Aihe: Pukivahvistimien "virittäminen"
1
micetzhu
11.06.2005 09:59:51 (muokattu 11.06.2005 10:01:18)
Siis putkivahvistimien "virittäminen"...
Putkivahvistimien soundia pystyy muutamaan ja tehoja pienentämään putket vaihtamalla, mutta
onko mahdollista nostaa putkivahvistimen tehoja ilman että putkien määrä muuttuu, eli vain entiset putket vaihtamalla?
"Let´s make some Jazz-noise!"
Jucciz
11.06.2005 10:10:09
Tämä on mahdollista ainakin niin että 6L6-putket korvataan tehokkaammilla 5881- tai KT66-putkilla. 6550-putkien tilalle voi yleensä survaista KT88:t, jotka tuottavat myös hieman enemmän tehoa.
 
Putkien kannat sinänsä ovat identtiset yllä mainittujen lisäksi myös 6V6:ssa ja EL34:issa, joten suht vähäisellä kytkennän modifikaatiolla voidaan esimerkiksi 6V6-koneesta ymmärtääkseni rakentaa 6L6-kone, 6L6-koneesta EL34-kone tai EL34-koneesta 6550-kone jne.
 
Uraltone syö luonnollisesti noita kaikkia ja myös sekaisin. :)
 
Ilmeisesti putkitasasuunnatuissa laitteissa myös eri merkkiset tasasuuntausputket vaikuttavat laitteen tehoon: kuulemma JJ:n GZ34 on monta muun merkkistä tasuria tehokkaampi.
 
EL84-päätteen tehonkasvatuksesta en tiedä. Onkohan olemassa EL84-yhteensopivia mutta tehokkaampia putkia, tai onko jonkun merkin EL84:t erityisen tehokkaita suhteessa "normaalitehoisiin"?
 
Kankaanpään Mikko varmaankin osaa kertoa tarkemmin.. ja korjata mahdolliset asiavirheet. :)
kalamies#11 >-)))>
« kalusto · räpellystä »
maza
11.06.2005 11:29:51 (muokattu 11.06.2005 11:32:10)
 
 
EL84:lle ei löydy käytännössä vaihtoehtoja, eri valmistajien putket tietysti soundaavat erilaiselta.
 
Oktaalikantaisissa koneissa voi ehkä käyttää 6V6/6L6/KT66/KT77/KT88/6550/EL34 jne. putkia, mutta pitää ottaa huomioon se että esim. 6V6 vaatii vain 0,45A hehkuvirtaa kun esim. EL34 1,6 ampeeria! On selvää, että kaikkien styrkkareiden hehkukäämit eivät todellakaan kestä tällaista. EL34:n tilalla voi sen sijaan anodijännitteiden ja bias-säädön laajuuden niin salliessa käyttää vaikka 6V6:ia.
 
Lisäys: Tässä ny puhuttiin pääteputkista, mutta vinkkinä suosittelisin kokeilemaan ihan vaan ensimmäisen etusputken vaihtamista. Eilen treeniksellä kikkailtiin taas putkien kanssa, ja kitaristin VHT alkoi rokkaamaan ihan eri tavalla kun JJ:n putken tilalle heitettiin jostain meikäläisen romuista löytynyt käytetty Philipsin ECC83. Kokeiltiin siinä Zaerixia ja Mullardiakin; Mullard oli melkein yhtä hyvä mutta tässä tapauksessa Philips kyllä toimi paremmin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)