Aihe: Peavey Supreme XL vs. Randall RH100G2
1
Mikko-76
27.04.2005 10:33:24
Käyttäjien kokemuksia pliis! Haulla ei oikein irronnut! Soittelen pääasiassa heavya aina progesta, power metalliin. Taipuuko tuollaiseen!? Toki testaamassa täytyy käydä, jos tuollaisia täältä Kuopion seudulta löytää.. Tämän hetkiset kamat ois Spider 2 210 sekä ibanez RG2620. Rupes tuollainen nuppiviritelmä kiinnostamaan..
McNulty
27.04.2005 10:37:53
Ihan piruillakseni sekoitan pakkaa ja lisään Peavey XXL nupin vielä tuohon :) Siitä ainakin lähti yllättävän mukavat cleanit, hyvät crunchit rokkiin, bluesiin ja hardrockiin, ja ultra-kanavalta löytyy sitten 80's hevit, kuolometal-rälläkät jne jne. Monipuolinen mutta yksinkertainen. 3 kanavaa, jokaisessa kanavassa 3 moodia ja omat EQ:t, päätteessä 3-moodia (loose, normal, tight) sekä powerclip... saa siis toimimaan 25W ja 50W tehoilla. Ei siis ole ongelma luukuttaa isoakaan nuppia kotosalla. (Taisi Supremessakin tosin tuo featti olla)
"I have tried so fuckin' many tubeamps and they all sound like some fuckin' AC/DC... except Krank" - Darrell Lance Abbott
Mikko-76
27.04.2005 10:57:39
No tuo tehon vähentämis mahdollisuus onkin saanut vaakan kääntymään hiukan enemmän tuon peaveyn puoleen... Mutta se soundihan se tärkein... Kaapiksi ajattelin tuollaista 2 * 12
BuzBuz
27.04.2005 14:22:57
 
 
Näistä kahdesta ehdottomasti Randall. Piti tuo rh100g2 ostaa siihen asti, kunnes maahantuoja ilmoitti ettei tätä löydy varastossa eikä vähään aikaan tule.
Mikään ei ole mahdotonta, jotain ei vain pysty tekemään.
kimmokel
27.04.2005 22:54:44
 
 
Randallista on ainoastaan kokemusta ja siitä on ainakin hyvää sanottavaa. Gain 1:llä saa sellaset mukavat rokkisoundit ja jopa hieman vahvemminkin kun vain gainia ruuvaa lisää. Gain 2 antaa sitten kunnon sirpakkata säröä ja jykevyyttä saa irti enemmänkin kun tarpeeksi. Puhtaatkin on oikein onnistuneen kuuloset ja niille on oma 3 band EQ. Nyt on Randallin kanssa käytössä vaan ite tehty 1x12, mutta pitää kattoa sitten kun saan 2x12 joskus tehtyä, että miten se sitten laittaa.
CD-LEVYJÄ MYYNNISSÄ Katso jos löydät mieleisiä!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)