ilmaiseksi. Tuloista pitäisi olla näyttöjä ja nyt tekstistä päätellen sellaisia ei ole.
 
No jos on 2016 kesäkin vedetty niin "lukuisia hääkeikkoja" ettei kykene olemaan työtön työnhakija (vastaanottamaan tarjottua työtä), niin silloin ei ole oikeutettu työttömyysetuuteen. Tietty verottajakin voi kiinnostua jos on kesä vedetty keikkaa nollatuloilla.
 
Kela kun on saanut vihiä asiasta, niin ne perii kaiken takaisin mikäli selvityksiä ei tule mitä on tienattu ja koska.
Laulava Kylätohtori
05.05.2017 12:00:38
V.M.V: No jos on 2016 kesäkin vedetty niin "lukuisia hääkeikkoja" ettei kykene olemaan työtön työnhakija (vastaanottamaan tarjottua työtä), niin silloin ei ole oikeutettu työttömyysetuuteen. Tietty verottajakin voi kiinnostua jos on kesä vedetty keikkaa nollatuloilla.
 
Mutta tekstissähän mainittiin, että on ollut esteettä työvoimaviranomaisten käytössä. Häät noin yleensä painottuvat viikonloppuihin ja iltoihin, joten eipä juuri taida vaikuttaa asiaan.
 
Verottaja voi kiinnostua. Mutta sitten verottajan pitää tutkia asia ja sen jälkeen asiasta nostetaan syyte. Syyte käsitellään ja annetaan mahdollisesti tuomio. Tuomion jälkeen rikos on tapahtunut, mutta sitä ennen ei ole. Näin se Suomessa valitettavasti toimii. Onhan se harmi, ettei pikkunilkki viranomainen voi toimia syyttäjänä, tuomarina ja tuomion täytäntöönpanijana.
 
Kela kun on saanut vihiä asiasta, niin ne perii kaiken takaisin mikäli selvityksiä ei tule mitä on tienattu ja koska.
 
Kelalla pitää olla jotain näytöä asiasta. Ja toisaalta, tekstin perusteella mitään tällaista ei ollut..
More is less.
V.M.V
05.05.2017 12:21:24
Laulava Kylätohtori: Mutta tekstissähän mainittiin, että on ollut esteettä työvoimaviranomaisten käytössä.
 
Toisessa tekstissä ollaan ylpeä oman tien kulkija joka selättää mielenterveysongelmat ryhtymällä päätoimiseksi muusikoksi ja toisaalla valitetaan kun katsotaan olevan päätoiminen yrittäjä. Agenda aina ensin.
V.M.V
05.05.2017 12:37:49 (muokattu 05.05.2017 12:37:59)
Toi Never Heard bändin tulevat keikat antaa googlen välimuistin perusteella 13kpl. Jostain hääblogista löytyi että bändin 3x45min settihinta ollut vuonna 2011 1600e.
 
Pimeenä vain, niin on kivempi käydä ulkomailla snorklaamassa terapiana.
Laulava Kylätohtori
05.05.2017 13:00:54
No sittenhän tämä on aika taputeltu juttu. Ei tosiaan mikään penaalin terävin kynä tämä tapaus...
More is less.
hallu
05.05.2017 13:23:52
Toisaalta älkööt ketään tässä maailmassa tuomittako lehtikirjoittlun tai vallankaan nettikirjoittelun perusteella...... edes viranomaista.
Jos se vaappuu ja vaakkuu, se on ankka
jhlamm
05.05.2017 16:34:16
V.M.V: EDIT: Miten tämä liittyy kitarakamoihin? Tohtori omissa tropeissaan?
 
Aivan. Ikinähän täällä palstalla ei ole asiatonta keskustelua tai muuten vain sopimatonta tekstiä. Esimerkiksi "Muusikoiden.netin keskustelujen taso" -lanka käytiin myös sille kuulumattomalla kitarakamat osastolla...
"Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination to do so."
mrk
06.05.2017 19:19:06 (muokattu 06.05.2017 19:27:08)
V.M.V: Toi Never Heard bändin tulevat keikat antaa googlen välimuistin perusteella 13kpl. Jostain hääblogista löytyi että bändin 3x45min settihinta ollut vuonna 2011 1600e.
 
Pimeenä vain, niin on kivempi käydä ulkomailla snorklaamassa terapiana.

 
Jep jep. Samalla kun on laitettu ensi kesän keikkakalenteri piiloon:
Ennen: http://webcache.googleusercontent.c … d=8&hl=fi&ct=clnk&gl=fi
Nyt: http://www.neverheard.fi/5
 
on myös kokoonpano muuttunut. Kitaristi/laulaja laitettu vaihtoon.
 
