-miten pinta (body & lapa) tulee käsitellä, kun aattelin maalauttaa kamulla jonkun sortin grafiikat? Ennen/jälkeen maalauksen, ja minkälaisia maaleja & välineitä suositellaan? hiot niin sileäksi kuin kärsivällisyys riittää ja hankit pohjamaaliksi soveltuvaa maalia esim. huonekalumaalikaupasta. ohuita kerroksia ettei kuiva paakuille. Samoin lakkaus ohuissa kerroksissa.
-miten volumenupin saa pois & peitettyä, ja volume ominaisuuden siirrettyä tonenupille? Löytyykö näihin operaatioihin jostain kytkentäkaavioita tai vastaavia?otat potikan irti reiästä ja vuolet puusta sopivan "tapin" reikään (niin että tappi tukee elektroniikkakotelon sisälle), liimaat tapin kiinni ja hiot ulkopuolelta ylimääräisen pois.
entä miten helposti onnistuu tonesäädön ohittaminen kokonaan (turhaksi kun olen tuominnut sen)? voit poistaa tonen poistamalla tone-nupin ja kaikki siihen liittyvät johdot (tinatut=maadoitusjohto lähtee potikan pohjasta+"kuuma" johto potikan navasta konkan kera) kitarasta.
Lisäksi pistän mikit uusiksi, vaan sen luulis onnistuvan itsekkin.. jos laitat 2 mikkiä, suosittelisin tonen vaihtamista volumeksi -> mikeille omat volumet. Säästyt paljolta työltä kun ei tarvitse täyttää reikiä.
Onko muita vinkkejä/ehdotuksia miten vanhaa uskollista kumppania voisi piristää? tuolta löytyy kansantajuisia kaavioita ja ideoita elektroniikkoihin (huomioi että värikoodit vaihtelevat valmistajien välillä):
http://seymourduncan.com/support/schematics.shtml