26.4 välimuistissa: http://webcache.googleusercontent.c … d=2&hl=fi&ct=clnk&gl=fi
Nyt: http://www.neverheard.fi/3
 
"hääkeikkoja harrastuspohjalta": http://jotainvaaleanpunaista.blogsp … fi/2011/10/bilebandien-hintoja.html
"Short On Long Term Goals"
V.M.V
06.05.2017 20:25:42 (muokattu 06.05.2017 20:31:58)
mrk: Jep jep.
 
Mä en jaksanut linkkejä pasteta, mutta noinhan se meni.
 
EDIT: Mutta joo, vittu tätä valtiota kun ei saa tehdä pimeänä duunia ja kelakin perii omansa takaisin. Paska maa. Vois Kylätohtori nyt jättää Suomen paskalandian tämmöisen takia.
tuskiz
06.05.2017 20:39:02
Ei kyllä kauhean fiksu kaveri kun kehtaa yrittää väittää ettei ole kiertänyt veroja ja on saanut aiheetonta kohtelua näinkin helposti esiinkaivettavien vastatodisteiden valossa. Onneksi Suomessa on tämä naapurikateellisuus niin hyvässä jamassa että aivan varmasti on tehty kantelu Kelalle sekä verottajalle.
Ylläolevan kirjoituksen sisällöstä vastuu on aina lukijalla.
Kefiiri
06.05.2017 20:41:18 (muokattu 06.05.2017 20:42:18)
"Jos tekee julkaisumielessä luovan alan työtä, silloin voidaan katsoa, että työllistyy omassa työssään
TE-TOIMISTON PALVELUESIMIES MARTTI MUSTONEN"
 
Lainaus jutusta... jos nyt ajatellaan tyyppiä X, joka tosiaan tekee vaan musaa nettiin ilman korvausta, keikkailematta häissä, niin onhan tilanne karu. Passaako työttömän tehdä juutuubivideoitakaan, vai onko hän tällöin työllistynyt elokuvaohjaajana?
En ole musiikin asiantuntija.
peltsi451
06.05.2017 20:42:08 (muokattu 07.05.2017 10:14:31)
turha kommentti
Tympee Huttunen
06.05.2017 20:45:24
tuskiz: Ei kyllä kauhean fiksu kaveri kun kehtaa yrittää väittää ettei ole kiertänyt veroja ja on saanut aiheetonta kohtelua näinkin helposti esiinkaivettavien vastatodisteiden valossa. Onneksi Suomessa on tämä naapurikateellisuus niin hyvässä jamassa että aivan varmasti on tehty kantelu Kelalle sekä verottajalle.
 
Ei ehkä olisi kannattanut ottaa iltapaskaan yhteyttä. Internetiä ei oikein voi voittaa ja kaikesta jää jälki. Sikäli kyllä hienoa, että toisin kuin suuri osa täällä kirjoittavista (itseni mukaanlukien), tyyppi on tehnyt soittamalla rahaa ja näemmä aika hyvin.
V.M.V
06.05.2017 20:49:06 (muokattu 06.05.2017 20:49:24)
Tympee Huttunen: Ei ehkä olisi kannattanut ottaa iltapaskaan yhteyttä. Internetiä ei oikein voi voittaa ja kaikesta jää jälki. Sikäli kyllä hienoa, että toisin kuin suuri osa täällä kirjoittavista (itseni mukaanlukien), tyyppi on tehnyt soittamalla rahaa ja näemmä aika hyvin.
 
Kusettaminen hienoa? :D
 
No kyllähän sitä rahaa jää kouraan kun pimeänä saa palkkiot, nostaa kelalta massit ja asumislisät. Kyllä minäkin kävisin kerran kuussa etelässä snorklaamassa jos vain työnantaja suostuisi pimeänä maksamaan.
aristoteles666
06.05.2017 20:53:26
 
 
V.M.V: Kusettaminen hienoa? :D
 
No kyllähän sitä rahaa jää kouraan kun pimeänä saa palkkiot, nostaa kelalta massit ja asumislisät. Kyllä minäkin kävisin kerran kuussa etelässä snorklaamassa jos vain työnantaja suostuisi pimeänä maksamaan.

 
ei se verotus niin rankkaa ole, varsinkaan enaa.
80 luvulla oli vahan karumpaa, ja 90 luvun alussa.
:D
" mielestäni varmin merkki älykkään elämän olemassaolosta muualla maailmankaikkeudessa on se, että kukaan ei yritä ottaa meihin yhteyttä." lassi ja leevi.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)